Jde o virové onemocnění, které se vyznačuje náhlým začátkem, provázené horečkou schváceností, únavou, bolestmi kloubů a svalů. Stav je provázen zánětem horních cest dýchacích.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Neléčená chřipka může vést ke komplikacím bakteriálními superinfekcemi, což v konečném výsledku prodlužuje i následnou pracovní neschopnost. Může však způsobit i závažnější onemocnění, jako je zápal plic či postižení srdce. Zbytečným přecházením tuto kapénkovou infekci šíříme dál a ohrožujeme tím nejen své zdraví, ale i zdraví své rodiny a všech, s nimiž se setkáváme. Chřipka postihuje bez rozdílu všechny věkové skupiny, nejvyšší výskyt nemoci je ale u školáků a mladých dospělých, závažný průběh může mít chřipka u seniorů.
Čtěte také: Je to chřipka nebo jen nachlazení?
„Mezi základní typické příznaky chřipky patří rychlý nástup nemoci, horečka kolem 38–40 °C, v úvodní fázi onemocnění doprovázená zimnicí a třesavkou, celková schvácenost, intenzivní bolest hlavy, svalů a kloubů, pocit únavy, nechutenství, pocity na zvracení. Současně se objevuje suchý, dráždivý, bolestivý kašel, který přechází po několika dnech v kašel s malou produkcí hlenu. U nekomplikovaného průběhu trvá chřipka 7–10 dní a obvykle stačí symptomatická terapie. Základem léčby je klid na lůžku, dostatečný přísun tekutin a tlumení příznaků pomocí volně prodejných léků,“ říká MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy.
V době vrcholící chřipkové epidemie lékaři varují před nedoléčením chřipky. Zanedbání jejich rad může vést i k závažnému zhoršení zdravotního stavu. Přecházení chřipky může vyvolat virové nebo bakteriální zápaly plic, zánět srdečního svalu, mozkových blan a záněty v oblasti dýchacích cest.
"Obecně lze říci, že když se chřipka neléčí a neudržuje klidový režim, zvyšuje se pravděpodobnost komplikací. A to jak primárních, způsobených virem, nebo sekundárních - způsobených bakteriální infekcí jako je zánět dutin, středního ucha nebo průdušek," říká primářka Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.
Čtěte také: Nechcete brát antibiotika zbytečně?
Kdo je nejvíce ohrožen?
Někteří lidé jsou chřipkou a jejímu možnými komplikacemi ohroženi více než ostatní.
Tito jedinci tvoří tzv. rizikové skupiny:
- dospělí nad 50 let, zejména nad 65 let
- osoby s poruchou imunity (HIV pozitivní, po transplantaci, na chronické imunosupresi)
- pacienti s chronickým onemocněním plic (chronická obstrukční plicní nemoc, astma, cystická fibróza)
- lidé s chronickým onemocněním ledvin nebo jater
- osoby s chronickým onemocněním oběhového systému
- lidé trpící onemocněním diabetes mellitus (cukrovka)
- pacienti pobývající v zařízení dlouhodobé péče
- pracovníci ve zdravotnictví
- pracovníci v sociálních ústavech
Čtěte také: Desatero rad, jak vyhrát nad chřipkou
Komplikace chřipky
Primární
Jedná se o komplikace, které způsobuje přímo chřipkový virus, ať už svou vyšší agresivitou, nebo oslabením organismu.
- akutní zánět hrtanu - začíná náhle a projeví se dráždivým kašlem, ztrátou hlasu, sípáním a dušností. Zánět se může rozšířit až na průdušky, kdy se obvykle k obtížím přidává drsný, hrubý kašel a vysoká teplota.
- chřipkový zápal plic - Jde o těžkou, život ohrožující komplikaci. Rozvíjí se krátce po počátečních příznacích chřipky. Při zápalu plic se rychle zvýrazňuje kašel a nemocný nestačí s dechem. Léčba může být velmi náročná a v těžkých případech se může jednat o onemocnění smrtelné.
- zánět svalů - svalové postižení se objevuje zhruba za pět až sedm dní od počátku chřipky. Projeví se výraznou únavou, svalovou slabostí a hlavně bolestí svalů.
- zánět srdce - záněty srdečního svalu, osrdečníku či srdeční chlopně, kde poté může docházet k její nedomykavosti. Záněty srdečního svalu i osrdečníku mohou vzniknout jak v době nemoci, tak i po ní. Nejčastěji se projeví do tří týdnů po prodělaném onemocnění.
- postižení nervového systému - jedná se o zánět mozku a jeho obalů (mozkových blan). Projeví se úpornými bolestmi hlavy, očí, světloplachostí, malátností, celkovou schváceností, bolestmi svalů a zad. Přidat se mohou poruchy vědomí, halucinace nebo křečovité záškuby končetin.
Sekundární
Virem poškozené sliznice představují ideální prostředí pro usídlení a množení bakterií. Vzniká nasedající bakteriální infekce. Rozvoj takové komplikace se většinou prozradí novým vzestupem teplot.
- zápal plic
- zánět středního ucha
- zánět vedlejších dutin nosních
Ačkoli různé gastrointestinální příznaky (nauzea, zvracení, průjem, bolesti břicha) mohou chřipku celkem běžně doprovázet, může být výjimečně evidována i hematemeze, meléna či krev ve stolici, stejně jako akutní eroze žaludeční sliznice.
Vždy je však třeba mít na paměti, že každé přechození chřipky s sebou přináší zvýšené riziko dalších zdravotních komplikací!
Zdroj: www.mzcr.cr, zdravi.euro.cz