Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-skladu/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-skladu

Přeplatky za léky na recept: Pacient se nemusí o nic starat

(2. ledna 2025, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 109x )

Od Nového roku nás čekají změny v úhradě doplatků za léky na recept. Lidé už nebudou dostávat vzniklé přeplatky zpětně od svých zdravotních pojišťoven (poštou či na účet). Po dosažení ochranného limitu prostě přestanou započitatelné doplatky v lékárně platit. Rozdíl v ceně uhradí lékárně přímo zdravotní pojišťovna.

shutterstock.com

Výši uhrazených započitatelných doplatků za předepsané částečně hrazené léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely bude sledovat automaticky systém, který lékárníka na dosažení ochranného limitu upozorní. V okamžiku jeho dosažení přestává klient započitatelné doplatky v daném kalendářním roce platit. Nečeká na konec měsíce, čtvrtletí apod. Změna nastává okamžitě. Zároveň přechodem na nový systém již nebude dostávat přeplatky za léky od zdravotní pojišťovny, žádné již navíc nebude platit.

Doplatky na léky od ledna neskončí


Pro pacienta to ale neznamená, že už od dané chvíle nebude platit v lékárně nic. Ceny léčiv se mohou v jednotlivých lékárnách lišit, lékárny si mohou totiž do ceny léku zahrnout svůj příplatek, který se do ochranného limitu nezapočítává. Některá léčiva nejsou hrazená z prostředků veřejného zdravotního pojištění vůbec, jedná se například o volně prodejné léky typu paralen, imodium, lioton gel atd.

Jak může pacient sledovat výši svého nároku na přeplatek?

Informace o tom, zda léčivo je, či není hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění, jaký je pro něho stanoven započitatelný doplatek či jaký si mohou lékárny naúčtovat maximální příplatek, jsou k dispozici na webu SÚKL na adrese https://sukl.gov.cz. Ten je veřejně přístupný všem, kdo si chtějí zjistit výši započitatelného doplatku a ověřit si průměrnou cenu, za kterou mohou lék v lékárně pořídit. Svůj lékový záznam může pacient rovněž sledovat přes aplikaci, či webové prostředí Státního ústavu pro kontrolu léčiv: https://epreskripce.gov.cz/homepage/pacient/.

Co to je ochranný limit

Ochranným limitem se rozumí maximální možná částka, kterou klient v daném kalendářním roce za započitatelné doplatky může uhradit. Jeho výše je daná zákonem o veřejném zdravotním pojištění a liší se podle věku pacienta. 

Jaká je výše ochranného limitu?

Věk 

Ochranný limit

Děti do 18 let včetně

1 000 Kč

Dospělí ve věku 19-64 let

5 000 Kč

Dospělí ve věku 65-69 let

1 000 Kč

Dospělí starší 70 let

500 Kč

Invalidita 2. a 3. stupně*

500 Kč

*) Pacienti, kteří jsou poživateli invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně či byli uznáni invalidními ve 2. nebo 3. stupni, mají nárok na nižší ochranný limit ve výši 500 Kč, a to bez ohledu na věk. Od Nového roku navíc nebudou muset tuto skutečnost sami zdravotní pojišťovně hlásit a dokládat, tato informace budu součástí systému. 

Pokud máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

84%
16%
Zatím hlasovalo 31 lidí

Mohlo by vás zajímat

Přípravky vhodné na zvlhčení očí po operaci

Jaké kapky na zvlhčení a dohojení jsou vhodné po prodělané operaci oka?

Podzimní splíny útočí. Jak na ně vyzrát a kdy je potřeba odborná pomoc?

Zkracující se dny, úbytek slunce i chladnější počasí – to vše může na podzim ovlivňovat naši náladu. Někdy se objeví splín, který dokáže spravit procházka na čerstvém vzduchu nebo den volna strávený s rodinou. Jindy však některé z nás postihne takzvaná sezónní afektivní porucha, která může mít následky mnohem závažnější. Jedná se o typ deprese, který je však někdy kvůli své krátkodobější povaze podceňován.

Domácí testy jako pomocník při potížích. Jak a co lze testovat?

Když se řekne domácí test, většina z nás si vybaví ten těhotenský. Diagnostické metody jdou ale rychle dopředu a dnes už v domácích podmínkách zvládnete i testy, které dřív dělaly jen specializované laboratoře. Přestože je míra přesnosti u domácích testů vysoká, v případě pochybností se poraďte s lékařem.

Plovoucí skvrny v zorném poli jsou ve většině případů neškodné

Malé tmavé tečky, čmouhy a skvrnky, vlákna či nitky nebo kousky pavučin. Tyto nepravidelné tvary, které se pohybují v zorném poli a znepříjemňují vám vidění, nejsou jen optickou iluzí. S největší pravděpodobností se u vás vyskytly sklivcové zákalky.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce