Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Podívejte se například do nějaké starší kuchařky a přečtěte si doporučení týkající zdravé stravy. Klidně v ní budou doporučovat máslo i sádlo, červené maso či vajíčka. Éra vajec a másla ale skončila a zhruba před dvaceti lety se obě potraviny spolu se sádlem staly symbolem „cholesterolové bomby“ , ze které jde strach. Do podobně nepříznivé situace se dostalo třeba i červené maso nebo smetana či dokonce mléko. Přitom to ale tak úplně není. Zdravý člověk, který nemá nadváhu ani vysoký cholesterol, se vůbec bát nemusí. Ani lékaři to nikdy netvrdili.
Ano, jedno vejce skutečně obsahuje celodenní dávku cholesterolu, ale to se týká jen lidí, kteří již s ním nějaký problém mají. Člověk, který má cholesterol v pořádku, se jich nikterak bát nemusí.
Dnes se navíc ukazuje, že se není třeba bát tolik tuků, ale spíše příloh a pečiva (čili sacharidů). Jak to, že byly tak dlouho považovány za bezpečné? Ještě před 15 lety lékaři říkali, že pro udržení či dokonce snížení váhy je důležité snížit množství tuku ve stravě. Ty se měli nahradit právě sacharidy. Doporučení vycházelo z logického předpokladu - pokud chceme snížit spotřebu tuků, musíme je nahradit něčím jiným - a sacharidy se zdály být tím nejvhodnějším zástupcem.
Sacharidy jsou ale poměrně rychlým zdrojem energie a tu člověk při současném životním stylu s minimem pohybu moc nepotřebuje. Negativní je zejména to, že pro jejich zpracování je potřeba hodně inzulínu. Ten pak v krvi chybí a to dává člověku signál – musím se zase hodně najíst. To vede k tomu, že lidé jedí příliš mnoho a navíc nevhodné potraviny. Jak z bludného kruhu? Jíst ty potraviny, které zasytí nadlouho. Ze sacharidů to platí především pro celozrnné pečivo. Nejlepší a nejzdravější je pak ovoce a zelenina, rostlinné oleje a také nízkotučné bílkoviny – především libové maso a sýry.
Přidat nový komentář