Podle světových statistik 8 z 10 mužů a žen ve věku 40 let trpí trvalou bolestí v zádech anebo po nějaký čas touto bolestí trpělo. Později se číslo ještě zvětšuje. V ordinacích praktických lékařů si každý čtvrtý pacient stěžuje na bolesti v zádech. Navíc řada jiných si již na bolesti zvykla natolik, že si už ani nestěžují.
Vbočený palec (hallux valgus) je získanou deformitou nohy. Jedná se o komplexní postižení přednoží s poruchou postavení palce. Důležité je si uvědomit, že se obtíže netýkají pouze palce nohy. Palec je spíše následek neboli oběť změn, které probíhají uvnitř celého přednoží. V důsledku ochabnutí či méněcennosti vazivového a svalového aparátu dojde k poklesu podélné i příčné klenby. Vlivem přetížení vnitřní strany nohy při vbočeném postavení paty a hlezenného kloubu dojde k přetížení palcové strany nohy, ochabnutí a uvolnění meziprstních svalů, rotaci palce a postupně rozšíření přední části nohy. Tah svalů a šlach pak stahuje palec do vbočeného postavení, mění se osa palce, tlakem obuvi vzniká otlak na kůži i zhrubění na kosti .
Ženy trpí deformitou častěji zejména v důsledku méně vhodného obouvání a hormonálních dispozic. Často dochází k vytvoření deformity v průběhu těhotenství, kdy probíhají změny na pojivové tkáni v důsledku hormonálních změn a přirozené nárůstu tělesné hmotnosti. Jak již bylo zmíněno, vbočený palec vzniká často na podkladě zvýšené zátěže, a to zejména větší tělesné hmotnosti. Obdobně tak obtíže jsou výraznější u lidí pracujících ve stoje a pevných botách. Deformita může vzniknout už v dětství jako zděděná odchylka. Nejčastěji vzniká v pozdějším věku, ale není výjimkou již kolem 20 - 30. roku věku.
Čtěte také: Fyzioporadna: deformací nohou trpí každý druhý dospělý, problémy vznikají už v dětství
Příčiny vbočení palce
Příčiny vzniku hallux valgus jsou tzv. vnitřní, které se nacházejí uvnitř nohy a zevní, to jsou ty, které působí na nohu ze zevní strany.
- Vnitřní příčiny jsou nejčastěji vrozené. Na vzniku vady se podílí nesprávný poměr délek nártních kostí, nevhodný sklon kloubních ploch a snížená pevnost vazů a svalů, které udržují kostru ve správné pozici. Bohužel k vnitřním příčinám patří i onemocnění, jež vedou ke změnám na měkkých tkáních a kostech. Příkladem může být revmatoidní artritida nebo degenerativní onemocnění nervové tkáně.
- Mezi zevní příčiny, které přispívají ke vzniku rozvoje vady, patří zejména nevhodné obouvání a tělesná hmotnost.
Obouvání dle poznatků vede k vyššímu výskytu deformity v populaci. Nevhodné jsou zejména boty s úzkou špičkou nebo špičkou, která je umístěná uprostřed předního okraje boty a boty na vysokém podpatku. Úzké boty s nevhodně umístěnou špičkou nejsou v posledních letech typické jenom pro ženy, ale můžeme je vidět i u mužů. Je potřeba zmínit, že pokud naše nohy mají vrozené dispozice ke vzniku deformity, tak i mírný tlak na palec může vést k vytvoření vady. Naopak, pokud nohy nejsou náchylné ke vzniku vady, tak i boty s úzkou špičkou na podpatku nevedou k postižení. Vhodné boty jsou v přední části široké s kulatou špičkou a samozřejmě bez vysokého podpatku.
Čtěte také: Kuří oko - daň za módní obuv
Jak se projevuje vbočený palec
Subjektivně se vbočený palec projevuje hlavně bolestí při chůzi a v obuvi na vnitřní straně palce v oblasti zduření. Často je kůže zarudlá se zduřením burzy. Nohy se brzy unaví, palec se vychyluje směrem k druhému prstu. Šlacha palce sklouzává do plosky a zhoršuje deformitu. Postupně vznikají degenerativní změny na základním kloubu palce. Vadí kosmeticky a působí problémy s výběrem obuvi.
Bolesti se v případě vbočeného palce můžou nacházet v různých místech přednoží a jejich výskyt závisí také na stádiu rozvoje vady. Typicky bolí pacienta základní kloub palce a otlak na kůži na vnitřní straně nohy v botě. Noha může zpočátku bolet jen při rozvoji deformity a poté dlouhé roky být nebolestivá. To vede někdy k falešnému pocitu, že se jedná o trvalý stav, nicméně nesprávná zátěž kloubů nohy vede k dalšímu poškození tkání. Proto pacienti s vbočeným palcem přicházejí po 50. roku věku opět k vyšetření již s projevy artrózy na kloubech nohy. V těchto pokročilých stádiích již většinou není možné provést některé operační zákroky.
