Poruchami příjmu potravy (mentální anorexií a především mentální bulimií) trpí v České republice každá dvacátá dospívající dívka a mladá žena.
Dlouho se předpokládalo, že za nadváhu odpovídají přirození činitelé, jako jsou například hormonální či genetické předpoklady, anebo neukázněnost lidí, kteří nedokáží rozumně omezit svůj energetický příjem.Současné poznatky však ukazují, že skutečnost není tak jednoduchá. Za faldy kolem pasu může stát i narušená psychika. Při vzniku obezity hrají duševní pochody velmi důležitou roli.
V některých případech se stav naší duše podílí na vzniku nadváhy jen málo. Je to třeba u obezity podmíněné genetickými předpoklady nebo vzniklé z důvodu náhlé snížené pohyblivosti např. po úrazu. V jiných případech však psychika hraje prim. A to zvláště tehdy, když se jídlo stává zástupným prostředkem k řešení stresů či emočně vyhrocených situací. Lidé, kteří těžko zvládají své jídelní návyky, mívají častěji i problémy v mezilidských vztazích. Neumějí vyjednávat s ostatními, jsou netrpěliví, podráždění a každý neúspěch srazí jejich sebevědomí. Část z nich potom řeší své potíže právě jídlem. Psychosomatika toto chování zdůvodňuje tak, že jídlo představuje pro takové osoby přímou náhražku pozornosti a lásky.
U obezity často dochází k záměně přirozeného hladu, který lze utišit jídlem, a pocitového hladu, který jídlem plně uspokojit nelze. K tomu může docházet například při nedostatku při pocitu vnitřní prázdnoty, samoty či nudy. To je také přirozeným vysvětlením, proč čerstvě zamilovaná kamarádka vypadá tak úžasně. V její mysli se odehrává něco úplně jiného, co souvisí s novým vztahem, a cítí mnohem menší potřebu jíst. A pokud druhá přítelkyně právě řeší svůj rozchod, je dost možné, že pocit prázdnoty a opuštěnosti nahrazuje právě vyššími dávkami jídla a i její vzhled tomu odpovídá.
Za normálních okolností by člověka záchvatovité přejídání mělo postupem času opustit. Pokud ale problémy mají kořeny třeba až v dětství, pak vyléčit jídelní neukázněnost bude trvat déle. Své předky při nejlepší vůli vyměnit nemůžeme, ale lze psychoterapií zapracovat na likvidaci napáchaných škod.
Lidé, kteří bojují s psychicky podmíněnou obezitou, se v některých ohledech podobají lidem závislým na drogách. Takovýto člověk snižuje jídlem vnitřní napětí a nachází v něm úlevu, zklidnění a zdroj energie. Pokud jste si totiž jednou vyzkoušeli, že nepříjemné myšlenky a stavy mizí s konzumací jídla, pak použijete toto řešení pravděpodobně při každé další nepříjemné myšlence. Začarovaný kruh se tak uzavírá a po nějakém čase zjistíte, že jste pohlceni světem jídla a přibývajících kilogramů. Všechny předsevzetí, sliby a "úžasné diety" selhávají, protože problém se nachází hluboko uvnitř a hladovění či "fitko" ho nevyřeší. Pokud chcete svoji váhu opravdu dlouhodobě snížit, musíte od základů překopat svůj vztah k jídlu. V tom může pomoci jedině zkušený odborník.
Přidat nový komentář