Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Při úrazech zubů je důležitý čas

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 9458x )

Dětské úrazy zubů patří vedle kazových bolestí mezi nejčastější důvody k návštěvě ordinace stomatologa. „Terapie zubních úrazů výrazně pokročila a vždy je cílem zachovat živý zub, případně ho alespoň udržet v ústech. Co nejméně radikální řešení je třeba volit jak u dočasného, tak zejména u stálého dětského chrupu,“ vysvětluje MUDr. Jan Stuchlík, vedoucí lékař pražské dentální kliniky.

shutterstock.com

Podle něj bohužel stále spousta dentistů ať už z nedostatku času nebo znalostí nových trendů přistupuje k radikálním a nevratným řešením. „Důležitou roli hraje v případě zubních úrazů i čas, tedy rychlost, s jakou rodiče s dítětem do ordinace stomatologa dorazí,“ doplňuje Stuchlík.

Prevence zubních úrazů obtížná

Na rozdíl od kazů či zánětů dásní pro úrazy zubů neexistuje mnoho možností prevence. I proto statistiky dlouhodobě vykazují stabilní čísla zubních úrazů zubů jak u dětí, tak i u dospělých. Podle zjištění pražských stomatologů jsou nejohroženější skupinou děti mezi prvním a druhým rokem života, a pak na prvním stupni základních škol. „V prvním případě se děti učí chodit a padat, ve druhé skupině rozvíjí své pohybové aktivity ve sportovních kroužcích, nebo při hrách se spolužáky. Dětem, které se věnují náročnějším kontaktním sportům, doporučujeme zhotovit zubní chrániče, které alespoň zmenší riziko úrazů,“ říká doktor Stuchlík.

Terapie zubních úrazů široká

Následná léčba a terapie se v posledních letech vyvíjí a postupů, které mají stomatologové k dispozici, je již celá řada. Dětské úrazy zubů lze rozdělit na ty, kdy se v ústech viditelně nic nestalo, ale změny mohou nastat pod povrchem, a na ty, při nichž dojde k poškození či vypadnutí zubu. „Pokud dítě upadne na ústa a některý ze zubů začne postupně měnit zabarvení, je třeba navštívit zubní ordinaci. Při úrazu totiž mohlo dojít k poškození nervového a cévního svazku, narušená krevní výměna pak vede ke ztmavnutí zubu. Případně se u zubu může objevit váček, který způsobuje infekce a je zde možnost ohrožení vývoje stálého chrupu,“ popisuje stomatolog Jan Stuchlík.

Samostatnou kapitolou jsou pak zlomeniny zubů nebo jejich úplné vyražení. Ani v takovém případě není nic ztraceno. Vyražený zub nebo jeho úlomky se mohou v ústech znovu uchytit, ale je nezbytné přijít ke stomatologovi včas. Pokud je ulomená korunka (vrchní viditelná část zubu), je potřeba všechny kousky posbírat. Když je zub vyražený kompletně, pak jej vložte do mléka či vlhkého ubrousku a pospíchejte k zubaři. Buňky na povrchu částí zubu jsou živé ještě několik hodin po ulomení a stomatolog umí takový zub vsadit zpět, nebo spojit odlomené části s pahýlem zubu tak, že rozdíl není vůbec znatelný, a zub může takto sloužit i několik let, “ vysvětluje zubní lékař.

Přečtěte si také

Proč rovnat zuby?

Autotransplantace zubu vám může zachránit úsměv

Obrušování zubů je defekt, kterým možná trpíte i vy

Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.

Napište nám do [email protected].

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 165 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Zubní kaz

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.

Zubní vyšetření

Zubní prohlídka je vyšetření, při kterém lékař prohlídne váš chrup. Zuby jsou vývojově velmi staré útvary a jsou složené z tvrdých tkání (zubovina, sklovina a cement). Slouží k uchopení, dělení a rozmělňování potravy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce