Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Pacient má právo na poskytnutí veškerých informací shromážděných ve zdravotnické dokumentaci vedené o jeho osobě nebo v jiných zápisech vztahujících se k jeho zdravotnímu stavu; v případě autorizovaných psychologických metod a popisu léčby psychoterapeutickými prostředky má nárok na informace, jejichž obsahem je popis příznaků onemocnění, diagnóza, popis terapeutického přístupu a interpretace výsledků testů. V přítomnosti zdravotnického pracovníka je oprávněn do uvedených dokumentů nahlížet a může si zažádat o pořízení jejich výpisů, opisů nebo kopií. Pacient má rovněž právo stanovit osobu, která může být o jeho zdravotním stavu informována, nebo vyslovit zákaz podávání těchto informací jakékoliv osobě.
Čtěte také: Nahlížení do elektronické zdravotní dokumentace u lékaře
Nově zvolenému lékaři je stávající lékař povinen předat všechny informace potřebné pro zajištění návaznosti poskytování zdravotní péče. Při změně lékaře či zdravotnického zařízení obecně ovšem nelze požadovat předání celé dosavadní dokumentace, ale pouze všech informací, které bude nový lékař potřebovat (například formou výpisu či fotokopie). Pořízení výpisů, opisů nebo kopií zdravotnické dokumentace zajišťuje dané zdravotnické zařízení, a to nejpozději do 30 dnů od obdržení žádosti. Tato lhůta neplatí, jestliže jsou pořizovány za účelem zajištění návaznosti zdravotní péče. Pokud je pořízení výpisů, opisů nebo kopií dokumentace hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, pacient je neplatí, jinak od něj může zdravotnické zařízení chtít úhradu do výše pořizovacích nákladů.
Čtěte také: Příspěvek na péči: Pro koho je určený a jak o něj zažádat
Celá zdravotnická dokumentace může být předána pouze při zrušení registrace nestátního zdravotnického zařízení nebo po zániku nestátního zdravotnického zařízení úmrtím zdravotnického pracovníka poskytujícího zdravotní péči vlastním jménem. V tom případě dočasně převezme zdravotnickou dokumentaci správní úřad, který vydal rozhodnutí o registraci zdravotnického zařízení, tj. krajský úřad příslušný podle místa provozování nestátního ZZ (v Praze Magistrát hl. m. Prahy) nebo Ministerstvo zdravotnictví. Musí ji zajistit tak, aby byla chráněna před nahlížením nebo jiným nakládáním neoprávněnými osobami a ztrátou. Následně oznámí převzetí zdravotnické dokumentace, a to způsobem zaručujícím v co možná nejširším rozsahu informovanost pacientů. Do doby, než si pacienti zvolí nové zdravotnického zařízení, musí správní úřad také zajistit předávání potřebných výpisů, opisů nebo kopií pro zajištění návaznosti zdravotní péče o ně. Na základě oznámení pacienta nebo na základě vyžádání nově zvoleného zdravotnického zařízení pak správní úřad zdravotnickou dokumentaci předá tomuto novému zařízení.
Čtěte také: Kdo podá infromace o ceně léku
Zdroj: www.vzp.cz