Komplikace
Vbočení palce mění způsob používání základního kloubu palce nohy. Chrupavka kloubu je zatěžována nerovnoměrně a dochází k jejímu poškození. Nejedná se tedy pouze o estetický problém, ale deformitu, která může vést ke zničení kloubu. Nutno je také zdůraznit, že v postižení hrají roli také způsob zátěže (sportovní aktivity), způsob obouvání a hmotnost pacienta.
Čtěte také: Nejen svalová horečka vám může znepříjemnit dovolenou na horách
Možnosti léčby
Léčbu deformity lze rozdělit na neoperativní (konzervativní) léčbu a operační léčbu.
V průběhu konzervativní léčby se používají techniky fyzioterapie, které jsou zaměřeny nejenom na oblast palce, ale celé dolní končetiny. Používají se manipulace kloubů, techniky měkkých tkání, cvičení za účelem změny používání svalů dolní končetiny a podobně. Pacienti můžou uplatnit náplasťovou fixaci palce a přednoží anebo vložky do bot. Nicméně dle studií konzervativní léčba vede pouze k zmírnění bolestí, ale samotnou podstatu vady a deformitu neodstraní.
Další možností je korekční dlaha, která se upíná na palec z vnitřní strany nohy až po vnitřní kotník. Je mnohem účinnější, nicméně z počátku bývá noční polohování a fixování bolestivé.
Operaci lze předejít pomocí kvalitně vedené fyzioterapie a efektivní aplikací rázové vlny, která by měla být prováděna co nejdříve, již při prvních známkách decentrace kloubu.
Pokud pacienti nepociťují zmírnění obtíží anebo jim nevyhovuje pozice palce, je namístě zvolit a naplánovat operaci.
„Operace se zaměřují nejenom na změnu pozice palce, ale také na úpravu zátěže vnitřní strany nohy. Pacient po operaci by měl být schopen lépe využívat vnitřní stranu nohy při chůzi. Existuje množství typů operací, které vedou k dobrým výsledkům. Nicméně v současné době platí, že by se měly používat zákroky, které mění tvar kosti osteotomií (protětím kosti) a správná pozice se pak zajišťuje šrouby. Při použití pevné fixace šrouby anebo dlahou pacient pociťuje méně bolestí, protože mezi úlomky kostí nedochází k pohybu a výsledek operace je předvídatelnější," přibližuje problematiku ortoped a podiatr doc. MUDr. Rastislav Hromádka, Ph.D.
V současné době se v léčbě používají moderní přístupy, které zkracují délku hospitalizace a rekonvalescence. Tyto metody výrazně změnily možnost revalgisace, tj. znovu vytvoření vbočeného palce nohy. V důsledku obav pacienti často operační zákroky odkládají a k lékaři přichází až když je stav výrazně pokročilý. V pokročilých stádiích je někdy již záchrana kloubu nemožná.
Čtěte také: Rázová vlna léčí zranění a urychluje hojení
Preventivní opatření
Pokud máme pocit, že máme dispozice ke vzniku vbočeného palce anebo již se vada projevuje, jsou zejména vhodná cvičení (manipulace) se základním kloubem palce, které vedou k uvolnění měkkých tkání přednoží. Pacient při manipulaci uchopí palec nohy rukou a plynule ho tlačí směrem dolů, pak pomalu nahoru, posléze odtahuje od druhého prstu nohy, a nakonec plynule rotuje palec podél osy dovnitř a ven. Manipulace by se měly provádět obden společně s cvičením přednoží za účelem posílení svalů nohy. Tyto techniky vedou k lepší pozici palce v zátěži a k menšímu dráždění kloubních ploch. Vhodné jsou masáže nohou směrem od prstů ke kotníkům a koupele v teplé vodě. Prokrvení nohou a teplé techniky vedou ke zlepšení regenerace tkání nohy a tím zmírňují postižení tkání.
Nošení vhodných bot a redukce tělesné hmotnosti také vedou prokazatelně ke zlepšení obtíží a k zastavení rozvoje vady. Pacienti často používají korektory k udržení správné pozice palce nohy anebo náplasťovou fixaci. Tyto techniky, jak bylo řečeno, zmírňují obtíže, nicméně vadu a nevhodnou zátěž na kloubní plochy neodstraňují.
Zdroj: www.canadian.cz , www.fyzioklinika.cz