Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.
To, že mají lidé s očima stále víc problémů, je nepopiratelné. Práce s počítačem, sledování televize i další vlivy civilizace se na zraku podepisují stále dřív. Neznamená to ale, že lidé chodí k očnímu lékaři dřív, nebo častěji. Jen třicet procent žen a pětadvacet procent mužů si svého zraku cení natolik, že dodržují frekvenci pravidelných kontrol. Pak není divu, že přibývá například operací v důsledku šedého či zeleného zákalu, na které přijdou pacienti pozdě.
Preventivní kontroly přitom umožní lékaři, aby včas odhalil nejen krátkozrakost či dalekozrakost, ale i daleko závažnější problémy, jakými jsou šedý a zelený zákal nebo makulární degeneraci.
Příznaky dalekozrakosti i jeho léčbu najdete v tomto článku.
Z průzkumu, který zpracoval Ústav zdravotnických údajů a statistiky ČR, vyplývá, že roste počet lidí, kteří podstoupili operaci šedého zákalu, tzv. katarakty. Zatímco v roce 2000 to bylo necelých 50 tisíc operací, loni to již bylo více než 82 tisíc za rok. Toto onemocnění nejčastěji postihuje obyvatele starší 65 let a je možné zbavit se jej pomocí lékařského zákroku, při kterém je vyměněna oční čočka. „Operace je vhodná, jakmile šedý zákal začne snižovat kvalitu života. Již dávno neplatí, že musí tzv. dozrát. Čekat na „dozrání“ je naopak chybou, protože je pak operace daleko komplikovanější. “, vysvětluje MUDr. Lubomír Továrek z oční kliniky DuoVize. „Nárůst se ale týká i případu zeleného zákalu, čili glaukomu. Většina lidí nemá šanci glaukom rozpoznat, protože je zpočátku zcela bez příznaků. Zvýšený nitrooční tlak není důkazem pro onemocnění glaukomem, ale může být jeho signalizací. Zásadní je absolvovat vyšetření očním koherenčním tomografem (OCT), na základě kterého určí lékaři, zda se jedná o glaukom a doporučí správný postup v léčbě, která zamezí dalšímu rozvoji nemoci,“ doplňuje ho MUDr. Věra Kalandrová, primářka oční kliniky NeoVize Brno.
Šedý zákal je problémem hlavně starších lidí, ale je dobré vědět, jak ho poznáte. To se dozvíte zde.
Závažným onemocněním je i makulární degenerace, která může vést až k úplné slepotě. Toto onemocnění postihuje lidi ve vyšším věku, částečně mu můžeme zabránit prevencí a zdravým životním stylem. „Na prokrvení sítnice oka má negativní vliv především kouření, pacienti s tímto onemocněním by na cigarety měli rozhodně zapomenout, při včasném odhalení makulární degenerace můžeme zastavit její vývoj,“ říká MUDr. Kalandrová.
Věděli jste o tom, že lidé s oční vadou nemohou sledovat 3D filmy? Podrobnosti najdete zde.
Další oční vadou, která připravuje ročně o kvalitní vidění mnoho lidí, je tupozrakost. Tupozrakost neboli amblyopie je nedokonalý vývoj sítnice a nadřazených mozkových center, která zpracovávají obraz. Téměř vždy je spojena i s dioptrickou vadou. Vývoj tohoto onemocnění končí kolem osmého roku věku a později se již nedá ovlivnit. Podle statistik trpí tupozrakostí asi čtyři procenta dětí. I v jejich případě je velkou výhodou, pokud oční lékař pravidelně přezkouší zrakové funkce a na problémy se přijde včas.
Přidat nový komentář