Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Pokud se jedná skutečně o nejběžnější mírný typ virového zánětu spojivek, zvládnete jeho léčbu sami Oftalmo - Septonexem. Zánět se někdy zhojí i bez léčby. Příjemné je také použít výplach chlazenou borovou vodou.
U hnisavého zánětu spojivek je nutné navštívit lékaře, neboť kapky k léčbě tohoto typu zánětu nejsou volně prodejné. Totéž platí pro alergické záněty.
Umělé slzy, kterými se léčí suchý zánět spojivek, dostanete v lékárně bez předpisu, ale je vhodné, aby diagnózu stanovil lékař, neboť může jít i o jiné onemocnění, které se léčí zcela jiným způsobem. Mezi těmito stavy pacient sám často není schopen rozlišit.
Při pocitech suchosti očí je dobré se vyvarovat prostřední s klimatizací, velkému větru (tím se oči ještě více vysušují), zakouřenému prostředí (dráždí oči), při práci s počítačem je dobré myslet na mrkání a občas si oči na chvilku zavřít.
Jako první pomoc rozhodně nelze doporučit obklady heřmánkem, které mají lidé v oblibě, neboť heřmánek často způsobuje alergickou reakci.
Více o příznacích a léčbě zánětu spojivek, případně i aplikaci očních kapek čtěte zde.