MUDr. Evou Králíkovou, CSc.,Ústav hygieny a epidemiologie, 3. ledna 2002
Do urologických ambulancí přichází s infekcemi močových cest převážně ženy. Pokud se infekce neléčí či se nedoléčí, vracejí se. To často vede k vážným potížím.
Infekcemi močových cest, které projevují záněty močové trubice, močového měchýře a ledvinné pánvičky, trpí v 90 procentech případů ženy. U mužů jsou takové infekce vzácné. Je to dáno anatomickými odlišnostmi mezi pohlavími. Ženy mají kratší močovou trubici, takže se původci některých chorob snáze dostanou do těla.
Většinu infekcí močových cest způsobují baktérie zvané Escherichia coli. Obtíže se projevují častým nucením na močení, pálením, bolestí v podbřišku. Pokud se dobře neléčí nebo se nedoléčí, mohou se vracet. A tím přejít do chronického stadia, což často vede k potížím s udržením moči. Chronický zánět ledvinné pánvičky zase vede v 25 procentech případů k selhání ledvin.
Infekcemi močového měchýře nejčastěji trpí malé dívky, kvůli používání nekvalitních plen či špatné hygieně. Dále ženy s vaginální infekcí, ženy s nedostatečnou či naopak úzkostlivou intimní hygienou a ženy promiskuitní. Zánětem močového měchýře trpí častěji také kuřačky. Látky obsažené v cigaretách narušují slizniční imunitu, která brání přichycování baktérií. U žen v menopauze je důvodem častějších infekcí dolních močových cest snižující se hladina hormonů estrogenů. Příčinou infekce může být i nachlazení, nízký příjem tekutin, přítomnost kamenů, nebo vývojové anomálie orgánů močového a pohlavního ústrojí.
Lékaři doporučují více pít, aby se infekce z těla spolu s močí rychleji dostala. Za normálních okolností by měla být moč světlá. Na potíže pomohou i některé rostlinné preparáty (urologické čaje, tablety). V jiných případech je již nutné podat léky, popřípadě provést operaci. Pokud žena prodělá více než tři záněty močového měchýře za rok, měla by jít na urologické vyšetření.
Přidat nový komentář