Podle anglických vědců je možná riziko pasivního kouření přeceňován. To ovšem neznamená, že je toto riziko nulové, tvrdí autor studie Dr. Copas. V předcházejících analýzách, které zahrnovali...
„Největším nebezpečím je rozšíření kmenů odolných vůči antituberkulotikům a antibiotikům, která mají lékaři v současné době k dispozici. Přitom nový lék cílený na léčbu tuberkulózy nespatřil světlo světa již 50 let. Je proto zcela klíčové, aby farmaceutické firmy dokázaly držet krok s rostoucí rezistencí bacilů tuberkulózy na léky, a přicházely s novými způsoby léčby. V USA se již blýská na lepší časy. První lék pro léčbu tuberkulózy, a to i té multirezistentní, byl již schválen,“ vysvětluje primářka doc. Martina Vašáková, Ph.D. z Thomayerovy nemocnice.
Tuberkulóza (nejen) v ČR
Tuberkulóza je celosvětově rozšířenou chorobou, kterou je nakažena celá jedna třetina lidské populace. Nemoc propukne u každého desátého jedince. Ohrožuje i Českou republiku, například prostřednictvím imigrantů ze zemí s vysokým výskytem onemocnění (např. Bangladéš, Afganistan, Brazílie, Čína, Etiopie, Demokratická republika Kongo, Indie nebo Indonésie). Dle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) bylo u nás v roce 2011 hospitalizováno s tuberkulózou přes 600 lidí. Většinou šlo o narkomany nebo bezdomovce, pětinu pacientů tvořili obyvatelé jiných zemí. Celkem 28 nemocných v České republice v roce 2011 boj s chorobou prohrálo.
V roce 2011 bylo na celém světě 8,7 milionů případů tuberkulózy. Více než jeden milion lidí onemocnění podlehl.
Aby bylo lidstvo schopno čelit novým, zmutovaným formám chorob, je nezbytné investovat finance, čas i úsilí do vývoje a výzkumu účinnějších léčiv. Proto se aktuální výzva evropské iniciativy IMI zaměřila především na boj proti antimikrobiální rezistenci. Evropská iniciativa Inovative Medicines Initiative (IMI) proto nabízí až 6 miliard korun výzkumným projektům zaměřeným na antimikrobiální rezistenci, jejichž cílem je vývoj nových, účinnějších léčiv.
Přidat nový komentář