Hypertenze, tedy vysoký krevní tlak, je nejčastějším onemocněním kardiovaskulární soustavy a ve vyšším věku postihuje skoro polovinu populace.
Krevní tlak je tlak, kterým působí krev na stěnu tepen, ve kterých proudí. Jeho zdrojem je vypuzovací síla srdce. Tlak krve charakterizují dvě hodnoty. První, ta větší, znamená tzv. systolický tlak. Představuje nejvyšší hodnotu, která vzniká při stažení srdce. Druhá hodnota, diastolický tlak, charakterizuje situaci ve vašich cévách při srdeční relaxaci.
Čtěte také: Krevní tlak a jeho hodnoty
Vysoký krevní tlak (arteriální hypertenze)
Vysoký krevní tlak znamená, že tlak působící na Vaše tepny je příliš vysoký. To vede k poškození tepen a ke zdravotním komplikacím. Každý člověk může mít vysoký krevní tlak a tato pravděpodobnost se zvyšuje se stárnutím.
Vysoký krevní tlak je celoživotním onemocněním. Léčba musí vést ke snížení krevního tlaku na cílové hodnoty, čehož dosáhneme užíváním léků a změnou životního stylu.
Cílové hodnoty krevního tlaku
-
Osoby ve věku 18 – 59 let: < 140/90 mmHg
-
Osoby ve věku 60 let a starší: < 150/90 mmHg
-
Diabetici bez poškození ledvin: < 140/85 – 90 mmHg
-
Osoby s chronickým onemocněním ledvin: < 130 – 140/80 – 90 mmHg
-
Osoby po transplantaci ledvin: ≤ 130/80 mmHg
-
Těhotné ženy: < 140/90 mmHg
Cílovou hodnotu krevního tlaku by měl vždy určit lékař pro každého pacienta individuálně podle jeho rizikových faktorů a snášenlivosti nižších hodnot TK. Obzvláště u starších pacientů může být často obtížné dosáhnout daných hodnot.
Čtěte také: Nízký krevní tlak (Hypotenze)
Příznaky vysokého krevního tlaku
Ve většině případů se hypertenze neprojevuje specifickými příznaky a mnoho lidí se o svém vysokém tlaku dozví až při náhodné kontrole u lékaře. Přitom základem úspěšné léčby je právě jeho včasné odhalení.
Následující signály vám mohou napovědět:
Bolest hlavy a krvácení z nosu
Neustálá bolest hlavy a náhlé krvácení z nosu může signalizovat vznik hypertenzní krize. Tento akutní stav vzniká, pokud krevní tlak dosáhne nebezpečných hodnot, například 180/100 a výše. Máte-li možnost měření krevního tlaku a zjistíte takto vysoké, nebo také značně kolísavé hodnoty, navštivte bezodkladně svého ošetřujícího lékaře. A pokud vaše hodnoty bývají častěji vyšší než 140/90 bylo by vhodné co nejdříve navštívit lékaře a zahájit léčbu.
Zhoršení zraku
U osob se zvýšeným krevním tlakem hrozí riziko vzniku krevních výronů v oku. To může vést k zúžení zorného pole a zhoršení zrakové ostrosti. Pokud budete tento problém ignorovat, může dojít k nevratnému poškození zrakového nervu.
Dušnost
Jedna z příčin dušnosti může být právě zvýšení krevního tlaku. K závažnému stavu dochází během hypertenzní krize, kdy se krev v plicích špatně okysličuje.
Závrať a zmatenost
Zvýšení krevního tlaku může způsobit pocit nejistoty v prostoru a závrať. S neléčeným onemocněním výrazně stoupá i riziko mozkové mrtvice. To se v mnohých případech může projevit určitou zmateností.
Mezi další příznaky patří:
- Hučení v uších
- Nespavost
- Bušení srdce
- Bolest na hrudi
- Celková únava
- Návaly horka
- Nadměrné pocení
- Otoky kotníků
- Poruchy soustředění
Vysoký krevní tlak sám o sobě nebolí, a přesto způsobuje poškození cév a životně důležitých orgánů. Pravidelně proto navštěvujte svého ošetřujícího lékaře a mějte svůj krevní tlak pod kontrolou.
Rizika neléčené hypertenze
Pokud Váš krevní tlak nedosahuje cílových hodnot (obecně pod 140/90 mm Hg), hrozí Vám následující onemocnění:
- Mrtvice (cévní mozková příhoda)
- Infarkt myokardu
- Srdeční selhání
- Demence
- Poškození funkce ledvin až jejich selhání
- Zhoršení zraku (retinopatie)
- Erektilní dysfunkce
Čtěte také: Domácí měření krevního tlaku
Jak lze předcházet vzniku hypertenze
- Základ tvoří správná životospráva a to již od dětského věku – důležitá je pestrá a vyvážená strava bohatá na zeleninu, ovoce a vlákninu. Omezit množství živočišných tuků v potravě, upřednostnit rostlinné tuky na úkor živočišných (sádlo), vyhnout se smaženým jídlům.
- Omezit příjem soli v potravě – doporučeno je asi 5g soli/den (pozor na sůl skrytou v trvanlivých potravinách, uzeninách a polotovarech).
- Omezit alkohol.
- Nekouřit.
- Neopomíjet pravidelný tělesný pohyb.
- Udržovat si správnou tělesnou hmotnost – BMI (Body Mass Index) < 25, obvod pasu u mužů < 102 cm, obvod pasu u žen < 88cm.
- Vyhýbat se stresovým situacím.
Čtěte také: Co jíst, když máte vysoký krevní tlak
K hypertenzi a její léčbě je třeba přistupovat zodpovědně, většina nemocných ho má tendenci podceňovat. Důsledky pro váš organismus nebo i život však mohou být až fatální. Je tedy nutné se o svůj tlak starat opravdu s náležitou péčí.
Zdroj: zdravi.euro.cz, www.webmd.com