Horečka není nemocí v pravém slova smyslu. Je to příznak onemocnění, výstražný signál, které tělo vysílá a říká: "Pozor, asi budu nemocné."
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
I potíže, které vnímáme jako nemoci stáří, se dnes týkají i dětí. Patří mezi ně například chronická bronchitida nebo chronická obstrukční plicní nemoc. Zvýšený výskyt těchto nemocí může souviset s vyššími hodnotami prachu, kouře a celkově více znečištěným prostředím.
„Dýchacímu ústrojí neprospívá pobyt v místech s vysokou koncentrací prachu, kouře nebo výfukových plynů. Na poškození plicní tkáně a zhoršenému fungování plic se nejvíce podílí cigaretový kouř a to i jeho pasivní vdechování. Cigarety jednoznačně mohou vést až ke vzniku rakoviny plic nebo CHOPN. Všechny negativní vlivy – tedy z prostředí i kouření - se sčítají a nejvýraznější škodu mohou způsobit právě v dětském a mladém věku,“ říká MUDr. Vladimír Koblížek z Plicní kliniky Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty v Hradci Králové a člen výboru České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP.
Nebezpečí pro plíce znamenají i vleklé a opakující se infekce dýchacích cest. „Chřipka, zánět průdušek a další respirační infekce se mohou vracet. Pokud je dostatečně nevyléčíme, oslabují celý organismus. I banální onemocnění pak může přerůst ve větší zdravotní problém,“ doplňuje MUDr. Vladimír Koblížek.
Nemožnost pořádně se nadechnout výrazně omezuje veškeré aktivity člověka, u dětí způsobuje i psychické potíže. „Děti s dýchacími obtížemi se mohou cítit dříve unavené a mají častou školní absenci. Nezbývají jim síly ani na jejich mimoškolní aktivity. Navíc, na rozdíl od svých vrstevníků, musí trávit více času doma, někdy je potíže dovedou až k pobytu v nemocnici, což většinou špatně snáší i psychicky,“ říká profesor MUDr. Petr Pohunek, CSc., FCCP z Pediatrické kliniky UK 2. LF a Fakultní nemocnice v Motole a předseda České společnosti dětské pneumologie. Tyto choroby také ovlivňují chod celé rodiny a trápí pacienta po celý jeho život. „Děti a mladí lidé trpící neléčenými chronickými respiračními problémy se mohou postupně dopracovat k výraznému poškození funkce plic. Někdy se tak musí i v dospělosti vyvarovat některých činností a sportovních aktivit,“ doplňuje profesor Petr Pohunek.
5 tipů pro zdravé dýchání dětí
- Pokud jste kuřáci, nikdy před dětmi nekuřte. Jejich plíce poškozuje i pasivní kouření.
- Snažte se s dětmi trávit co nejvíce času v přírodě na čerstvém vzduchu, mimo rušné silnice a sídliště.
- Každou virózu a chřipku je třeba zcela vyléčit, oslabují totiž nejen celé tělo ale především dýchací ústrojí. Vy ani vaše děti nepřecházejte žádnou nemoc.
- Podporujte děti ve sportování. Jejich organismus bude odolnější a plíce zdravější.
- Nezanedbávejte se svými dětmi preventivní prohlídky u lékaře, během kterých lze případná respirační onemocnění včas odhalit. Poraďte se s dětským lékařem o vhodnosti očkování.