Trápí vás častá dušnost, zadýcháváte se při námaze nebo máte už dlouho pocit, že vám leží na plicích kámen? Všechny tyto příznaky by měly být pro vašeho lékaře důvodem, aby vás poslal na spirometrii. Ta potvrdí, zda jsou důvodem potíží nemoci dýchacích cest.
„Spirometrie je vyšetření, které zjistí, jakým způsobem pacient dýchá a zda v jeho dýchání není nějaký základní problém. Umožňuje zjistit a nalézt nejběžnější plicní patologie – zejména poruchy průchodnosti dýchacích cest typické pro astmatiky nebo pacienty s chronickou obstrukční plicní nemocí. Dokáže poznat poruchy průchodnosti průdušnice, dokáže najít řadu dalších onemocnění, které se týkají plic samotných,“ říká MUDr. Vladimír Koblížek, Plicní klinika FN Hradec Králové.
Spirometrie není primárně vyšetřením, které by bylo určeno pro diagnostiku rakoviny plic. „Ta je specifickým onemocněním, které postihuje jak dýchací cesty, tak samotnou plíci. Spirometrie ji může odhalit jen v případě, že je spojena se zhoršenou průchodností dýchacích cest, průdušnice nebo velkých průdušek,“ vysvětluje MUDr. Koblížek.
Komu může spirometrie pomoci?
Na spirometrické vyšetření by měl jít každý pacient, který má obtíže při dýchání – zadýchává se, má pocit dušnosti, tlaku na hrudi, staženého hrudníku, potíže s tím se nadechnout nebo vydechnout, pískání na hrudníku, pocit vrzání, kašel… to všechno jsou indikace pro provedení spirometrie. Jako součást své léčby ho znají ho pacienti s astmatem, alergiemi, chronickou obstrukční plicní nemocí. Lze ho využít ke zjištění celkové kondice člověka.
„Do naší spirometrické laboratoře chodí až stovky pacientů týdně. Většina z nich je zdravá, ale až u poloviny z nich najdeme patologii, kterou bychom bez spirometrie nenašli. Nejčastější je bronchiální astma, druhou je chronická obstrukční plicní choroba – ta se bez spirometrie vůbec nedá poznat. Pokud mají pacienti nějakou plicní chorobu, měli by mít za sebou vyšetření na spirometru vždy," říká MUDr. Koblížek. Bohužel je spirometrie někdy zbytečně podceňována a nedostanou se na ni pacienti, kterým by výrazně pomohla tím, že určí přesnou diagnózu a tím umožní najít tu správnou léčbu. Pokud máte delší dobu dechové potíže, požádejte svého lékaře, aby vás na spirometrii poslal. Pokud to neudělá, pak se na ni můžete objednat i sami.
Čtěte také: Olympionik Lukáš Bauer: spirometrie mi pomáhá vyhrávat
"Většina pacientů, kteří k nám přijdou, přijde s doporučením praktického lékaře. Mohou přijít i sami, ale spolupráci s praktickým lékařem vítáme. Ostatně právě on dokáže pacientovi doporučit spirometrickou laboratoř, která je nejblíže. V každém větším městě jich je několik,“ vysvětluje MUDr. Vladimír Koblížek.
Jak to funguje
Spirometrické vyšetření je velmi jednoduché, nebolí. Sedíte při něm na židli, uvolněně, pohodlně. Na nos dostanete klip, který vylučuje proudění vzduchu nosem. Veškerý vzduch pak prochází ústy – v nich budete mít po dobu vyšetření trubičku, která je napojená na pneumotachograf – zařízení, které snímá průtoky a objemy vzduchu, které vydechujete a nadechujete. Tyto údaje jsou přenášeny do počítače, na jehož monitoru průběžně nabíhá křivka. Křivku sleduje sestřička, která vyšetřením vede – instruuje vás, kdy dýchat normálně, kdy se snažit vše vydechnout nebo se zhluboka nadechnout. Mezi trubičkou a přístrojem je filtr, který zaručuje, že nedojde k přenosu případné infekce.
„O tom, jak vyšetření probíhá, vás předem poučí sestra. Někdy je výhodné, abyste si pokus vyzkoušeli nanečisto, nebo vyšetření absolvovali několikrát – pak se vybere to nejlepší,“ upřesňuje lékař.
„Vyšetření probíhá všude ve světě stejně, zařízení je kalibrováno, takže výsledky, kterých dosáhneme v Praze nebo Hradci, jsou stejné jako ty, které bychom naměřili třeba v Pekingu nebo Mexiku,“ dodává.
Výhodou spirometrie je i to, že ji mohou absolvovat děti od tří let věku - horní věková hranice také není omezena.
Komplikace
Toto vyšetření nemá komplikace. Některým pacientům trvá déle, než se naučí zvládnout akceptovat povely sestry, některým vadí trubička v ústech, ale není to nic zásadního.
Chování po výkonu, výsledek
Spirometrické vyšetření může lékař vyhodnotit ihned. Pokud je součástí léčby, pak na něj budete docházet pravidelně a lékař bude výsledky porovnávat, aby zjistil, zda je léčba správná.
Přidat nový komentář