Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Předložím doklad totožnosti a co bude dál?
Lékárník zadá do systému číslo občanského průkazu/pasu nebo načte kód (ze zadní strany občanského průkazu), a následně se mu zobrazí všechny platné nevydané, resp. částečně vydané eRecepty. Tím dochází ke zjednodušení procesu, protože lékárník nemusí načítat jednotlivé identifikátory eReceptu zvlášť z každé papírové průvodky, SMS zprávy nebo z e-mailu. Tato možnost vyzvednutí je rychlejší a jednodušší zejména pro pacienty, kteří mají k vyzvednutí více léků předepsaných na několika eReceptech.
Pro to, aby pacientovi mohly být vydány léky tímto způsobem, musí dojít k jeho ztotožnění v registru obyvatel. Z tohoto důvodu by si pacient měl ověřit, zda má lékař správně evidovány jeho osobní údaje – jméno a příjmení, datum narození a adresu.
V jakých případech není možné osobní doklad pacienta využít?
Výdej nebude možný u pacientů, kteří nemají vystavený občanský průkaz nebo pas, což jsou nejčastěji děti. A nebude to možné také u pacientů, kteří nemají doklad u sebe, nebo u cizinců bez trvalého pobytu nebo azylu.
Jak dlouho mám na vyzvednutí eReceptu?
Doba platnosti eReceptu je zpravidla 14 kalendářních dnů (počínaje dnem následujícím po dni jeho vystavení). Délku platnosti eReceptu může upravit předepisující lékař, nikdy ale nesmí překročit jeden kalendářní rok.
V případě, že by platnost eReceptu vypršela (nebo jej lékař zrušil), lékárník ho pomocí občanského průkazu/pasu nenačte.
Můžu si léky vyzvednou i jinak?
Výdej léku na eRecept je možné samozřejmě standardně na základě načtení identifikátoru eReceptu, který pacient obdrží od lékaře – buď v elektronické podobě nebo vytištěný.
Identifikátor eReceptu může pacient od lékaře obdržet jedním z těchto čtyř způsobů:
- vystavením papírové průvodky (nejedná se o klasický papírový recept)
- zasláním průvodky na e-mailovou adresu pacienta
- předáním eReceptu prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu či jiném elektronickém zařízení pacienta
- zasláním SMS na mobilní telefon pacienta.
Kde najdu, jaké léky mi byly předepsány?
Pojištěnec si může zobrazit v Lékovém záznamu pacienta veškeré léčivé přípravky, které mu byly předepsány a vydány. Do lékového záznamu se může přihlásit prostřednictvím bankovní identity nebo Portálu občana.
Povinnou elektronickou preskripci provozuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Veškeré potřebné informace a návody jsou uvedeny na webu www.epreskripce.cz.
Pokud máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.