Vliv na krevní tlak a hypertenzi má také složení potravy, především nadměrné solení.
Krevní tlak (TK) je proměnná hodnota ovlivňovaná řadou faktorů. Některé krevní tlak snižují, některé naopak zvyšují.
Významný a pacienty často podceňovaný vliv na krevní tlak má složení stravy. Je to především nadměrné solení, které může snadno ovlivnit každý sám. V případě mírné zvýšeného krevního tlaku můžeme dokonce předejít nutnosti užívat léky. Krevní tlak zvyšují i nedostatečný přísun draslíku, vápníku, hořčíku a nadměrná konzumace alkoholu. Vlivem přejídání dochází ke vzniku obezity a ta je významným rizikovým faktorem arteriální hypertenze. Příjem tekutin, pokud máte v pořádku ledviny, krevní tlak neovlivňuje, ale pozor na minerálky obsahující hodně solí!
Ve většině případů není příčina hypertenze jasná, ale některé nemoci mohou vysoký krevní tlak přímo vyvolávat. Jsou příčinou tzv. sekundární hypertenze. Patří mezi ně řada onemocnění ledvin, například zúžení ledvinných cév, akutní i chronické záněty ledvin a další. Jiným příkladem choroby vyvolávající hypertenzi jsou hormonální poruchy jako nadprodukce kortikoidů u Cushingova syndromu, aldosteronu u Connova syndromu, katecholaminů u feochromocytomu nebo reninu u nádoru ledvin. V rámci hormonálních změn se může hypertenze poprvé objevit v těhotenství. Ke zvýšení krevního tlaku v horní polovině těla vede i vážné zúžení tepny vedoucí krev ze srdce – aorty.
Krevní tlak ovlivňuje i řada léků. Ty, které ho snižují, jsou většinou užívány jako antihypertenziva, léky proti vysokému krevnímu tlaku. Jiné léky mohou krevní tlak zvyšovat. Jsou to hlavně kortikoidy, užívané při řadě nemocí (autoimunitních zánětech, alergiích, při některých krevních onemocněních). Zvýšení krevního tlaku bylo popsáno i po lécích proti bolesti, po starších typech antikoncepce s vyššími dávkami hormonů, po některých lécích užívaných v psychiatrii (tricyklická antidepresiva, psychostimulancia), po cyklosporinu A (imunosupresivum), vzácně i po dalších.
Pravidelné sledování krevního tlaku by mělo být samozřejmostí u všech pacientů s onemocněním srdce a cév. Ať už se jedná o hypertoniky, nemocné po prodělaném infarktu nebo mozkové příhodě, nebo o ty, kteří mají vysoké riziko vzniku a rozvoje aterosklerózy. Tedy pacientů s obezitou, diabetiků, nemocných se zvýšenými hladinami cholesterolu a ostatních tuků, kuřáků. Všichni tito lidé by si měli svůj krevní tlak sami sledovat a v případě pochybností či potíží konzultovat s lékařem.
Časté sledování krevního tlaku je také třeba u všech, kdo mají některou z výše uvedených nemocí způsobujících sekundární arteriální hypertenzi a u těch, kdo užívají zmíněné léky zvyšující krevní tlak, především kortikoidy. Pravidelně by měl být krevní tlak měřen i zdravým lidem nad 50 let.
Měření krevní tlaku je možné provádět i v domácích podmínkách prostřednictvím
spolehlivého tlakoměru, který by měl být součástí vybavení domácí lékárničky podobně jako teploměr. S jeho výběrem vám pomohou v lékárně nebo prodejně zdravotnických potřeb.
Přidat nový komentář