Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Všechny tyto drobné úrazy mají něco společného. Ve většině případů se stanou ve volné přírodě, na chatě nebo na chalupě, kdy je k lékaři i do lékárny daleko. Člověk často nepotřebuje první pomoc, ale pouze úlevu od bolesti či nepříjemného pocitu. Z vlastní zkušenosti vím, že se v tomto prázdninovém prostředí najde spíše 100 let stará sušená mandragora, než čerstvý peroxid vodíku. Zde jsou rady, vycházející právě z tohoto předpokladu:
Bodnutí hmyzem
Pokud v kůži zůstalo žihadlo, je třeba ho vyndat pomocí čistého nože, jehly, nebo se ho pokusit vyškrábnou nehtem. Neměla by se používat pinzeta, žihadlo by se nemělo vytahovat prsty – hrozí, že se do rány vylije jed, který zatím v žihadle zůstal. Celou oblast můžeme omýt vodou a mýdlem. Velmi příjemně působí tekutý pudr (případně s mentolem), chladivý gel s antihistaminikem nebo gel s dezinfekční látkou.
Pravděpodobně nic z toho po ruce nemáme. Proto pálivou bolest po žihadle zmírníme plátkem cibule, který na ránu přiložíme, nebo čerstvě vymačkanou šťávou z měsíčku lékařského. Pokud najdeme eukalyptový olej, stačí 5 kapek do šálku vody a takto upravenou vodou potřeme postižené místo.
Řezné rány a pohmožděniny
Rána by se měla dobře omýt, vyčistit dezinfekčním roztokem a převázat sterilním obvazem nebo zalepit náplastí. Na pohmožděninu přiložit led a namazat mastí, která brání vzniku krevních sraženin, urychluje vstřebávání krevních výronů, a snižuje tvorbu otoků (Hirudoid, Heparoid).
Víme, že nic není po ruce, a tak stačí ránu vyčistit proudem vody a jemným mýdlem. Proti zánětu a bolesti působí mast s heřmánkem a gel z aloe vera. Silně antiseptický je také tea tree oil. Stačí dát pár kapek do vody a ránu omýt. Na pohmožděniny je výborná Arnika. Do postiženého místa vtírejte olej, krém nebo mast.
Puchýře na nohách
Většina puchýřů se zhojí sama. Pokud jim chcete pomoci, propíchnout by se měly pouze vysterilizovanou jehlou.
K hojení pomůže mast s heřmánkem a gel z aloe vera. Jako antiseptikum působí heřmánkový olej. Stačí 2 kapky do 250ml vody, puchýř vodou potřeme a převážeme (zalepíme náplastí). Na puchýř lze také kápnout kapku levandulového oleje.
Spáleniny od slunce
V domácí lékárničce máme jistě přípravky s panthenolem (Panthenol spray, Bepanthen mast) ale na dovolené? Tam si na spálená záda můžeme přiložit studený obklad ze silného odvaru z černého čaje, případně z měsíčkového čaje (1 lžičku sušených květů měsíčku přelijeme šálkem vroucí vody a necháme 10minut stát). Pomáhá také gel z aloe vera.
I v takových případech se ale hodí znát pravidla první pomoci, které najdete zde.
Přidat nový komentář