Celulitida se stala téměř noční můrou mnoha dívek a žen. Je to problém, který vůbec nesouvisí s nadváhou, jak se často mylně uvádí. Mnohdy se jí nevyhnou ani ženy, které jsou celý život štíhlé a sportující.
Masáže všeobecně podporují prokrvení masírovaných oblastí s následným urychlením toku lymfy, tkáňového moku. Tím se účinněji odplavují i zplodiny látkové přeměny a rozvolňují se tukové polštáře.
Domácí masáže lze provádět například malými plastikovými koulemi různých velikostí s tupými hroty na povrchu. Masírujte se s nimi krouživými pohyby od kolen vzhůru po stehnech, hýždích až na břicho směrem k pupku. K masáži za sucha se výborně hodí žínka z luffy. Vždy před sprchou opět krouživými pohyby masírujte celé tělo od konečků prstů nohou až na břicho a od konečků prstů rukou přes paže až na ramena. Navíc touto masáží provedete i lehký mechanický peeling, odstraníte odumřelé buňky z povrchu pokožky a zároveň ji prokrvíte. Pak se osprchujte vlažnou vodou a určitě se budete cítit výborně. A mějte na paměti, že každá masáž by měla být příjemná a ne utrpení.
Masáží můžeme také vpravovat do pokožky různé účinné látky obsažené v kosmetických přípravcích proti celulitidě. Většinou jejich efektem je opět zvýšit prokrvení kůže a podkoží a zlepšit vzhled pokožky.
Velmi příjemné jsou bylinné zábaly a koupele. Zábaly se doporučují provádět následovně: jednou týdně namočte obvazy do připraveného bylinného roztoku a pevně jimi poté obvažte problémové partie. Poté se zabalte do osušky a 20 minut odpočívejte. Zábaly by Vás neměly studit. Stejně tak si dopřejte dvakrát týdně desetiminutovou koupel s extraktem z bylin k prokrvení a koupelovým olejem.
Všechny tyto metody jsou výborným doplňkem saunování. Sauna a koupele se však všeobecně nedoporučují v případech, kdy trpíte vysokým krevním tlakem, horečkou, tuberkulózou, těžkou srdeční nemocí, onemocněním oběhového systému a při akutních infekčních onemocněních kůže.
Tak tady by mohla pomyslně končit "domácí péče" o celulitidu. Dále uváděné metody patří do rukou odborníků nebo odborně vyškolených kosmetických salónů. Velmi účinné jsou ruční (manuální) anebo přístrojové lymfatické masáže (lymfodrenáže). Podle stupně celulitidy by mělo být alespoň 2x ročně aplikováno 10 kúr za sebou. Někdy těmto lymfodrenážím předchází elektrolipolýza. Ta využívá elektrický výboj ke stimulaci odbourání tukové tkáně. Na obdobném principu pracuje i ultrasonolipolýza. Často se v poslední době hovoří o kombinované metodě Anneke Knouw Countour. Ta začíná masáží postižených partií těla vysokofrekvenčním proudem. Zvýší se tak proudění krve a lymfy. Poté následuje pevný teplý elastický zábal s bylinnými extrakty, které zlepšují stav pokožky. Okamžitě se zlepší výživa ošetřovaných oblastí, zvýší se přeměna látek a zrychlí se odbourávání tukových zásob. Tekutiny a zplodiny se rychleji dostanou do krevního řečiště přes ledviny do moče. Logicky z toho vyplývá nutnost dostatečného příjmu tekutin, jak jsem se zmiňovala v první části.
Metodou plastické chirurgie je liposukce, tedy tzv. odsátí tuku. Je to metoda volená v případech, kdy se všemi dostupnými metodami nepodařilo odstranit tukové polštáře, zejména v problémových partiích -- stehna, hýždě, břicho.
Efekt těchto dnes zmiňovaných metod, zvláště pokud se doplní správným jídelníčkem a cvičením, je zprvu prokazatelný jen zmenšením objemu ošetřovaných partií. Postupně se však zlepší i vzhled pokožky a dostaví se tak odměna za Vaše úsilí.
Vydržte tedy a nepropadejte beznaději! Zdravím Vás a přeji pevnou vůli!