Vážení přátelé, mám tatínka, který je po infarktech, má nemocné srdce, rovněž má plicní hypertenzi. Z tohoto důvodu moc nechodí, je stále unavený. Užívá Anopyrin,Amicloton, Vasocardin, Syntophyllin, Geriatam, Magnezium. Dále používá v případě pořeby oxygenátor. V noci nemůže moc ležet protože se mu špatně dýchá i když má postel,kde se dá zvednout hlava. Většinou sedí v úšáku. Potřebuji poradit jestli by byly vhodné pro něj nějaké vitamíny nebo potravinové doplňky na posílení srdce a plic a dále potřebuji doporučit nějaké mazání proti proleženinám. Děkuji Jana Barnová
Cesta do pravěku
Přesličky, které daly před několika milióny let základ obrovským zásobám černého uhlí, dosahovaly velikosti až 10 metrů a pokrývaly obrovské pevninské plochy. Dnešní přeslička působí ve srovnání s tímto prvohorním předkem jako roztomilá miniatura, přesto pro nás neztrácí svůj význam a stále nabízí širokou oblast využití.
Jaké látky přeslička obsahuje
Pro přesličku rolní je charakteristický vysoký obsah kyseliny křemité. V závislosti na obsahu křemíku v půdě můžeme v přesličce nalézt až 10 procent křemíku. Z ostatních látek je významný vyšší obsah saponinů, silice a flavonoidů.
Kde, kdy a co sbírat
Přesličku rolní nalezneme nejčastěji na hlinitých a písčitých půdách s vysokou hladinou spodní vody. Je to častý polní plevel. Oddenky jsou mnohdy až metr pod povrchem země, jako nezvaného hosta se jí proto jen velmi obtížně zbavujeme.
Pro léčivé účely sbíráme zelené lodyhy v období od května do září. Sušení má probíhat rychle při teplotě do 40 stupňů Celsia. Správně usušená rostlina musí zůstat zelená, bez chuti a bez zápachu. Vyšší vlhkost okolního vzduchu může naše zásoby sušené byliny snadno zhodnotit. Vhodné je proto uchovávat přesličku v suchu nebo v uzavřených nádobách.
Jak přeslička působí
Nejznámější a nejvyužívanější je její močopudné působení. V předminulém století se přeslička využívala i k léčbě tuberkulózy. Dnes zůstává v popředí spíše využití jejího desinfekčního působení.
Díky vysokému obsahu důležitého stopového prvku – křemíku – má vnitřní užívání extraktů z přesličky vliv i na pevnost našich kostí, nehtů a vlasů.
Pozor na záměnu
K léčivým účelům pro vnitřní použití se sbírá pouze přeslička rolní. Ostatní druhy, jako přeslička bahenní a lesní, obsahují vysoké procento alkaloidů a mohou proto ve větších dávkách působit až toxicky.
K čemu nám může přeslička posloužit
Přesličku můžeme užívat jak vnitřně, tak zevně. Odvar připravíme ze čtyř čajových lžiček na čtvrt litru vody. Nápoj užíváme jednou až dvakrát denně při katarech horních cest dýchacích, při ledvinných kamenech a zánětech močových cest.
Obklad ze spařené přesličky nebo rozmělněné rostliny můžeme využít k podpoře hojení dlouhodobých ran. Obklad se přikládá zevně. Nechává se působit zpravidla přes noc. Jako kloktadlo lze odvar z přesličky použít i při zánětech mandlí a dásní.
Přidat nový komentář