S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...
Změnit přístup k jídlu, vyhnout se sladkostem, tučným jídlům, začít se víc hýbat… Tahle cesta ke štíhlosti je sice zaručená, ale pro mnoho z nás příliš namáhavá a zdlouhavá. Co si takhle na jejím začátku vypomoci nějakou tou „zázračnou pilulkou“?
Jen léky na hubnutí nepomohou
Přípravky na léčbu obezity se jmenují anorektika. Potlačují pocit hladu, chuť, máte rychleji pocit nasycenosti. Některé z nich snižují schopnost střev vstřebávat tuky z jídla. Výsledkem je vždy snížení příjmu potravy, tedy i menší příjem energie. Ovšem než spolknete první pilulku, měli byste si uvědomit, že mají mnoho vedlejších účinků – mezi nejčastější patří nespavost, závratě, brnění končetin, mravenčení, bolest hlavy, úzkost, tachykardie -zrychlená srdeční frekvence, bušení srdce, hypertenze - zvýšení krevního tlaku, zácpa, sucho v ústech, častý pocit na zvracení, zhoršení hemoroidů, pocení, změna chuti, dýchací potíže…
Léky na hubnutí by tedy měl ideálně doporučit a předepsat lékař a až poté, co jste vyzkoušeli a opravdu dodrželi dietní režim a nepodařilo se vám snížit váhu.
Co bystě měli vědět o lécích na hubnutí:
- Anorektika by vám měl předepsat a doporučit váš lékař poté, co posoudí váš zdravotní stav a míru rizika.
- Vždy byste měli jejich užívání doplnit i úpravou životního stylu, úpravou jídelníčku a zvýšením pohybové aktivity.
- Léky na hubnutí můžete užívat jen po omezenou dobu, většinou jde maximálně o několik měsíců – proto si dobře prostudujte příbalový leták a konzultujte opět s lékařem. Když už ho budete číst, uvědomte si možné vedlejší účinky a pokud některý z nich u sebe zjistíte, řekněte to lékaři.
„Češi jsou podle posledních údajů schopni utratit za přípravky na hubnutí obrovské množství peněz. Pilulka za vás ale nezmění váš životní styl. Nenaučí vás jíst tak, abyste po čase zase nenabrali. „Recidivisté v hubnutí“, kteří často po pilulce sáhnou, ale potřebují spíš změnit myšlení, svůj přístup k jídlu. Nesázejte na jednorázové diety, na hlad ani pilulky. Pomoc najdete spíš u odborníků, například u nás ve sdružení STOB. Dvacet let pořádáme kurzy snižování nadváhy, takže dokážeme poradit i těm, kterým se doposud nedařilo zhubnout (víc na www.stob.cz). Nabízíme možnost hubnutí v kolektivu lidí, kteří jsou na tom stejně, tedy motivaci opravdu vydržet,“ dodává Iva Málková, která zastává názor, že léky na hubnutí, stejně jako oblíbené diety nejsou řešením. „Bez toho, abyste se naučili správně jíst a dost hýbat, dlouhodobě váhu neudržíte a jste v bludném kruhu.“
V pátek čtěte: Triky, jak se ubránit chutím a odmítnout koláč na návštěvě u tchýně.
Přidat nový komentář