Kojení je důležitou součástí péče o novorozené miminko a má řadu přínosů. Poskytuje dítěti nejen nezbytné živiny, ale také protilátky, které ho chrání před infekcemi. Navíc se při něm buduje hluboké pouto mezi matkou a dítětem. Kojení však může být pro některé matky náročné, hlavně zpočátku. Poradíme vám, jak poznáte, že je miminko správně přisáté, a co dělat, když se objeví problémy...
Obecně platí, že zdravotní problémy, dříve patřící k věku střednímu až vyššímu, se začínají objevovat i u mladších. Platí to o infarktech, mozkové mrtvici, ale i o problémech s prostatou. Fakt, že na ně trpí výjimečně čtyřicátníci, spíš padesátníci a většinou až šedesátníci, už není zcela pravdivý. Klasických příznaků, tedy slabšího proudu při močení, častějšího nutkání a nedostatečného vyprázdnění, by si tedy měli všímat i daleko mladší muži. A hlavně je neignorovat, ale začít s tím něco dělat.
Příčiny potíží s prostatou
Zbytnění prostaty opravdu patří k věku – je to zcela fyziologický proces, při kterém se tato žláza zvětšuje a postupně stlačuje močovou trubici. I když dochází ke zvětšení prostaty, nemusí to znamenat nutně potíže. Ovšem většinou ji doprovázejí – a startují tak i doprovodné problémy.
Ne zcela dostatečné vyprazdňování močového měchýře může způsobovat například záněty, vznik močových kamenů, někdy vedou k nepříjemné inkontinenci. Proto by v rámci prevence měli muži po 45. roku navštívit lékaře a požádat o vyšetření prostaty – a to i v případě, že ještě nezpozorovali žádný z uvedených příznaků. Prevence se vyplatí, protože včasné léčení může postup benigní hyperplazie prostaty, jak se odborně tato nemoc jmenuje, zpomalit.
Vyloučení rakoviny prostaty
|
Příznaky objevující se při začínajících problémech s prostatou, jako jsou problémy s močením nebo krev v moči, mohou být i jiného původu. Mohou se totiž zaměnit s mnohem závažnějším onemocněním, kterým je rakovina prostaty. V případě výskytů těchto problémů je nezbytné navštívit urologa, který přesně stanoví vaši diagnózu. |
Prevence problémů s prostatou
Benigní hyperplazii prostaty, neboli její zvětšení, ovlivňuje víc faktorů. Mezi hlavní patří hormony – hlavně testosteron. Hladina hormonů je dána dědičností, se kterou nic nenaděláte. Ovšem co ovlivnit lze, to je životní styl. Platí, že spíše a dříve začnou mít obtíže ti, kteří si neupírali v jídle a naopak příliš nedali pohybu.
Nikdy ale není pozdě na změnu, takže příště odložte slánku, rozmyslete si častou konzumaci hodně kořeněných jídel (tedy například indické kuchyně), naopak si přidejte salátu, dbejte na přísun vlákniny a vybírejte si spíš světlé maso.
Důležitý je i pohyb – a to klidně po menších dávkách, ale pravidelně. Pro prevenci potíží prostaty je lepší volbou plavání či chůze, nikoli jízda na kole – ta může zvětšení prostaty dokonce i napomáhat. Pozor by si měli dát muži se sedavým zaměstnáním – dlouhodobé sezení, a to i za volantem, je mínusovým bodem.
Jak se potíže léčí?
„Zvětšení prostaty se obvykle léčí dvěma způsoby. Pacientům s mírnějšími až středními močovými obtížemi se nasazuje medikamentózní léčba. Většinou se jedná o dlouhodobou a někdy doživotní léčbu. Ve vážnějších případech, kde se u pacientů kvůli zvětšené prostatě vyskytla zástava močení, močová infekce, kameny v močovém měchýři, případně dokonce selhávají ledviny nebo se pozoruje krvácení do moči, řeší urologové onemocnění včasným operačním výkonem,“ uvádí MUDr. Jiří Janů z urologického oddělení Nemocnice Nové město na Moravě.
První volbou pro ty, kteří chtějí začít pečovat o svou prostatu včas jsou doplňky stravy, které obsahují rostlinné extrakty. Například český výrobek Prostenal Forte patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější doplňky stravy k péči o prostatu.
Odborné studie říkají, že právě přírodní extrakty přinášejí úlevu a zmírňují příznaky až 70 % uživatelů, kteří je zvolili nejen pro dostupnost, ale i minimum vedlejších účinků. Jsou ideální v případě, když si všimnete prvních příznaků, které nejsou tak závažné, aby vás dohnali k lékaři na vyšetření, kterého se většina mužů bojí…
Co s prostatou pomáhá?
Které přírodní látky vám tedy s prostatou pomohou? Co v lékárně hledat? Těchto pět přírodních přípravků zabírá nejčastěji:
- Saw Palmetto, tedy serenoa plazivá: prášek z jejích plodů má příznivý vliv na štítnou žlázu, trávení, ale používá se hlavně pro podporu zdraví prostaty. A má prý i afrodiziakální účinky.
- Kopřiva dvoudomá: její použití je široké, například při chudokrevnosti, pro povzbuzení metabolismu, stimulaci ledvin, vylučování moči a toxických látek. K udržení hladiny krevního cukru. Užívá se ale i pro její schopnost udržet zdravou prostatu.
- Vrbovka malokvětá: má hlavně protizánětlivé účinky, pomáhá proti hemoroidům, chrání sliznice a najdete ji ve směsích na zvětšenou prostatu.
- Lnice květel: užívá se hlavně při zánětech močových cest, které často provázejí potíže s prostatou.
Léčba za pomoci přírodních extraktů je pohodlná a snadná i díky tomu, že je mají ve svém složení i doplňky stravy. Například Prostenal Forte obsahuje speciální kombinaci 3 aktivních látek. Saw Palmetto a kopřiva dvoudomá napomáhají k udržení zdravé prostaty a ke správné funkci močového ústrojí. Jsou navíc doplněny o zinek, který přispívá k udržení normální hladiny testosteronu a má blahodárný vliv na mužskou plodnost.
Díky silné kombinaci 3 aktivních látek stačí užívat pouze 1 tabletu Prostenal Forte denně. Při jeho užívání nebyly pozorovány významné vedlejší účinky. A je vhodný k dlouhodobému užívání.