Z přesličky sbíráme až její zelenou část, přibližně v době prázdnin, tedy od června do září. Sušíme pokud možno rychle v tenké vrstvě.
(Equisetum arvense L.)
Příprava čaje
2 čajové lžičky řezané drogy na šálek (200 ml) vody. Pijeme 2 krát až 3 krát denně.
Užívaná část
|
Nať (Herba equiseti) |
Sběr a sušení
Z přesličky sbíráme až její zelenou část, přibližně v době prázdnin, tedy od června do září. Sušíme pokud možno rychle v tenké vrstvě a na vzdušném místě. Předsušení provedeme na slunném místě. Příliš dlouhé sušení by mohlo způsobit drobení rostliny. Nedostatečné vysušení nám způsobí znehodnocení rostliny plísní.
Jak vypadá
Vytrvalá rostlina, která se považuje za plevel. Jde o bylinu, dosahující výšky až do půl metru. Má dva druhy lodyhy. Jarní a letní. Jarní lodyha má hnědou barvu, je článkovaná, zakončena válcovitým kláskem. Po vysypání výtrusů odumírá. Letní lodyha má naopak barvu zelenou, je vyšší, než lodyha jarní, má tenké větve.
Kde se rostlina vyskytuje
Přesličku najdeme všude na vlhkých místech, je plevelnou a velmi rozšířenou rostlinou.
Co přesličková nať obsahuje
Pro přesličku rolní je charakteristický vysoký obsah kyseliny křemité (rozpustná ve vodě). V závislosti na obsahu křemíku v půdě můžeme v přesličce nalézt až 10 procent křemíku. Z ostatních látek je významný vyšší obsah saponinů, silice a flavonoidů.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Přeslička byla tradiční prostředek na odvodnění organismu, při kašli a ke stavění děložního krvácení. Pozadu nezůstávala ani tuberkulóza, ateroskleróza, onemocnění ledvin, močové kameny a nejrůznější bolesti. Zevně byla oblíbená v koupelích a obkladech na rány.
Dnes: Přesličkovou nať lze použít vnitřně i zevně.
Vnitřně: U přesličky se využívá hlavně jejích dezinfekčních a močopudných účinků. Jako pomocný prostředek má své opodstatnění při zánětlivých onemocněních dýchacích a močových cest. Díky vysokému obsahu důležitého stopového prvku – křemíku – má vnitřní užívání vliv i na pevnost našich nehtů, kostí a vlasů.
Zevně: V koupelích nebo obkladech na špatně se hojící rány a vředy, ke kloktání při zánětechhrdla a dásní.
Na co si dát pozor
K léčivým účelům pro vnitřní použití se sbírá pouze přeslička rolní. Ostatní druhy, jako přeslička bahenní a lesní, obsahují vysoké procento alkaloidů a mohou proto ve větších dávkách působit až toxicky.
Pozn. Přeslička je součástí originálně vyráběných přípravků.
Foto: http://rostliny.prirodou.cz
Přidat nový komentář