Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Na žihadlo s cibulí

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 13696x )

Bodnutí hmyzem patří mezi nejčastější a pokud není člověk příliš velký alergik, tak i nejbanálnější, letní nehody. Podobně tomu je u puchýřů a otlačených nohou, spálenin od slunce, drobných řezných ran a pohmožděnin.

Dobrá rada
shutterstock.com

Všechny tyto drobné úrazy mají něco společného. Ve většině případů se stanou ve volné přírodě, na chatě nebo na chalupě, kdy je k lékaři i do lékárny daleko. Člověk často nepotřebuje první pomoc, ale pouze úlevu od bolesti či nepříjemného pocitu. Z vlastní zkušenosti vím, že se v tomto prázdninovém prostředí najde spíše 100 let stará sušená mandragora, než čerstvý peroxid vodíku. Zde jsou rady, vycházející právě z tohoto předpokladu:

Bodnutí hmyzem

Pokud v kůži zůstalo žihadlo, je třeba ho vyndat pomocí čistého nože, jehly, nebo se ho pokusit vyškrábnou nehtem. Neměla by se používat pinzeta, žihadlo by se nemělo vytahovat prsty – hrozí, že se do rány vylije jed, který zatím v žihadle zůstal. Celou oblast můžeme omýt vodou a mýdlem. Velmi příjemně působí tekutý pudr (případně s mentolem), chladivý gel s antihistaminikem nebo gel s dezinfekční látkou.

Pravděpodobně nic z toho po ruce nemáme. Proto pálivou bolest po žihadle zmírníme plátkem cibule, který na ránu přiložíme, nebo čerstvě vymačkanou šťávou z měsíčku lékařského. Pokud najdeme eukalyptový olej, stačí 5 kapek do šálku vody a takto upravenou vodou potřeme postižené místo.

Řezné rány a pohmožděniny

Rána by se měla dobře omýt, vyčistit dezinfekčním roztokem a převázat sterilním obvazem nebo zalepit náplastí. Na pohmožděninu přiložit led a namazat mastí, která brání vzniku krevních sraženin, urychluje vstřebávání krevních výronů, a snižuje tvorbu otoků (Hirudoid, Heparoid).

Víme, že nic není po ruce, a tak stačí ránu vyčistit proudem vody a jemným mýdlem. Proti zánětu a bolesti působí mast s heřmánkem a gel z aloe vera. Silně antiseptický je také tea tree oil. Stačí dát pár kapek do vody a ránu omýt. Na pohmožděniny je výborná Arnika. Do postiženého místa vtírejte olej, krém nebo mast.

Puchýře na nohách

Většina puchýřů se zhojí sama. Pokud jim chcete pomoci, propíchnout by se měly pouze vysterilizovanou jehlou.

K hojení pomůže mast s heřmánkem a gel z aloe vera. Jako antiseptikum působí heřmánkový olej. Stačí 2 kapky do 250ml vody, puchýř vodou potřeme a převážeme (zalepíme náplastí). Na puchýř lze také kápnout kapku levandulového oleje.

Spáleniny od slunce

V domácí lékárničce máme jistě přípravky s panthenolem (Panthenol spray, Bepanthen mast) ale na dovolené? Tam si na spálená záda můžeme přiložit studený obklad ze silného odvaru z černého čaje, případně z měsíčkového čaje (1 lžičku sušených květů měsíčku přelijeme šálkem vroucí vody a necháme 10minut stát). Pomáhá také gel z aloe vera.

I v takových případech se ale hodí znát pravidla první pomoci, které najdete zde.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

83%
17%
Zatím hlasovalo 92 lidí

Mohlo by vás zajímat

Slaný roztok do konvičky

Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď

Ustupující dásně: Co je způsobuje a jak jim předcházet?

Zdravé dásně mají většinou růžovou barvu a těsně přiléhají k zubům. Dáseň pokrývá zuby od čelistní kosti až po viditelnou korunku zubu a tvoří ochrannou bariéru, která zabraňuje pronikání zánětlivých bakterií ke kořenům zubů a do čelisti. Zároveň zajišťuje pevné ukotvení zubů. Pokud se však začnou v ústech hromadit bakterie, může to vést k onemocnění dásní a jejich ustupování.

Chronický stres aneb různé lidi stresují různé věci

Dneska snad už nikoho nepřekvapí souvislost mezi stavem psychiky a tělesna, neboli psychosomatika. I proto Světová federace pro duševní zdraví iniciovala v roce 1992 oslavu duševního zdraví, která připadla na 10. října. Cílem bylo a je poukázat na duševní poruchy, které mají negativní vliv na kvalitu života stále větší části populace. Jednou z prokazatelných příčin těchto nemocí je chronický stres. Tedy ten, který probíhá dlouhodobě.

Dluh na zdravotním pojištění. Kdy hrozí? A co dělat?

Zdravotní pojištění musí mít zaplacené všichni. Může se ale stát, že vám přijde upozornění z pojišťovny, že u ní máte dluh. Ten mnohdy vzniká i z nevědomosti – nevíte, že platit máte. Třeba žijete v domnění, že za vás pojistné odvádí stát či zaměstnavatel. Co v takové situaci dělat?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce