Je pravda, ze cim je ochranny slunecni faktor opalovacich kremů vyssi, tim dele trva, nez se krasne opalime?dekuji
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Nespalte si v létě uši
Pokožka uší je náchylná ke spálení sluncem stejně jako kůže kdekoliv jinde na těle. O to víc, že tak nějak vyčnívají do okolí a pleť je zde velmi citlivá. Proto je nutné ošetřit celé boltce přípravky s vysokým faktorem SPF 50+, a to nejlépe několikrát denně. Při extrémní aktivitě, kdy se více potíte, byste měly sáhnout po voděodolných opalovacích krémech opět s vysokým SPF faktorem.
Uši ideálně ochráníme jakoukoliv pokrývkou hlavy. Účinný je klobouk se širší krempou, který zakryje celou hlavu, uši, ale také krk a poskytne stín i očím. Vhodná je i čelenka ze savého materiálu.
Pokud už přeci jenom ke spálení dojde, ušní boltce stejně jako jiná postižená místa ocení studený zábal. Hojivé jsou termální vody ve spreji s obsahem selenu, ideálně z lednice. Také balzámy s aloe vera a prostředky, které jsou určeny ke zklidnění pleti po opalování. Uši můžete potřít i neředěným levandulovým olejem. Při těžkém spálení, kdy jsou uši oteklé a vytvářejí se na nich velké puchýře, raději vyhledejte lékařskou pomoc.
Čtěte také: Spáleniny od slunce - jak je správně ošetřit
Nezapomínejte na rty
Pokožka rtů je velmi tenká a citlivá, nepodceňujte její ochranu před sluníčkem. Kupujte proto balzámy na rty s SPF, aby se vám vyhnulo spálení od slunce, poškození od větru a praskání rtů. Dobré balzámy na rty uklidňují a zvlhčují, zejména pokud obsahují aloe vera. Také zmírňují bolestivé opary, zacelují popraskanou kůži a suché rty. Balzámy na rty někdy obsahují i další bylinné a přírodní složky, které rty chrání. Například meruňky, ricinový olej, jojobový olej, squalan, včelí vosk, kafr, včelí propolis, islandský mech, mentol.
Po návratu od vody se osprchujte a rty ošetřete výživným balzámem.
Spálené rty od sluníčka se projevují citlivostí, otokem a bolestí. Většinou do druhého dne dojde ke sloupnutí spálené kůže. Jako komplikace spáleného rtu může vzniknout hnisavý vřed, který vyžaduje odborné ošetření lékařem. Jako první pomoc při spálení použijte ledové kostky a zchlaďte si spálené rty, dobrým pomocníkem jsou i nachlazené použité čajové sáčky, které si přikládejte na rty. Samozřejmě takto postiženou část těla nevystavujte slunci.
Čtěte také: Na co si dát v létě pozor - hrozí úpal, přehřátí i poškození kůže
Ochrana vlasů před sluncem
Když chráníte pleť, měli byste si vzpomenout i na vlasy. Když je vystavíme přímému slunci, tedy i UV záření, říkáme si totiž o celou řadu problémů. UV záření má negativní vliv na fyzické vlastnosti vlasu, především narušuje vlasový protein, což znamená, že jednotlivé vlasy ztrácejí pružnost a oslabují se. Ve výsledku jsou kadeře matné a na první pohled působí unaveně. Kromě toho, že mění vlastnosti vlasu, má ultrafialové záření výrazný vliv i na stálost barvy, pokud si tedy nepotrpíte na vyšisovaný vzhled, máte další důvod své kadeře chránit. Na trhu se objevuje čím dál víc přípravků určených speciálně pro ochranu vlasů. Sluneční řady zabraňují propustnosti slunečního záření do nitra vlasu, a tím i jeho poškození.
Spolu s vlasy je také nutné ochránit pokožku hlavy: ta se totiž i přes husté vlasy snadno spálí a bývá pak ještě dlouho vysušená a podrážděná. Holohlaví pánové to mají snadné, prostě si hlavu namažou stejným přípravkem jako zbytek těla. Do vlasů se ale tělové oleje ani spreje – až na výjimky – nehodí. Používejte výrobky s rozprašovačem vhodné na vlasovou pokožku, s ochranným faktorem. Pokud si nejste jisti, noste pokrývku hlavy.
Rada na závěr
1. Noste klobouk nebo šátek. Vhodná a volná pokrývka hlavy působí jako bariéra před přímým slunečním zářením. Široké klobouky poskytují nejlepší ochranu, neboť kromě vlasů také chrání před nadměrnými slunečními paprsky uši, čelo a část zátylku.
2. Před vystavením vlasům přímému slunci aplikujte na vlasy bezoplachový kondicionér, který ve vlasech rozetřete hřebenem. Regenerační a vyživující látky pomáhají chránit před poškozením a vyživují vlasovou strukturu do hloubky během pobytu na slunci.
3. V případě, že si vlasy zapletete do copů nebo učešete do drdolu, vystavíte tepelnému a ultrafialovému záření podstatně méně vlasů, u kterých může dojít k degradaci vlasové struktury.
4. Při nadměrném pobytu na přímém a silném slunci, obzvláště na dovolené u moře použijte sprej na vlasy s dostatečným ochranným faktorem. V případě, že takový sprej nevlastníte, smíchejte jednu lžičku opalovacího krému s ochranným faktorem 25 a vyšší v šálku naplněného z poloviny vodou. Vzniklou směs aplikujte na vlasy nejlépe pomocí rozstřikovače. V případě dlouhodobějšího výskytu na slunci aplikaci opakujte každých pár hodin.
5. V případě dlouhodobé či častého výskytu na přímém slunci investujte do vlasové kosmetiky s ochranným UV faktorem. Běžně jsou již dostupné tužidla či laky na vlasy s ochranným faktorem. V každém případě se vyhýbejte kosmetice s obsahem alkoholu. Alkohol nadměrně vysušuje vlasy a pomáhá urychlit škodlivé účinky slunečního záření.
Pro zdraví tedy platí stokrát a stále dokola opakované: mazat a chránit!
Čtěte také: Jak se orientovat mezi opalovacími krémy