V časném stadiu onemocnění je typickým příznakem pomalu se šířící červená skvrna, zvaná erythema migrans.
Lymeská borelióza má časné a pozdní stadium onemocnění.V časném stadiu je typickým příznakem pomalu se šířící červená skvrna, zvaná erythema migrans, která se objeví v místě přisátí klíštěte. Skvrna se kruhově zvětšuje a mívá ohraničený lem s výbledem uprostřed; je obvykle vetší než 5 cm. Může se vytvořit během několika dní po přisátí klíštěte, ale také až za několik týdnů. Nejčastější inkubační doba je 7 až 14 dní. Erytém se objevuje asi u 80 % pacientů.
Časným příznakem může být také horečka, třesavka, bolesti ve svalech, únava. Tato fáze může připomínat chřipkové příznaky. Protože přisátí klíštěte nevede vždy ke kožním projevům, tyto symptomy jsou varujícími u osob pobývajících v přírodním ohnisku.
U dětí, méně často u dospělých, se někdy nalezne na kůži ušního lalůčku, nosu, na prsní bradavce nebo na šourku po přisátí klíštěte modročervený uzlík 1 až 5 cm velký, který může být provázen zduřením příslušných mízních uzlin. Někdy se objeví i za několik týdnů až měsíců. Onemocnění se nazývá boreliový lymfocytom.
Po několika týdnech, většinou však ne déle než za tři měsíce, se mohou vyskytnout různé projevy postižení nervového, kardiovaskulárního a kloubního systému. Nervové příznaky zahrnují bolesti hlavy, ztuhlost šíje, poruchy citlivosti a hybnosti, obrny (a to zejména lícního nervu), bolesti v zádech i v končetinách. Postižení kloubů provázejí bolesti, které se stěhují a trvají krátkou dobu. Srdeční obtíže se mohou projevit dušností a mohou připomínat infarkt myokardu.
Pozdní stadium se projevujeza více než 6 až 12 měsíců zejména postižením kloubů, kůže, nervového systému a má chronický průběh.
Jak je možno lymeskou nemoc diagnostikovat?
Lymeská borrelióza může napodobovat mnoho jiných nemocí, proto její diagnóza nebývá snadná. Ukazuje se, že asi 80 % nemocných má charakteristické kožní projevy, u ostatních se zjistí jako první postižení kloubní, nervové nebo srdeční. Proto bývá velmi užitečné testování sérových protilátek. Protilátky se však ve všech případech nezjistí, zejména v prvních týdnech infekce. U některých jedinců se protilátky nemusí vytvořit vůbec, u části osob naopak přetrvávají i po úspěšné léčbě. Bez klinických projevů není zjištění protilátek indikací k přeléčení. Dalším průkazem je detekce boreliové DNA, průkaz borelií v biopsiích různých tkání pomocí elektronové mikroskopie, event. s následnou kultivací.
Přidat nový komentář