Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Pojištěnec, který má ze zdravotních důvodů nárok na hrazenou přepravu do zdravotnického zařízení, se může rozhodnout cestovat soukromým vozidlem místo sanitkou. Nezbytnou podmínkou je skutečnost, že řidičem vozidla nesmí být samotný pacient. Tento požadavek koresponduje s tím, že jde o pacienta, jehož aktuální zdravotní stav neumožňuje přepravu běžným způsobem, a takový zdravotní stav samozřejmě ani neumožňuje řídit vozidlo.
O nároku pacienta na cestu rozhoduje ošetřující lékař
O nároku na úhradu cestovních nákladů rozhoduje ošetřující lékař (praktický lékař nebo specialista), který zná zdravotní stav pacienta. V praxi to znamená, že lékař může pojištěnci předepsat dopravu soukromým vozidlem v případě, že pacientův aktuální zdravotní stav neumožňuje přepravu do zdravotnického zařízení běžným způsobem (např. hromadnou dopravou nebo řízení vozidla). Ošetřující lékař musí pojištěnci tento druh dopravy vždy předem schválit a vystavit tiskopis „Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem“.
Vystavený tiskopis platí na cestu tam i zpět, případně i na opakované cesty k jednomu poskytovateli zdravotních služeb, avšak maximálně na deset jízd. Vždy musí být vyplněna kolonka „Důvod k transportu“ a také zdravotní zdůvodnění pro úhradu přepravy (vyjádření typu „vyšetření“ není považováno za zdůvodnění).
Druhá strana dokladu slouží k evidenci návštěv pacienta na odborném ošetření/vyšetření. Poskytující lékař musí vždy potvrdit datum návštěvy pacienta. V případě, kdy není indikace pro cestu zpět, doplní poskytující lékař v místě razítka „ZPĚT NE“. Může nastat situace, že bude nutný transport sanitou, pak se vyznačí „ZPĚT SANITA“.
Čtěte také: Kdy máme nárok na dopravu k lékaři sanitkou?
Nečekejte závratné částky
Pacientovi je proplácen počet ujetých kilometrů za nejkratší cestu z místa výjezdu do místa určení, a to vždy jen jízdy s pacientem. Výše úhrady je stanovena cenovým předpisem Ministerstva zdravotnictví. Pro jízdy uskutečněné od 1. 1. 2022 do 31. 12. 2022 je určena úhrada ve výši 6,93 Kč za 1 km. Podmínky pro indikaci zdravotního transportu jsou stanoveny zákonem č. 48/1997 Sb. (o veřejném zdravotním pojištění).
Pojišťovny navíc proplácejí cesty jen do nejbližší nemocnice nebo smluvního zdravotnického zařízení, kde jsou schopni pacientovi vyšetření nebo zákrok poskytnout. Pokud si tedy zvolíte nemocnici přes polovinu republiky, přestože by bylo možné vás vyšetřit či operovat v místě, nárok na tyto cestovní náklady nemáte.
Čtěte také: Má praktický lékař povinnost vykonávat návštěvní službu?
Kdy nárok na cestovní náklady nemáte?
Pokud váš zdravotní stav nevyžaduje přepravu do nebo ze zdravotnického zařízení za použití zdravotnické dopravní služby, pak vám nevzniká ani nárok na hrazení cestovních nákladů. A stejně tak v případě, že k lékaři jedete hromadnou dopravou. V takovém případě není proplacení nákladů možné bez ohledu na váš zdravotní stav. Nerozhoduje ani to, že pacient cestuje na dlouhou vzdálenost nebo že je po trase špatná dopravní dostupnost.
Proplácí se navíc pouze počet ujetých kilometrů za nejkratší cestu z místa výjezdu do nemocnice, a to vždy jen jízdy s pacientem. Pokud tedy pacienta hospitalizují, zpáteční cestu už pojišťovna neproplatí.