Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Příznaky šedého zákalu

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 25209x )

Šedý zákal je častým onemocněním převážně starších lidí. Jedná se o poruchu průhlednosti oční čočky, která snižuje kvalitu vidění. Začíná mírným stupněm zakalení čočky, které zpočátku nemusí vidění výrazně ovlivňovat. Pokud není problém řešen, zkalení se zvětšuje a dochází k podstatnému zhoršení zraku.

shutterstock.com

Nikdo zatím přesně neví, proč šedý zákal ve stáří vzniká. Jsou známé některé rizikové faktory, které s velkou pravděpodobností ke vzniku přispívají. Vědecké studie ukazují, že šedý zakal je častější u lidí žijících na horách a u těch, kteří stráví v životě mnoho času na přímém prudkém slunci. Oční lékaři proto často doporučují jako ochranu brýle s UV filtrem, které oko chrání před dlouhodobě škodlivým působením ultrafialových paprsků. Šedý zákal je také častější u diabetiků a lidí dlouhodobě léčených kortikosteroidy.

Příznaky šedého zákalu

Rozostřené vidění

Rozostřené vidění je základním projevem vznikajícího šedého zákalu. Tento příznak je způsoben tím, že dochází k metabolickým změnám uvnitř lidské čočky, díky kterým dochází nejprve ke zkalení okraje a následně i optické části čočky. Tyto změny uvnitř čočky způsobují poruchy průchodu světla. Paprsky světla neprochází čočkou pravidelně, ale rozptylují se do různých směrů. Rozptyl světla je následně příčinou rozostřeného vidění. Nastane tedy velmi podobný efekt, jako když prochází světlo tzv. mléčným sklem, ve kterém se rozptýlí a proto nevidíme ostře, jako skrze čiré sklo.

Čtěte také: Malý slovníček očních onemocnění

Citlivost na oslnění

Další časný příznakem šedého zákalu je citlivost na oslnění, nebo na světlo. Můžete mít problémy vidět při ostrém slunečním světle a při řízení auta v noci, kdy oslnění způsobuje pouliční osvětlení a blížící se světlomety.

Dvojité vidění

Někdy může šedý zákal způsobit dvojité vidění. Při pohledu jedním okem se předměty jeví zdvojené až ztrojené.

Změna ve vnímání barev

Šedý zákal může ovlivnit vaše barevné vidění, takže některé odstíny vypadají vybledlé. Barvy nejsou tak syté jako na druhém oku, lámou se, mají jinou intenzitu a odstín.

Čtěte také: 130 000 řidičů v ČR má problém správně rozpoznat červenou barvu

Jasnozření


Šedý zákal může přechodně zvýšit schopnost člověka vidět nablízko, protože šedý zákal se někdy chová jako silnější čočky. Projeví se to tak, že lidé, kteří používají brýle na čtení zjistí, že je nepotřebují. Tento stav je ale pouze přechodný a jak se šedý zákal zhoršuje, tato schopnost zmizí.

Časté změny brýlí


Zvyšující se krátkozrakost, která přináší nutnost časté změny dioptrické síly brýlí.

V současné době neexistují žádné léky či speciální brýle, které by mohly šedý zákal odstranit. Jedinou možností je operační zákrok, během něhož vám bude z oka vyjmuta zakalená čočka, která bude následně nahrazena čočkou umělou. Díky nejmodernějším čočkám se tak můžete vrátit do doby, kdy jste viděli ostře a bez sebemenších problémů.

Čtěte také: Odborníci varují: Nenechávejte šedý zákal „dozrát“, je to nebezpečný nesmysl!

Zdroj: www.webmd.com

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

80%
20%
Zatím hlasovalo 5 lidí

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

REFRAKČNÍ VADY (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie-vetchozrakost)

Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce