Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.
Podle některých odborných studií postihne vetchozrakost až 83 % Evropanů. Moderní refrakční chirurgie si však s tímto problém dokáže velmi dobře poradit – klinika Lexum nabízí například implantaci speciální trifokální nitrooční čočky, která umožňuje ostré vidění na všechny vzdálenosti, tzn. na dálku, na střední vzdálenost zhruba 70 cm (například pro práci na počítači) i na blízko.
„Vetchozrakost neboli ztrátu přirozené schopnosti oční čočky zaostřit na blízké předměty, nelze popsat jako onemocnění, není to totiž oční vada v pravém smyslu slova, ale přirozený důsledek stárnutí organismu, kdy se s věkem mění struktura oční čočky,“ říká lékařská ředitelka Evropské oční kliniky Lexum docentka Zuzana Hlinomazová.
Řešením je zákrok, při němž se pomocí laseru změní lomivost rohovky, a tím i celého oka. Po zákroku zvaném LBV (Laser Blended Vision) vidí pacient ostře jedním okem na dálku a druhým na blízko nebo na střední vzdálenost. Ne každému však toto řešení vyhovuje, vyžaduje proto důkladná předoperační vyšetření a zjištění, zda je pacient pro tento zákrok vhodným adeptem.
Operační zákrok, kdy je vyměněna původní čočka a nahrazena dioptricky vhodnější umělou čočkou, se nazývá RLE (Refractive Lens Exchange), v presbyopickém věku též PRELEX (Presbyopia Lens Exchange). Při implantaci umělé nitrooční čočky do oka má pacient na výběr z několika možností. Monofokální nitrooční čočka odstraní dioptrie pouze na jednu vzdálenost (většinou na dálku), multifokální nitrooční čočka vyřeší dioptrie na obě vzdálenosti, na blízko i na dálku. Nejmodernější metodou léčby je implantace trifokální nitrooční čočky, která umožňuje ostré vidění na všechny vzdálenosti, tzn. na dálku, na střední vzdálenost zhruba 70 cm i na blízko. Na rozdíl od běžné multifokální čočky tato nová čočka zlepšuje vidění i na střední vzdálenost, potřebnou například pro práci s počítačem. Splňuje tak stále vyšší nároky pacientů v produktivním věku na kvalitu vidění.
„Pomocí tohoto zákroku tedy zároveň řešíme i další oční vady, především hypermetropii (dalekozrakost) a myopii (krátkozrakost), jejichž prevalence je u Evropanů kolem 11,6 % u hypermetropie a 26,6 % v případě myopie (dle tzv. Rotterdam Study na více než 6,5 tisících osob nad 55 let). Ve většině případů tak pacienti po zákroku nepotřebují korekci vůbec,“ doplňuje docentka Zuzana Hlinomazová.
Přečtěte si také
Každá druhá žena ve vyšším věku trpí osteoporózou
Seniorům může očkování zachránit život
Šilhavé oči srovnají nastavitelné stehy
Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.
Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přidat nový komentář