Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.
Preeklampsie je vážná těhotenská komplikace, která může vážně ohrozit vývoj plodu i ženu samotnou. Objevuje se především ve třetím trimestru (po šestém měsíci) těhotenství a může se rozvinout i u jinak zcela zdravé ženy. O něco vyšší riziko mají mladé prvorodičky, ženy s vícečetným těhotenstvím, s onemocněním cév nebo dcery matek, které preeklampsií trpěly.Doprovází ji vysoký krevní tlak a zvýšené množství bílkovin v moči ženy.
Co přesně tyto komplikace způsobuje, není zatím zcela jasné. Předpokládá se, že příčinou preekplampsie je porucha placentace, tj. uchycení placenty na stěnu děložní na samém začátku těhotenství, tedy ještě před 16. týdnem těhotenství. Preeklampsie může přejít v eklampsii, která se projevuje křečemi a hlubokou ztrátou vědomí, při kterém jsou žena i plod přímo ohroženi na životě.
Čtěte také: Spontánní porod po císařském řezu
Za jakých okolností je třeba myslet na riziko rozvoje preeklampsie
- Pokud se u těhotné ženy vyskytla preeklampsie v předchozím těhotenství,
- u vícečetného těhotenství,
- pokud se někdy vyskytla v rodině,
- při vysokém krevním tlaku (mimo probíhající těhotenství)
- u chronického onemocnění ledvin,
- u těhotné ženy ve vyšším věku (nad 40 let),
- při nedostatku minerálů, zejména železa a vápníku ve stravě.
Preeklampsie se vyskytuje u dvou až osmi procent těhotných žen, které očekávají svého prvního potomka. Její výskyt je u žen s probíhajícím několikátým těhotenstvím, či u těhotných žen ve vyšším věku, nad 40 let, častější než u mladých prvorodiček.
Pokud tento stav není včas podchycen a žena nemá odpovídající péči, může preeklampsie vážně ohrozit vývoj plodu i ženu samotnou. Důležité je vědět, že příznaky preeklapsie se nesmějí podcenit.
Čtěte také: Mlezivo – základ pro imunitu dítěte
Příznaky preeklampsie
- Otoky
- Vysoký krevní tlak (hypertenze opakovaně měřeno nad 140/90)
- Změny laboratorních výsledků ve vzorku moči - zvýšené množství bílkovin
Pokud se preeklampsie neodhalí včas, mohou se začít objevovat i další příznaky, které už je nutno nepřehlížet a okamžitě těhotnou ženu hospitalizovat.
- Velké neustupující bolesti hlavy
- Poruchy vidění
- Bolest v nadbřišku
- Nevolnost a zvracení
- Spavost, mdloby
- Neklid
- Otoky sliznic, pocit plného nosu
- Dušnost
- Opravdu velké otoky, někdy dojde i k prosáknutí podkoží
- Předčasná děložní činnost
- Známky předčasného odlučování placenty
Čtěte také: Těhotenství a nemoci ledvin
Možnosti včasné diagnostiky
Preeklampsie je vážný stav, jehož rozvoji současná medicína neumí zabránit, ale nabízí řadu možností, jak včas odhalit riziko jejího vzniku.
- Těhotným doporučujeme stanovení rizika preeklampsie na konci prvého trimestru jako součást screeningového vyšetření plodu
- Ženám, se zvýšeným rizikem preeklampsie může lékař doporučit, aby začaly užívat 100 mg kyseliny acetylosalicylové.
- V polovině těhotenství lze vedle krevního tlaku vyšetřit také cévy zásobující dělohu.
- U těhotných ve II a III trimestru, které mají opakovaně zvýšený krevní tlak (140/90) a orientačně bílkovinu v moči, lze vyšetřením z krve s vysokou spolehlivostí krátkodobě vyloučit či potvrdit riziko rozvoje preeklampsie. Toto vyšetření je hrazeno pojišťovnou.
Při skutečném průkazu rozvoje preeklampsie je třeba ženu okamžitě hospitalizovat. Během hospitalizace lékaři průběžně vyhodnocují riziko ohrožení života ženy či plodu, případně těhotenství předčasně ukončí a provedou porod císařským řezem.
Čtěte také: Neodsouvejte plány na dítě! Věk rodičů se může negativně odrazit na jejich zdraví
Můžete se preeklampsii vyhnout?
Preeklampsie může postihnout kteroukoli těhotnou ženu. Přesto je větší pravděpodobnost, že vypukne u prvorodiček, u žen starších 33 let, v případě, že žena kouří, nebo když má nadváhu. Riziko vzniku preeklampsie je také vyšší, pokud trpíte zvýšeným krevním tlakem.
Ve skutečnosti neexistuje žádná prevence, jak této nemoci předejít. Jediné, co žena může udělat předem, je přestat kouřit, mít dítě dříve než ve zmíněném rizikovém věku, a v případě vyšší váhy zhubnout. Ovšem pozor. Velký úbytek váhy před otěhotněním může způsobit problémy s početím.