Pro většinu dietařů je hlavním nástrojem pro redukci hmotnosti omezení přijímaných kalorií. Tomuto tématu jsme se věnovali v našem předešlém příspěvku. Pro zdravou redukci tělesné hmotnosti je však nutno přidat rovněž fyzickou aktivitu. Této složce redukční diety je bohužel věnována malá pozornost, a ve většině případů je považována za pouhý doplněk dietního programu.
Jídelníček by měl být hodně pestrý, aby obsahoval všechny látky důležité pro správné fungování našeho organizmu. Strava (tedy pokrmy a nápoje) jsou pro organizmus jediným zdrojem energie. Neméně důležité je také rozvržení jídel v průběhu dne a jejich správná kombinace.
Pohyb je při hubnutí stejně důležitý. Pomáhá spalovat tuky a buduje svalovou hmotu, díky které vydáváme více energie, i když zrovna necvičíme. Výdej energie je v našem organizmu zajišťován nejvíce prostřednictvím bazálního metabolizmu (tedy energie zajišťující základní tělesné funkce - termoregulaci, dýchání, srdeční aktivitu, činnost nervové soustavy a všech vnitřních orgánů), pohybem a prací.
Chcete začít cvičit a nejste si jisti jak - v tom vám poradí seriál cvičení s činkami.
Při hubnutí je zásadní hlídat si příjem a výdej energie. V podstatě platí, že čím více se hýbeme, tím více toho můžeme sníst. Neplatí ale, že pokud se nehýbeme, tak jíst vůbec nemusíme, protože tělo energii z potravy potřebuje. Potřebujeme-li hubnout, výdej energie by však měl převyšovat její příjem. Často ale není jednoduché stanovit, jaký vlastně výdej energie máme, tedy kolik energie můžeme přijímat. V tomto případě je na místě konzultace s odborníkem. Využít můžeme i webového pomocníka, interaktivní nástroj "Spočítejte si svůj výdej a příjem" na webu GDA, který umí spočítat individuální výdej energie a porovnat ho s energetickým příjmem vypočteným podle obvyklého jídelníčku. Na základě těchto výpočtů ukáže, jestli svůj limit doporučeného denního množství překračujeme nebo ne a jestli je náš energetický výdej v rovnováze s příjmem.
Přidat nový komentář