Automechanik Jakub nikdy nestonal. V nemocnici byl jednou – na operaci tříselné kýly a pak na chirurgii, když si zlomil zápěstí. Obě setkání s lékaři dopadla dobře, bez následků. I proto vyrazil s důvěrou ke svému praktickému lékaři, když mu začalo být špatně od žaludku.
Zhoubné nádory prsu, děložního hrdla, tlustého střeva a konečníku, plic a prostaty představují pro české muže a ženy stále závažný zdravotní problém, a to i přesto, že lze těmto onemocněním velmi dobře předcházet včasnou prevencí.
Prvním krokem je dbát na správný životní styl (nekouřit, nekonzumovat alkohol v nadměrném množství, zahrnout do běžného dne fyzickou aktivitu, udržovat si přiměřenou hmotnost, dbát na vyváženou stravu atd.), abychom snížili riziko vzniku onemocnění.
Dalším důležitým krokem je chodit pravidelně ke svému praktickému lékaři, gynekologovi na preventivní prohlídky.
Tato zhoubná onemocnění se zpravidla vyvíjí velmi dlouho skrytě, tedy bez viditelných příznaků, v čemž spočívá jejich zákeřnost. Jedinou možností odhalení jsou tak výše zmiňovaná preventivní (screeningová) vyšetření. Díky pravidelným screeningovým prohlídkám je velká šance zachytit již malé – prozatím nezhoubné – nádory a jednoduchým zákrokem tak zcela zamezit samotnému vzniku rakoviny. V případě, že se již u osoby vyvíjí skrytě zhoubné nádorové onemocnění, tak je účast na preventivních vyšetřeních o to důležitější, neboť čím dříve se zhoubné nádorové onemocnění najde, tím vyšší je šance na úspěšnější léčbu a u velmi časných stadií i na úplné vyléčení. Není tedy radno podceňovat význam pravidelných preventivních vyšetření a spoléhat pouze na subjektivní pocit, že se cítíme zdraví a tudíž onemocněním netrpíme.
V České republice jsou dostupná preventivní vyšetření pro odhalení těchto vážných onemocnění. Tato vyšetření, tzv. screening zhoubných nádorů, jsou poskytována zcela zdarma, jsou bezpečná, bezbolestná a prokazatelně umí zabránit mnoha zbytečným úmrtím na tato onemocnění.
Dostupné programy screeningu nádorových onemocnění
- Screening děložního hrdla, jenž má za cíl odhalit případné přednádorové změny a rakovinu děložního hrdla v raném stádiu. Nárok na něj mají ženy starší 15 let 1x ročně. V rámci pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa se odebere stěr z děložního čípku, který je následně zaslán do laboratoře a podroben mikroskopickému vyšetření.
- Screening karcinomu prsu, který má napomoci včasnému odhalení rakoviny prsu pomocí mamografického vyšetření. Je určen ženám starším 45 let 1x za 2 roky. Prostřednictvím speciální rentgenové metody mamografie jsou vyhotoveny ve dvou směrech snímky prsu. Vyšetření je rychlé a bezbolestné.
- Screening kolorektálního karcinomu, jenž zahrnuje testy na okultní krvácení ve stolici, nebo kolonoskopii. Do screeningu se zapojují všichni (muži i ženy) starší 50 let, testy na okultní krvácení je vhodné absolvovat 1x za 2 roky, pokud si někdo zvolí screningovou kolonoskopii, toto vyšetření se pak podstupuje 1x za 10 let. Při volbě testu na okultní krvácení je vyšetření velmi jednoduché a odehrává se v pohodlí domova. Vyšetření spočívá v odběru vzorku stolice, který poté donesete zpět svému lékaři. Pokud zvolíte screeningovou kolonoskopii je nutné před vyšetřením vypitím speciální tekutiny střeva očistit, samotné vyšetření spočívá v zavedení ohebné trubice, tzv. kolonoskopu, do tlustého střeva a konečníku, kde se tímto přístrojem sleduje sliznice tlustého střeva.
- Program časného záchytu rakoviny plic, který využívá nízkodávkové CT. Je určen pro současné i bývalé kuřáky ve věku 55 až 74 let, jejichž kuřácká minulost je alespoň 20 cigaret denně po dobu 20 let. Praktický lékař nebo plicní lékař Vám vysvětlí podrobnosti screeningového programu a proč vám navrhuje se do programu zapojit. Plicní lékař Vám provede standardní vyšetření plic a vyplní s Vámi dotazník. V případě, že kouříte, tak si pohovoříte o Vašem kouření a bude Vám nabídnuta pomoc v odvykání kouření. Dotazník pak společně se žádankou na CT odevzdáte na radiologickém pracovišti, kde Vás vyšetří nízkodávkovým CT. Odborný lékař – radiolog zhodnotí a popíše výsledek a předá jej plicnímu lékaři, případně praktickému lékaři. Dle výsledků vyšetření lékař naplánuje následující CT v doporučeném schématu screeningového vyšetření, tj. vyšetření za 1 nebo 2 roky.
- Program časného záchytu karcinomu prostaty, který umožní případnou rakovinu prostaty odhalit z laboratorního rozboru krve, tzv. PSA. Je určen mužům od 50 do 69 let.
Adresné zvaní občanů do programů screeningu zhoubných nádorů
V České republice bylo od ledna 2014 zahájeno adresné zvaní občanů do programů screeningu zhoubných nádorů, konkrétně screeningu nádorů děložního hrdla a nádorů prsu u žen, a dále nádorů tlustého střeva a konečníku. Cílem adresného zvaní je posílit stávající programy prevence a zvýšit dosud nedostatečnou účast v nich – proto jsou adresně zváni občané, kteří se těchto programů dlouhodobě neúčastní a riskují tak závažné nádorové onemocnění. Program zvaní je koordinován Ministerstvem zdravotnictví ČR ve spolupráci s plátci zdravotní péče a s odbornými lékařskými společnostmi. Své klienty (pojištěnce) zvou k prevenci zdravotní pojišťovny, které také hradí veškerá potřebná vyšetření.
Pokud máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.