Internet nabízí mnoho výhod pro americké pojištěnce.
K vaší zdravotní dokumentaci má ze zákona kromě vás přístup i zdravotnický personál. Stejně tak je vaším právem určit osoby, které mohou být o vašem zdraví informovány. „Souhlas a určení osob můžete dát při přijetí do péče nebo kdykoli poté, stejně tak ho můžete změnit nebo úplně zakázat, aby byl kdokoli informován. Se zdravotním stavem se ze zákona mohou seznámit osoby blízké – rodiče, potomci, sourozenci, manžel. Ale i ti jen za podmínky, že pacient nezakázal o svém stavu podávat informace,“ upřesňuje advokát. Pak mají právo znát jen taková fakta, která by byla důležitá pro zdraví jejich nebo například dětí – tedy choroby, které jste na ně mohli přenést infekcí nebo jsou dědičné. Nahlédnout do ní mohou i pracovníci, kteří to potřebují pro výkon své profese – jsou to například zaměstnanci krajského úřadu při vyřizování stížnosti na zdravotní péči, veřejný ochránce práv.
Ačkoli zákon mluví jasně, situace v ordinacích je mnohdy jiná. Momentálně populární konzultace pacientů s lékařem po telefonu jsou často přímo vzorovým únikem informací. Sestřička oznámí, že volá pan Karel Horáček z Bubenče, který potřebuje poradit a lékař před přítomným pacientem řeší problémy, které by cizí uši neměly slyšet. Mnohdy si k tomu vezme k ruce i kartu s viditelným jménem, datem narození a adresou, a tak je pro náhodného posluchače skládačka kompletní…
"Pokud jste svědky podobné situace, tak je vám jistě jasné, jak to asi lékař s ochranou i vašich citlivých dat myslí. Údaje o zdravotním stavu se obecně považují za výjimečně citlivé, takže pokud zjistíte, že je lékař nebo někdo ze zdravotníků sděluje i těm, které jste neoznačili, braňte se. V tomto případě doporučuji adresovat stížnost s přesným popisem situace, svědectvím a přesnou identifikací lékaře, na ředitele nemocnice, zřizovatele nemocnice, krajskému úřadu nebo Ministerstvo zdravotnictví ČR. V případě soukromého lékaře můžete stížnost podat České lékařské komoře nebo vaší zdravotní pojišťovně.,“ radí advokát.
Jak postupovat při podání žaloby na lékaře najdete zde, podrobnosti o svých pacientských právech se dočtete v tomto článku.
Vite o svých právech a dokážete je prosadit - to bychom velmi rádi zjistili v diskusi nebo prostřednictvím tohoto mailu.
V dalším díle se dočtete: Pacient má právo na léčbu i na smrt.
Přidat nový komentář