Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Ne (máte) revma? Přijďte to zjistit!

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2219x )

Máte potíže dát ruku v pěst? V tom případě můžete trpět revmatoidní artritidou (RA). Pacientská organizace Revma Liga Česká republika připravila pro zájemce krátký dotazník, který jim napoví, zdali mají své potíže řešit s lékařem. Otestovat se mohou na akci u příležitosti Světového dne artritidy, který začíná na Palackého náměstí v Praze 8. října od 10 hodin a jehož hlavním motivem jsou letos ruce.

shutterstock.com

„Pomocí jednoduchých odpovědí na připravené otázky lidé zjistí, jestli mají riziko vzniku revmatoidní artritidy. Jestliže na více než tři otázky odpoví kladně, tak by měli zvážit návštěvu lékaře. Výsledky testu mohou také probrat s revmatology, kteří budou přímo na místě,“ vysvětluje David Kříž z pacientské organizace Revma Liga Česká republika, která akci pořádá.

Poznejte příznaky revmatoidní artritidy včas!

Mezi první projevy RA patří bolest a ztuhlost kloubů. Často mají pacienti nejprve postiženy drobné klouby na rukou.
„Opravdu bývají nejdříve a nejvíce postiženým orgánem v těle. Pokud klouby bolí, otékají a jsou po ránu ztuhlé déle než půl hodiny, je to problém. Všimnout si toho můžeme zejména na kloubech prstů, které se nacházejí nejblíže dlani,“ vysvětluje prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc., ředitel Revmatologického ústavu v Praze. Lidé by v tomto případě měli navštívit praktického lékaře, který jim následně doporučí kontrolu u revmatologa.
„Pokud se pacienti nezačnou léčit včas, může u nich dojít k nevratným kloubním změnám, například na zápěstí. To pak pacienty omezuje v běžném, ale často také pracovním životě, kdy ztrácí svou samostatnost a schopnost uplatnění,“ upozorňuje prof. Pavelka.

Čtěte také: Artritida a artróza. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Revma si nevybírá, ale spolu to zvládneme

Bolesti rukou trápí už více než 36 let paní Romanu z Kolína, které se RA poprvé projevila v těhotenství. Nenavleče nit do jehly, nemá sílu otevřít sklenici se zavařeninou, nabarvit si vlasy nebo si zavázat tkaničky.
„Manžel mi pomáhá s obouváním nebo mi nachystá nádobí na kuchyňskou linku, abych nemusela zvedat těžké hrnce. Snažím se být ale co nejvíce samostatná. Raději se jdu převléci s bolestí sama, než aby mi někdo pomáhal,“ popisuje Romana, která se spolu s dalšími pacienty zúčastní letošní akce ke Světovému dni artritidy, jehož ústředním motivem jsou právě ruce. Zájemci z řad pacientů a široké veřejnosti budou moci zanechat svůj otisk rukou a podpis na plátně. Podpořit pacienty přijdou i lékaři a známé osobnosti. Akcí bude provázet herec Jakub Žáček.
„Setkávání se a vzájemná podpora mají obrovský význam. Pacienti pochopí, že na svou nemoc nejsou sami. Máme vynikající zdravotnictví, ale musíme stále mluvit o úskalích a chybách v systému, aby měli pacienti tu nejlepší možnou péči, která povede ideálně k remisi, tedy úplnému vymizení příznaků nemoci,“ říká Edita Müllerová, předsedkyně spolku Revma Liga ČR.

Čtěte také: Desatero pacienta s revmatickým onemocněním

RA nepostihuje pouze ruce

Autoimunitním zánětlivým procesem mohou být postiženy všechny klouby v těle, ale také orgány, například oči nebo plíce. Pacienti by proto měli věnovat pozornost i svému dechu a při zhoršující se dušnosti nebo kašli upozornit svého revmatologa. Mezi celkové příznaky RA pak patří únava, zvýšená teplota a hubnutí. Pro účinnou léčbu je důležité odhalit nemoc včas a být pod pravidelným dohledem lékaře.

Čtěte také: Revma může napadnout i plíce

Boj s nemocí není jednoduchý

 „Pacienti, kteří se již s RA léčí, by měli svého lékaře informovat o jakýchkoli změnách stavu. Občas k nám přichází lidé, kteří nejsou léčeni správně a jejichž nemoc razantně postupuje,“ vysvětluje prof. MUDr. Ladislav Šenolt, Ph.D., předseda České revmatologické společnosti ČLS JEP. Z toho důvodu připravila Revma Liga ČR dotazník také pro již diagnostikované pacienty. Na akci ke Světovému dni artritidy si budou moci nechat zjistit závažnost, resp. aktivitu svého onemocnění – od úplného vymizení příznaků až po vysokou aktivitu nemoci.
„Pacienti na tabletech a počítačích, které jim zapůjčíme, vyplní sadu několika jednoduchých otázek. Například označí, jak problematické pro ně bylo zapnout si minulý týden knoflíky u košile nebo zavázat tkaničky,“ říká David Kříž. Výsledky testu se dozví ihned a budou mít možnost svůj stav konzultovat na místě s odborníky. Revmatolog zhodnotí jejich dosavadní léčbu, fyzioterapeut jim doporučí vhodné cvičení a psycholog nabídne podporu.

Čtěte také: Revmatoidní artritida: moderní léčba vrací pacienty zpět do běžného i pracovního života

Otestovat se mohou lidé od 12. října také na stránkách www.denartritidy.cz. Kromě obou dotazníků s možností okamžitého vyhodnocení zde zájemci najdou i vzdělávací videa.
„Snažíme se apelovat na pacienty, aby se aktivně zajímali o svůj zdravotní stav. Zpoždění v diagnostice a v nasazení efektivní léčby může mít nepříznivý vliv na docílení remise. Pacientům můžeme v současné době nabídnout řadu léků od většinou přechodně podávaných glukokortikoidů, které rychle utlumí zánět, až po tu nejmodernější léčbu, díky které se nám často daří stav pacientů dlouhodobě stabilizovat,“ doplňuje prof. Šenolt.

Revmatická onemocnění (revma) postihují pohybový aparát (klouby, kosti, páteř, ale i svaly, vazy, šlachové úpony), mnohdy i některé jiné orgány. Rozdělují se do několika základních skupin: revmatická onemocnění zánětlivá (revmatoidní artritida, tzv. systémové nemoci a další), degenerativní revmatické nemoci (artróza), infekční artritidy, metabolické a endokrinní choroby spojené s revmatickými stavy (dna) a mimokloubní revmatismus. Mezi nejčastější a nejznámější patří zejména revmatoidní artritida, Bechtěrevova nemoc a dna.

Zdroj: revmaliga.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

82%
18%
Zatím hlasovalo 95 lidí

Mohlo by vás zajímat

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění postihující hlavně klouby.

Biologická léčba je sice drahá, ale i ekonomicky efektivní

Aktuálním úkolem v léčbě revmatoidní artritidy je dostat filozofii léčby Treat to target – Léčba k cíli do běžné klinické praxe. Hlavním cílem je edukace lékařů a pacientů a významnou roli hraje i jejich vůle principy této léčby v praxi realizovat.

Artritida a artróza. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Artróza a artritida (přesněji revmatoidní artritida) jsou choroby postihující především kloubní aparát. Bývají často zaměňovány, ačkoliv se jedná o dvě odlišná onemocnění s různými příčinami, symptomy i léčbou.

Artróza versus artritida

Artróza a artritida jsou zcela odlišná postižení poškozující klouby. Svými projevy se ale výrazně prolínají a v konečném důsledku se projevují shodně.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce