Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-skladu/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-skladu

Změnit zdravotní pojišťovnu je snadné

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 756x )

Zdravotní pojišťovnu lze změnit jednou za dvanáct měsíců. Nicméně pozor, pokud tento termín chcete stihnout, přihlášku musíte podat nejpozději do konce září. Změně pojišťovny, jež za vás bude odvádět ze zákona povinné zdravotní pojištění, by ale měla předcházet zralá úvaha. Než přistoupíte k činu, zamyslete se nad několika důležitými parametry.

shutterstock.com

Zdravotní pojišťovnu můžete změnit pouze 1 x za rok. Podle termínu, kdy o změnu požádáte, se stanete klientem nové pojišťovny buď k 1. červenci (pokud o přeregistraci požádáte mezi 1. lednem až 31. březnem) nebo k 1. lednu (pokud o přeregistraci požádáte mezi 1. červencem až 30. zářím). 

Pro změnu je třeba vyplnit a podat přihlášku k pojišťovně, ke které chcete nově přestoupit. Formulář je také možné získat i vyplnit na webových stránkách vybrané zdravotní pojišťovny. Odevzdává se však na pobočce, kde pracovník pojišťovny údaje ověří. K ověření totožnosti je nutné předložit občanský průkaz, rodný list či jiný doklad. Studenti středních a vysokých škol pak potvrzení o studiu, senioři potvrzení o přiznání důchodu, nezaměstnaní v evidenci úřadu práce potvrzení z tohoto úřadu, osoby samostatně výdělečně činné by pak měly mít kopii živnostenského nebo jiného oprávnění k výkonu samostatné výdělečné činnosti. Tito lidé dále předkládají i přehled o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnosti a úhrnu záloh na pojistné za předchozí rok.

Odhlašovat se z vaší původní pojišťovny nemusíte, provede to za vás na základě přihlášky nová pojišťovna. Ta vám také pošle nový průkaz pojištěnce, který začnete užívat v den platnosti smluvního vztahu s novou pojišťovnou.

Po datu přeregistrace, kdy už budete mít nové průkazy pojištěnce musíte své původní pojišťovně vrátit staré průkazy. Povinnost vrátit do 8 dnů průkaz pojištěnce při změně zdravotní pojišťovny ukládá zákon o veřejném zdravotním pojištění. Za nesplnění této povinnosti může být uložena pokuta do výše 500 Kč. V každém případě starým průkazem se už pak nesmíte prokazovat.

Na co se zaměřit při změně zdravotní pojišťovny?

Klíčovým kritériem pro výběr je snadná dostupnost lékařské péče. Vaši lékaři, stejně jako zdravotnická zařízení, která navštěvujete, by měli mít s danou pojišťovnou uzavřenou smlouvu. Často mají lékaři smluvní vztah uzavřený se všemi sedmi dostupnými pojišťovnami, nicméně nemusí tomu tak být vždy. V takovém případě je třeba mít na paměti, že vám pojišťovna provedený zdravotnický výkon neuhradí.

To, která zdravotní pojišťovna bude pro vás nejvhodnější, je do značné míry individuální. Záleží především na vašich osobních potřebách, preferencích a životním stylu. Rozdíl také je, zda jste mladý student, maminka s malým dítětem nebo například osoba se specifickým zdravotním omezením.

Každá pojišťovna nabízí různé bonusové balíčky. Nejčastěji se jedná o nadstandardní preventivní vyšetření či očkování nad rámec základního pojištění, příspěvky na léčebně ozdravné pobyty, možnosti volnočasového a sportovního vyžití či slevy u obchodních partnerů. Ačkoliv mohou některé výhodné nabídky vypadat velmi lákavě, dbejte na to, aby byly prakticky využitelné právě pro vás a vaše životní nároky. 

Oznamovací povinnost pojištěnců

Jste-li zaměstnanec, nezapomeňte změnu zdravotní pojišťovny oznámit vašemu zaměstnavateli. Informace musíte podat do 8 dnů od změny. Změnu se doporučuje oznámit písemně, kdy je zaměstnavatel povinen vám oznámení potvrdit. V případě, že byste změnu nenahlásili, platby pojistného, které za vás odvádí i váš zaměstnavatel, by se nepřesměrovaly k nové pojišťovně. Poté by u původní pojišťovny vznikl přeplatek, zatímco u nové nedoplatek s hrozbou penále. To pak zaměstnavatel může vymáhat od vás. Změnu pojišťovny nahlaste i lékařům, které navštěvujete.

V případě, že jste osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), musíte připravit kromě přihlášky také kopii živnostenského listu a potvrzení o výši záloh hrazených předchozí zdravotní pojišťovně. Státní pojištěnci (děti, studenti, penzisté, občané zapsaní na úřadu práce atd.) dokládají dokumenty prokazující jejich správné zařazení v příslušné kategorii. To znamená, že studenti předkládají potvrzení o studiu, penzisté potvrzení o přiznání důchodu, nezaměstnaní potvrzení od úřadu práce apod.

Změna zdravotní pojišťovny je významným krokem. Než se k němu odhodláte, určitě zvažte všechna pro a proti a nechte si na finální rozhodnutí dostatek času.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

81%
19%
Zatím hlasovalo 26 lidí

Mohlo by vás zajímat

Přípravky vhodné na zvlhčení očí po operaci

Jaké kapky na zvlhčení a dohojení jsou vhodné po prodělané operaci oka?

Podzimní splíny útočí. Jak na ně vyzrát a kdy je potřeba odborná pomoc?

Zkracující se dny, úbytek slunce i chladnější počasí – to vše může na podzim ovlivňovat naši náladu. Někdy se objeví splín, který dokáže spravit procházka na čerstvém vzduchu nebo den volna strávený s rodinou. Jindy však některé z nás postihne takzvaná sezónní afektivní porucha, která může mít následky mnohem závažnější. Jedná se o typ deprese, který je však někdy kvůli své krátkodobější povaze podceňován.

Domácí testy jako pomocník při potížích. Jak a co lze testovat?

Když se řekne domácí test, většina z nás si vybaví ten těhotenský. Diagnostické metody jdou ale rychle dopředu a dnes už v domácích podmínkách zvládnete i testy, které dřív dělaly jen specializované laboratoře. Přestože je míra přesnosti u domácích testů vysoká, v případě pochybností se poraďte s lékařem.

Plovoucí skvrny v zorném poli jsou ve většině případů neškodné

Malé tmavé tečky, čmouhy a skvrnky, vlákna či nitky nebo kousky pavučin. Tyto nepravidelné tvary, které se pohybují v zorném poli a znepříjemňují vám vidění, nejsou jen optickou iluzí. S největší pravděpodobností se u vás vyskytly sklivcové zákalky.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce