Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Tradice, chuť i blahodárné účinky
Čaj je oblíbeným horkým nápojem už od nepaměti. Čajové rituály jsou v některých částech Asie tradiční součástí kultury a i ve zbytku světa má čaj své čestné místo. Zatímco někteří z nás jsou zatvrzelí milovníci kávy, pro jiné je na prvním místě právě čaj. Pokud patříte do první skupiny, věřte, že zkusíte-li kávu občas proložit i kvalitním čajem, určitě nebudete litovat. Proč? Je chutný, zahřeje i ochladí a jeho účinky na naše zdraví mohou být opravdu výrazné. V tradiční čínské medicíně je dokonce horký čaj prostředkem k ochlazování organismu. Čajové lístky je možné přikládat na místa pokousaná hmyzem, což zabraňuje svědění. Nejrozšířenějším je celosvětově zelený a černý čaj, oblibě se ale těší i ovocné čaje, které obvykle neobsahují žádný kofein.
Podpořte své zdraví
Spousta z nás má možná popíjení čaje spojeno jen se stavy, kdy nám není dobře. Pravidelná konzumace čaje ale může přispívat dobrému zdraví i preventivně, a také snižovat riziko vzniku chronických onemocnění. Jedním příkladem za všechny je třeba kopřiva: stále nedoceněný pomocník na mnohé neduhy. Právě kopřivový čaj má totiž blahodárné účinky na náš organismus. Listy kopřivy obsahují množství vitamínů a minerálů v čele vitamínem A, B2, B5 a hořčíkem či železem. Další možností, jak tělu dopřát nálož vitamínu, je připravit čaj z šípků. Šípkový čaj podporuje imunitní systém a pomáhá s chronickými problémy, kožními neduhy nebo zánětlivými stavy. Zelený čaj, jež tvoří valnou většinu sklizně na území Asie, snižuje při pravidelném pití cukr v krvi i LDL cholesterol a detoxikuje játra. Díky svým antibiotickým účinkům zvládá zbavovat organismus plísní, virů i bakterií. Některé studie hovoří i o protinádorových účincích zeleného čaje. Černý čaj k nám přichází ze značné části z Indie. Pozitivně působí zejména na kardiovaskulární systém, kdy může pomoci předcházet srdečním chorobám. Černý čaj také snižuje riziko vzniku krevních sraženin a polyfenoly v něm obsažené brání vstřebávání špatného cholesterolu do oběhu. Pokud vám zachutná bílý čaj, i zde jste na správné adrese, pokud chcete svému tělu dopřát dávku antioxidantů. Bílý čaj dokáže snižovat teplotu těla a podporuje činnost ledvin. Tuto variantu oceníte i tehdy, kdy vám nedělá dobře množství kofeinu, které obsahují jiné čaje – bílý čaj totiž obsahuje nejmenší množství tohoto stimulantu.
Čajové dýchánky nejen o páté
Uvařit si čaj, sednout si do pohodlného křesla a dívat se kolem sebe. Přesně na takovou chvíli se můžete těšit celý den a poté si ji náležitě užít. V Anglii jsou oblíbené čajové dýchánky, na kterých se dokonce mohou setkávat přátelé. Tato tradice se rozšířila i do jiných zemí. Po takovém dýchánku navíc druhý den nemusí nikoho bolet hlava.
Zajímá vás o čaji ještě mnohem více? Navštivte cajovy.blog, kde se dozvíte mnohé o historii čaje či o jeho přípravě.