Pro hodně zaměstnaného člověka trávícího v práci většinu dne je běhání neboli jogging ideální sport.
Pro hodně zaměstnaného člověka je běhání neboli jogging ideální sport, nemusíte se totiž přizpůsobovat tréninkových hodinám a ani možnostem případného soupeře.
Běhání má ještě jednu výhodu. Jestliže jste patnáct let nesportovali a ve sportovním oblečení si zpočátku budete připadat nepatřičně, běhat můžete naprosto tajně.
Pokud ale chcete začít běhat a nechcete si zničit klouby, pak je důležitá kvalitní obuv. Jak říká pražský ortopéd Jan Ptáček, dnes již dokáží prodavači v obchodech poradit. Není třeba hned kupovat nejnovější hity. Firmy totiž každý rok přicházejí s novými "zázračnými" technologiemi, aby si ti nejskalnější běžci koupily další pár jejich výrobků.
Sportovní lékař a podiatr Miroslav Havrda upozorňuje, že zhruba 90 procent populace má nějaké problémy s dolními končetinami, přičemž u třetiny z nich se mohou objevit nějaké potíže. Proto je dobré, před začátkem jakékoli sportovní aktivity poradit se alespoň s ortopédem nebo lépe s oborníkem na nohy - čili podiatrem. Jejich seznam najdete na www.podiatrie.cz. Základní vyšetření stojí 1500 korun.
Rehabilitační lékař Jan Hnízdil se domnívá, že je vhodné i další vyšetření, při kterém se zjistí stav celého těla včetně funkce srdce. Nejlépe je hledat rady u sportovního lékaře. Jejich seznam najdete na www.cstl.cz . Vyšetření je hrazeno zdravotními pojišťovnami.
Sportovní lékař také zváží, zda je vůbec pro vás tento druh sportu zdravý, zda nemáte nějaké potíže s klouby či nejste příliš obézní. Platí totiž pravidlo: běhat by neměl ten, jehož váha je o dvacet procent vyšší než jeho výška po odečtení 100 centimetrů. Takže člověk vysoký 170 centimetrů a vážící 90 kilogramů, běhat nemá. Příliš by zatěžoval krevní oběh, látkovou výměnu i klouby dolních končetin. Začít by ale měl třeba s rychlou chůzí, plaváním nebo jízdou na kole.
Komerční sdělení
Přidat nový komentář