Ztrácejí kontakt s realitou, mají problémy odlišit psychotické prožitky od skutečného dění.
Ztrácejí kontakt s realitou, mají problémy odlišit psychotické prožitky od skutečného dění, trpí poruchami myšlení a ovládání emocí, což se pak promítá do rodinných vztahů, působení ve společnosti a podobně. To je schizofrenie.
Proč se tato nemoc u člověka objeví, není dosud zcela jasné. Odborníci však vědí, že k určitým změnám v mozku dochází již v prenatálním stadiu života. V době dospívání se celý organismus mění a tyto změny v mozku se „ozývají“. Stačí pak třeba prožít větší stresovou situaci (zkouškové období, u mužů to často býval nástup na vojnu, užití drogy) a nemoc se projeví.
V době mezi 17. a 30. rokem se první příznaky objevují u mužů, mezi 20. až 40 rokem u žen. Počátky se mohou projevit úzkostí, vztahovačností, únavou. Nápadná může být i ztráta zájmu o dosavadní koníčky či práci.
Asi u 25 procent nemocných se vyskytne jedna epizoda (psychotická krize) schizofrenie a v průběhu několika měsíců dojde k úplnému uzdravení. Ovšem za předpokladu, že se začne léčit. Polovina ze všech nemocných se sice uzdraví, ale během života se příznaky nemoci znovu objevují. Zbývajících 25 procent potřebuje stálou intenzívní léčbu, nemohou se nemoci zbavit.
Lékaři upozorňují, že v určitém okamžiku života postihuje schizofrenie na celém světě jednoho člověka ze sta. Příznaky jsou u každého pacienta různé, některé mohou být i obtížně léčitelné.
Schizofrenie má ještě další záludnost. Nemocní jsou totiž navíc výrazně zranitelnější. Bylo prokázáno, že stres nemoc totiž ještě zhoršuje. Bohužel lidé se schizofrenií bývají stresovým situacích často vystaveni. Nejen, že jejich blízcí mnohdy nevědí, jak se k nemocným chovat, ale často to neví ani někteří lékaři, natož celá společnost. Na schizofreniky je často nahlíženi jako na nebezpečné lidi, blízcí se od nich odvracejí.
Odborníci upozorňují, že pomoci těmto lidem lze prostřednictvím kvalitních léků a poskytnutím obsažných a relevantních informací. Čím více budou pacienti, rodinní příslušníci i veřejnost vědět o nemoci, tím spíše bude možné nemocným pomoci a zabraňovat tak jejich stigmatizování.
Přidat nový komentář