Velmi důležitá je včasná diagnóza, protože léčba antibiotiky v prvém stadiu bývá velmi účinná a může zabránit rozvoji pozdní formy onemocnění. O nasazení antibiotik rozhoduje lékař a je třeba respektovat jeho pokyny, zejména co se týče délky podávání antibiotik. Léčbu předčasně neukončovat, i když příznaky, např. zarudnutí kůže, vymizí.
Existuje očkování proti borelióze?
Očkovací látka pro Evropu zatím není k dispozici, protože existuje více původců tohoto onemocnění. Připravuje se vakcína, která bude obsahovat "koktejl" proteinových složek borelií evropského typu. V USA se nyní používá vakcína vyrobená z povrchového proteinu, ale zatím není znám její dlouhodobý efekt. Prevence proto spočívá především ve včasném odstranění klíšťat.
Jak je možno se chránit a předcházet tak vzniku onemocnění?
Jdeme-li do listnatého, nebo smíšeného lesa, měli bychom:
- Nosit světle barevné oděvy, pokud možno s dlouhými rukávy, a dlouhé nohavice zastrčené do ponožek.
- Užívat repelentní prostředky proti klíšťatům, postřik oděvu nebo kůže.
- Po návratu domů se převléknout, oděv vytřepat a prohlédnout celý tělesný povrch, lépe druhou osobou. Při prohlídce dejte pozor na larvální stadia klíšťat, která jsou velmi malá (0,9 až 1,1 mm) a většinou přisátá na intimních místech a lze je snadno přehlédnout.
- Denně kontrolovat naše domácí miláčky (kočky, psy), zda nemají klíště a odstranit je stejným způsobem jako u lidí.
- Co nejdříve odstranit přisátá klíšťata (výzkum prokázal, že klíště musí sát několik hodin aby došlo k přenosu infekce).
- Při odstraňování klíšťat pak zabránit potřísnění kůže či spojivek střevním obsahem klíšťat.
Několik rad na závěr
- Před manipulací s klíštětem místo dezinfikujeme, nejlépe Jodisolem, event. 0,5% Jodolanem B.
- Klíšťata odstraňujte velmi jemně, je možno použít bezvroubkové pinzety. V současné době je možné koupit umělohmotnou pinzetu k odstraňování klíšťat, která je velmi jednoduchá a snadno se s ní přisátá klíšťata odstraňují
- Viklat velmi jemně, pokud se klíště nepustí kůže.
- Nikdy klíště nemačkat, nedotýkat se holýma rukama.
- Po vyjmutí klíštěte opět místo dezinfikovat.
- Odstraněné klíště dáme na papírek, zabalíme a spálíme, nebo je spláchneme.
- Při podezření na infekci -- při výskytu některého z popsaných příznaků po přisátí klíštěte je nezbytné poradit se s lékařem.