Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-skladu/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-skladu

Přeregistrace k jinému praktickému lékaři v době studia

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1397x )

Začal nový školní rok a řada studentů, kteří budou studovat v jiném městě, než mají trvalé bydliště řeší, zda se musí přeregistrovat k jinému lékaři.

Otázky a odpovědi
shutterstock.com

Přeregistrace k novému lékaři na potřebnou dobu

Na dobu studia je vhodné se přeregistrovat k praktickému lékaři, který ordinuje tam, kde trávíte celý školní rok. Mít ho daleko není právě praktické. Proto také nařízení vlády o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb stanoví, že registrujícího praktického lékaře (a gynekologa a stomatologa) má mít pojištěnec dostupného v dojezdové době 35 minut. Pokud se ale sama rozhodnete zůstat registrovaná nadále třeba na druhé straně republiky, nelze vám v tom bránit.

Máte nárok na ošetření u jiného než registrujícího lékaře?

Nemít svého praktického lékaře poblíž může samozřejmě znamenat jisté problémy. I při pobytu mimo trvalé bydliště však existuje řešení, pokud potřebujete ošetření nebo vyšetření. Rozhodně to není tak, že by se o vás mohl a měl lékař, u něhož nejste registrována, postarat jen v případě, kdy jde o život ohrožující stav. Nemůže vás ani nutit k přeregistraci a tím podmiňovat nutné ošetření. Může vás totiž ošetřit v rámci tzv. nepravidelné péče. Tu vykáže k úhradě vaší zdravotní pojišťovně na zvláštním dokladu. Je to postup, který praktičtí lékaři znají a běžně jím vykazují péči poskytnutou neregistrovaným pojištěncům. Po lékaři, který o vás nemá potřebnou dokumentaci, ovšem těžko můžete chtít nějaká potvrzení o zdravotním stavu třeba pro školu, předepisování léků, které pravidelně berete, nezajistí vám provedení preventivní prohlídky apod.

Právo na výběr lékaře

Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění má pojištěnec právo na výběr poskytovatele zdravotních služeb (lékaře, zdravotnického zařízení); podmínkou je, že tento poskytovatel je ve smluvním vztahu k jeho zdravotní pojišťovně. S tím u VZP jistě nebude problém. V případě registrujících lékařů, tj. u praktického lékaře, gynekologa a stomatologa můžete své právo na výběr uplatnit jednou za 3 měsíce. Jinak řečeno, kdybyste si s novým lékařem "nesedli", můžete se u jiného registrovat až po třech měsících.

Odmítnutí přijetí pacienta do péče

Připomínáme, že podle zákona o zdravotních službách může lékař odmítnout přijetí nového pacienta do své péče jen z přesně specifikovaných důvodů. Prvním je, že by přijetím dalšího pacienta bylo překročeno únosné pracovní zatížení nebo že jeho přijetí brání provozní důvody, personální zabezpečení nebo technické a věcné vybavení zdravotnického zařízení. Překročením únosného pracovního zatížení se přitom rozumí stav, kdy by zajištěním zdravotních služeb o tohoto pacienta došlo ke snížení úrovně kvality a bezpečnosti zdravotních služeb poskytovaných pacientům již přijatým. O tom, kolik pacientů lékař přijme, ovšem rozhoduje on sám. Druhým regulérním důvodem k odmítnutí je, že vzdálenost místa pobytu pacienta by neumožňovala praktickému lékaři výkon návštěvní služby. Jestliže vás lékař odmítne převzít do péče, měl by vám o tom vydat písemný doklad se zdůvodněním.

Zdroj: vzp.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

81%
19%
Zatím hlasovalo 26 lidí

Mohlo by vás zajímat

Přípravky vhodné na zvlhčení očí po operaci

Jaké kapky na zvlhčení a dohojení jsou vhodné po prodělané operaci oka?

Podzimní splíny útočí. Jak na ně vyzrát a kdy je potřeba odborná pomoc?

Zkracující se dny, úbytek slunce i chladnější počasí – to vše může na podzim ovlivňovat naši náladu. Někdy se objeví splín, který dokáže spravit procházka na čerstvém vzduchu nebo den volna strávený s rodinou. Jindy však některé z nás postihne takzvaná sezónní afektivní porucha, která může mít následky mnohem závažnější. Jedná se o typ deprese, který je však někdy kvůli své krátkodobější povaze podceňován.

Domácí testy jako pomocník při potížích. Jak a co lze testovat?

Když se řekne domácí test, většina z nás si vybaví ten těhotenský. Diagnostické metody jdou ale rychle dopředu a dnes už v domácích podmínkách zvládnete i testy, které dřív dělaly jen specializované laboratoře. Přestože je míra přesnosti u domácích testů vysoká, v případě pochybností se poraďte s lékařem.

Plovoucí skvrny v zorném poli jsou ve většině případů neškodné

Malé tmavé tečky, čmouhy a skvrnky, vlákna či nitky nebo kousky pavučin. Tyto nepravidelné tvary, které se pohybují v zorném poli a znepříjemňují vám vidění, nejsou jen optickou iluzí. S největší pravděpodobností se u vás vyskytly sklivcové zákalky.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce