Existuje poměrně účinný systém léčby, za našimi hranicemi značně rozšířený, který dokáže odpomoci od bolesti. Jde o chiropraxi, která se v našich podmínkách nazývá manuální nebo myoskeletální medicínou.
Ne nadarmo nám maminky radily, abychom nosily košilku a zastrčily si pořádně triko. Akutní (jednorázové) bolesti zad jsou často způsobeny právě povětrnostními vlivy (vlhkost, studený vítr, chlad). Počasí, které nyní vládne, může být nevyzpytatelné a během malé chvíle se měnit. Ať už je ale teplota jakákoliv, platí jedna zásada: obléct se adekvátně situaci. S málo oblečením totiž můžete prochladnout, s příliš mnoha vrstvami se zase zpotíte a následným ofouknutím nastydnete, přičemž oboje vede k prochladnutým svalům či kloubům. Akutní bolesti způsobuje náhlé strnutí svalů v určité části páteře, s nímž je spojená i blokáda krve v dané oblasti. Stažené svaly dráždí nervová zakončení, což vede k úporným bolestem, které zabraňují pohybu ve smyslu úklonu, předklonu či otáčení, v bolavém místě dochází k ostré, často vystřelující bolesti.
Čtěte také: 11 rad, jak předcházet bolestem zad
Jak léčit akutní bolesti a blokády?
Ať už vás záda začala bolet při práci na zahradě, nebo během jarního úklidu, nečekejte, až bolest ustoupí. Pomáhá klidový režim, který je rozhodující, tělo totiž potřebuje klid a prostor na autoreparační proces. Nesnažte se velkou blokádu za každou cenu rozhýbat – pro organismus to může znamenat jen další stres a hrozí větší zablokování. Důležitý je i dostatek tekutin, k tišení bolesti můžete využít i analgetika, bolest pak většinou odezní. Někdy se tak ovšem stane pouze na určitý čas, je proto důležité akutní bolest nezanedbávat a léčit dostatečně, aby později nepřešla do chronického stadia. Pokud klidový režim ani prášky proti bolesti nepomohou, potíže se nelepší a objeví se teplota, raději navštivte praktického lékaře. Poradí, jak postupovat v léčbě, a vyloučí poruchu ledvin – s tou totiž může bolest beder souviset, podle čínské medicíny jsou ostatně bedra „skladištěm ledvin“.
Čtěte také: Dornova metoda odstraní bolestVyzkoušejte suché teplo
Říká se, že při akutních bolestech zad může ulevit i horká sprcha a v ní opatrné protahování či lázeň s rozmarýnovým extraktem, problémy se tím ale mohou naopak spíše zhoršit. Mokré teplo sice přináší krátkodobou úlevu, po ukončení aplikace horké vody ale dochází k opětovnému stažení svalů a blokáda (zánět) se může ještě prohloubit.
Lepší variantu představuje tzv. suché teplo, které zaručí pomalé povolování strnulých a stažených svalů, díky čemuž akutní blokáda postupně odezní.
„Na bolavou oblast aplikujte nahřátý otrubový polštářek, elektrickou dečku nebo kožený pás - tzv. kočku. Krátkodobě lze užít také nesteroidní antirevmatikum, např. ibuprofen, v kombinaci s vitaminy B ve vysokých dávkách“, říká MUDr. Hynek Lachmann, neurolog z FN Motol. Dobrou pomocí vám při akutní bolesti bude také složený, v mikrovlnce nebo na topení nahřátý ručník, elektrická dečka či nahřívací lahve.
Čtěte také: Bolest zad – kdy určitě k lékaři
Pozor na klimatizace
Akutní bolesti zad bývaly dříve typické pro jarní a podzimní počasí, kdy je venku obvykle více větrno a chladněji, ústřely v oblasti páteře vás ovšem mohou potrápit i v létě. Díky klimatizacím jsme vystavováni velkým teplotním změnám, svaly pohybového aparátu zažívají teplotní šoky z přechodu z horkého venkovního do vnitřního chladného prostředí a stáhnou se. Stačí pak jeden rychlý pohyb, a strnutí svalstva je na světě. Pozor i na dlouhý pohyb v klimatizovaných místnostech, může dojít k prochladnutí části zad.
Čtěte také: Sedavé zaměstnání aneb přímá cesta k bolesti zad
Odpovědi MUDr. Lachmanna (doplňující odpovědi):
Měli bychom navštívit také fyzioterapeuta?
Pokud bolest spontánně nepoleví do 2 týdnů či se opakuje, je návštěva fyzioterapeuta na místě.
Můžeme poprosit o pomoc někoho blízkého (úleva masáží a jak ji provést)?
U neškoleného laika bych doporučoval pouze tlakovou stimulaci svalů bederní páteře, která nesmí příliš bolet, resp. bolest nesmí být vnímána jako nepříjemná.
Můžeme provádět nějaké cviky, abychom si trošku ulevili od bolesti?
Jediný univerzální cvik v akutním stádiu je trakce – protažení v zavěšení.
Zdroj: www.bezbolestizad.cz