Psi komunikují se svým okolím pouze tím, co mají k dispozici - svým tělem, rozsahem různých zvuků a svými zuby.
Naprostá většina z nás se denně dostává do kontaktu s psími miláčky, které buď vlastníme, nebo je vlastní lidé okolo nás. Sousedé, přátelé, ale i neznámí lidé. Denně potkáváme celé spektrum plemen; od nejmenších roztřesených a bojácných psíků až po stvoření, která často označujeme slovy používanými spíše v souvislosti s hovězím dobytkem.
Odhady hovoří o
4,7 milionech lidí, kteří jsou pokousáni nebo ošetřeni pro psí kousnutí každý rok. Každé zvíře jedná na základě instinktů, které jsou pro každé zvíře primární. Prioritou pro každé zvíře je: lovit kořist, střežit své teritorium, ochraňovat svá mláďata a bránit sebe samé, pokud jsou zahnáni do úzkých, či ohroženi. Psi komunikují se svým okolím pouze tím, co mají k dispozici - svým tělem, rozsahem různých zvuků a svými zuby. Mnoho psích kousnutí je označováno jako nevyprovokované. To je však lidská interpretace. Máme k dispozici způsoby, jak se psího kousnutí vyvarovat a zde je pár poznámek k tématu.
Poznej varovná znamení
Mnoho varovných známek můžeme vidět, jiné slyšet. Tyto zahrnují:
- Různé odstíny vrčení nebo agresivní štěkání.
- Plachost nebo strach, jako by byl pes přiškrcen, má nízko hlavu, pokrčené nohy a ocas stažený mezi zadními nohami. Vystrašený pes může být neméně nebezpečný než jiné agresivní zvíře.
- Zježená srst, vztyčené uši, napjaté tělo, vysoko zdvižený ocas říká: "Zůstaň daleko ode mne nebo ...!"
- Nepřirozeně tiší a nepřirozeně klidní psi. Mnoho bojových plemen je chováno právě pro jejich schopnost skrýt agresivní chování.
- Pes trpící bolestí nebo nemocné zvíře může kousnou kohokoliv, kdo se jej dotkne, včetně svého majitele.
Vyvaruj se nebezpečných situací
Zde je pár rad jak se vyhnout situaci stát tváří v tvář psu, který může kousnout.
- Drž odstup od psů, kteří jsou v autě, na řetězu, nebo kteří jsou zahnáni do úzkých. Ty se v těchto situacích cítí zranitelní a chtějí ochránit své teritorium.
- Nikdy neutíkej okolo psů! Lidé pěstující jogging a malé děli na kole mohou vyprovokovat jejich instinkt lovit a útočit.
- Nezdržuj se nikdy v okolí psa, který jí, žvýká, spí, nebo se stará o mladé.
- Nikdy nedráždi psa a nehraj před ním "drsňáka".
- Buď opatrný při styku se starými psy. Mohou být slepí, citliví na dotek nebo mohou mí poškozený sluch.
- Nikdy nenechávej dítě samotné se psem. Děti jsou na vrcholu seznamu úmrtí způsobených psy.
- Nikdy od sebe neodtrhuj zápasící psy holýma rukama. Použij raději hadici s vodou, nebo hoď přes psy deku, abys je desorientoval. Děti by si měly zavolat na pomoc dospělého.
- Nepřibližuj nikdy tvář k psovi při tréninku, zvláště používáš-li právě výchovných prostředků.
Sebeobranné prostředky
Po celém světě vzniká mnoho center, která se zabývají ochranou před psy a jejich kousnutím. Podle jejich statistik mnoho lidí pokoušou psi, neboť neúmyslně provokují, či eskalují jejich útok. Podle nich - vyskytujete-li se v blízkosti agresivního psa nikdy mu nekoukejte do očí a nedělejte rychlé a náhlé pohyby. Tím můžete psa stimulovat a zavdat mu příčinu k útoku. Zůstaňte stát bez pohybu, jako sochy. Stůjte vždy tváří k psu, ale s hlavou odvrácenou stranou. Jste-li napadeni, nikdy se nesnažte psa přemoci. Máte-li něco v ruce, pusťte mu to před tlamu. Nemáte-li nic v rukou, zvedněte je a chraňte si jimi tvář. Jste-li povaleni na zem nedělejte rychlé pohyby a nekřičte. Představte si, že jste želva, stočte se do klubka tváří k zemi a přikryjte si rukama hlavu. Zůstaňte v této pozici, dokud nepřijde záchrana, nebo dokud vás pes neopustí.
Učte své psy, aby byli bezpeční v kontaktu s člověkem
- Zaveďte svého psa do tréninkových kurzů. Rozviňte u něj respekt před člověkem.
- Pes by měl být součástí rodiny - smečky. Nesocializovaný pes žijící venku na dvoře na řetězu kouše mnohem častěji.
- Vytvoř domácí pravidla a standarty chování pro svého psa. Tyto jej učiní šťastnějším, naučí jej respektu a pes je bezpečnější pro své okolí. Tyto standarty by měli dodržovat všichni členové rodiny.
No a co učinit, když k pokousání přesto dojde?
- Bezprostředně uvědomit policii a zjistit totožnost psa a majitele, abychom zjistili, zda je pes řádně očkován.
- Současně vyprostit dostupnými prostředky postiženého z kontaktu se psem.
- Rány desinfikovat a pokud možno sterilně překrýt.
- Vyhledat definitivní lékařské ošetření i pokud se zdá poranění banální. Pokud je pes řádně očkován, může mít postižený dlouhý odstup od očkování proti tetanu a je jej nutno přeočkovat. Lékařské vyšetření také potvrdí rozsah poranění.
Nejbezpečnějšího a nejvychovanějšího psa uvidíte vy a vaše dítě v atlasu plemen !!!
Přidat nový komentář