Podle něj bohužel stále spousta dentistů ať už z nedostatku času nebo znalostí nových trendů přistupuje k radikálním a nevratným řešením. „Důležitou roli hraje v případě zubních úrazů i čas, tedy rychlost, s jakou rodiče s dítětem do ordinace stomatologa dorazí,“ doplňuje Stuchlík.
Prevence zubních úrazů obtížná
Na rozdíl od kazů či zánětů dásní pro úrazy zubů neexistuje mnoho možností prevence. I proto statistiky dlouhodobě vykazují stabilní čísla zubních úrazů zubů jak u dětí, tak i u dospělých. Podle zjištění pražských stomatologů jsou nejohroženější skupinou děti mezi prvním a druhým rokem života, a pak na prvním stupni základních škol. „V prvním případě se děti učí chodit a padat, ve druhé skupině rozvíjí své pohybové aktivity ve sportovních kroužcích, nebo při hrách se spolužáky. Dětem, které se věnují náročnějším kontaktním sportům, doporučujeme zhotovit zubní chrániče, které alespoň zmenší riziko úrazů,“ říká doktor Stuchlík.
Terapie zubních úrazů široká
Následná léčba a terapie se v posledních letech vyvíjí a postupů, které mají stomatologové k dispozici, je již celá řada. Dětské úrazy zubů lze rozdělit na ty, kdy se v ústech viditelně nic nestalo, ale změny mohou nastat pod povrchem, a na ty, při nichž dojde k poškození či vypadnutí zubu. „Pokud dítě upadne na ústa a některý ze zubů začne postupně měnit zabarvení, je třeba navštívit zubní ordinaci. Při úrazu totiž mohlo dojít k poškození nervového a cévního svazku, narušená krevní výměna pak vede ke ztmavnutí zubu. Případně se u zubu může objevit váček, který způsobuje infekce a je zde možnost ohrožení vývoje stálého chrupu,“ popisuje stomatolog Jan Stuchlík.
Samostatnou kapitolou jsou pak zlomeniny zubů nebo jejich úplné vyražení. Ani v takovém případě není nic ztraceno. „Vyražený zub nebo jeho úlomky se mohou v ústech znovu uchytit, ale je nezbytné přijít ke stomatologovi včas. Pokud je ulomená korunka (vrchní viditelná část zubu), je potřeba všechny kousky posbírat. Když je zub vyražený kompletně, pak jej vložte do mléka či vlhkého ubrousku a pospíchejte k zubaři. Buňky na povrchu částí zubu jsou živé ještě několik hodin po ulomení a stomatolog umí takový zub vsadit zpět, nebo spojit odlomené části s pahýlem zubu tak, že rozdíl není vůbec znatelný, a zub může takto sloužit i několik let, “ vysvětluje zubní lékař.
Přečtěte si také
Autotransplantace zubu vám může zachránit úsměv
Obrušování zubů je defekt, kterým možná trpíte i vy
Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.
Napište nám do [email protected].