Strie (pajizévky) jsou ryze dámským problémem - objevují se na těle ženy při prudké změně váhy a v období puberty, nevyhnou se ani sportovkyním. Nejčastěji jsou jimi postižené ženy v těhotenství. Zbavit se jich je v podstatě nemožné. Ale zlepšit jejich stav může péče o pokožku.
Uvádí se, že strie postihují až 90 procent všech nastávajících maminek. Vznikají především na břiše, ale také na prsou, hýždích, bocích či stehnech. „Jedná se o takzvané pajizévky neboli vnitřní jizvy, kde vrchní vrstvy kůže jsou nepoškozené, ale pokožka praská vlivem mechanického tlaku hlouběji ve škáře, tedy v oblasti kolagenních a elastických vláken, za vzniku často nevzhledných jizviček,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Silvie Rafčíková.
Strie obvykle měří několik centimetrů a zpočátku jsou často červené až červenofialové. Čerstvé pajizévky mohou být také vypouklé a mnohdy během dvou až tří let postupně blednou do bělavé barvy, přičemž na povrchu mívají tenkou svraštělou kůži a bývají spíše vpadlé. Je nutné počítat s tím, že zcela se jich už nezbavíte.
Se striemi je proto dobré pokusit se zatočit ještě před tím, než se vůbec objeví. Vhodnou prevencí máte totiž největší šanci na jejich zmírnění. Péče o pokožku rizikových partií by měla být pravidelná, ideálně každodenní. Krém či olejíček vtírejte jemnými krouživými pohyby do ještě vlhké pokožky břicha, hýždí, boků a stehen. Důsledná péče o kůži se vyplatí i tehdy, když se již strie na pokožce objevují.
Při výběru přípravků, které v těhotenství použijete na svoji pokožku, je důležité klást zvýšenou pozornost na jejich kvalitu a čistotu. „Nejvhodnější jsou přípravky složené výhradně z čistých přírodních surovin, bez barviv a konzervačních látek,“ říká MUDr. Silvie Rafčíková.
Přečtěte si také
Vliv úplňku na vyšší porodnost: Mýtus, nebo pravda?
Co jste (ne)věděli o mléku a jeho vlivu na zdraví
Co dělat, pokud jste na těle našli podezřelé znaménko či pihu
Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přidat nový komentář