Nejčastějšími projevy zbytnění prostaty jsou obtíže při močení. Zbytnění prostaty může močení ovlivnit mnoha způsoby.
Roztroušená skleróza je velmi často příčinou narušení funkce dolních močových cest – močového měchýře a močové trubice. Potíže s močením se v průběhu nemoci objeví u většiny (až 80-90 %) pacientů s tímto onemocněním. U 5-10 % pacientů jsou tyto obtíže vůbec prvními příznaky roztroušené sklerózy. Problémem, který přináší nejen medicínské, ale i psychologické, hygienické, ekonomické a sociální problémy, je inkontinence (nedobrovolný únik) moči. Právě roztroušená skleróza je jednou z nejčastějších neurologických příčin inkontinence.
Inkontinenci i další potíže s močením u pacientů s roztroušenou sklerózou by měl řešit urolog
K nemocným s roztroušenou sklerózou (RS), kteří mají problémy s močením včetně inkontinence, je třeba přistupovat citlivě. Ochota pacienta řešit inkontinenci i další potíže s močením hraje v jejich léčbě velkou roli. To potvrzuje i MUDr. Eva Krasulová z MS Centra při Neurologické klinice 1. LF UK a VFN v Praze: „Na problémy s močením se ptáme cíleně každého pacienta s roztroušenou sklerózou prakticky v rámci každé návštěvy. Pokud jimi trpí a chce svůj problém řešit, což je důležitý faktor, odesíláme jej ke spolupracujícímu urologovi. Tedy urologovi, který se zabývá přímo problematikou RS. Ten má pak širokou škálu možností, kterak pomoci - tabletkovými léky, inkontinenčními pomůckami, v některých případech zaučením cévkování atd.“
Přehled moderních diskrétních inkontinenčních pomůcek najdete zde. Je možné i objednat vzorek zdarma.
Důležitost urologické péče při inkontinenci zdůrazňuje i prim. MUDr. Jiří Fiedler, PhD., zástupce přednosty Neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni: „Jednoznačně upřednostňujeme urologické vyšetření - jen z příznaku inkontinence nelze přesně určit její příčinu. Pouhým předepsáním pomůcek sice můžeme ulevit momentálnímu dyskomfortu pacienta, ale vždy odesíláme pacienta na urologické vyšetření (buď základní – klinické, sonografie, moč – nebo kompletní urodynamiku – dle stavu a vůle pacienta), abychom zabránili zhoršení stavu - jak možnému šíření infekce močových cest, tak spuštění možné ataky RS vlivem chronické uroinfekce.“
Podrobnosti o inkontinenci moči – jejích typech, příčinách nebo léčbě - najdete v tomto článku.
Další příznaky problémů s dolními močovými cestami u pacientů s roztroušenou sklerózou
Pokud roztroušená skleróza postihne místa kontroly močového měchýře a močové trubice, kromě inkontinence dochází k dalším typickým projevům v oblasti močopohlavního traktu:
- silné nucení na močení (tzv. urgence)
- zpomalení močového proudu
- malé množství moči na jedno močení
- časté noční močení
- bolesti a dyskomfort při močení
- úplná zástava močení (tzv. retence moči)
- infekce močových cest
Intenzita těchto obtíží je proměnlivá a souvisí s celkovým stavem pacienta a také s aktuálním neurologickým nálezem. Se změnou neurologického postižení kolísá i stav postižení močových cest. Pacienti, u nichž se tyto obtíže projeví, by měli být, jak už bylo řečeno, dlouhodobě sledováni a léčeni urologem.
Cílem urologické péče je (podle možností) léčba dráždivého močového měchýře a inkontinence a zajištění uspokojivé jímací a vyprazdňovací schopnosti močového měchýře. Léčba potíží je zásadní pro zabránění vzniku infekce močových cest. Případnou infekci dolních močových cest je třeba spolehlivě odléčit, aby nedošlo k jejímu rozšíření na horní močové cesty - ledviny a močovody - a jejich poškození.
Chcete vědět víc o roztroušené skleróze? Čtěte zde.
S požitím brožury Unie Roska: Libor Zámečník, Květoslav Novák, Viktor Soukup: Roztroušená skleróza: poruchy močení a sexuální dysfunkce
Přidat nový komentář