Přenos chlamydie je dvěma cestami - pohlavní styk nebo kapénková nákaza.
Chlamydie jsou malé bakterie žijící uvnitř buněk. Vyvolávají nejen známé pohlavní nemoci, ale i řadu dalších.
V případě sexuálně přenosných onemocnění je původcem pouze Chlamydia trachomatis. Nakazit se lze pohlavním stykem s infikovanou osobou (orální či análním sex) nebo kontaktem například s potřísněnými prsty – záleží na charakteru sexuálních praktik. Přenos nákazy je možný i z matky na dítě během těhotenství.
Mikroorganismy chlamydie napadají močovou trubici a u žen děložní čípek. Jestliže se neléčí, mohou vést k závažným následkům. U žen probíhá onemocnění nenápadněji a proto je důležité sledovat příznaky. Prvním znakem je bolestivý vřídek na genitálu. Asi po týdnu se objeví zduření mízních uzlin v tříslech, provázené horečkou a zimnicí. V posledním stadiu dochází k rozsáhlému zánětu pohlavních orgánů a konečníku, u žen až k rozpadu dělohy a vaječníků. Výsledkem bývá často neplodnost. U mužů vyvolává bakterie Chlamydia trachomatis nejrůznější zánětlivá onemocnění pohlavních a močových orgánů.
V případě kapénkové infekce, která napadá zejména plíce, dochází k šíření podobným způsobem jako například u různých druhů chřipkových onemocnění. Doprovází ji také podobné obtíže s tím rozdílem, že jsou mnohem intenzivnější a proto také nepříjemnější (například o dusivý kašel). Přetrvává také pocit intenzivní pocity únavy, neobvyklé škubání svalů, bolesti kloubů nebo břicha, ale také třeba angína nebo bolesti zubů.
Přidat nový komentář