Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...
Příroda umí zázraky
Kdo z nás se někdy neřízl, nespálil, nevymknul si kotník nebo třeba nepohmoždil končetiny? Podobná zranění se dějí běžně a člověk ani nemusí podnikat vrcholně sportovní aktivity. Stačí na chvíli ztratit pozornost, špatně dostoupnout nebo nešikovně manipulovat s ostrými předměty a zranění je na světě. Pro zhojení ran není třeba hned běžet do ordinace za lékařem a nechat si předepisovat antibiotické masti. Léčivé látky v nich obsažené sice spolehlivě zaberou a přinesou rychlou úlevu od bolesti, avšak u lehkých a středně závažných poranění pohybového aparátu představují pro už tak šokovaný organismus velkou zátěž. Pokud jste si nezpůsobili závažné zranění a do rány se vám nedostala ošklivá infekce, zkuste nejprve přírodní léčbu. Přírodní léčba umí vhodně podpořit samovolné hojivé a regenerační procesy organismu a léčbu urychlit.
Čtěte také: Lehká sádra - alternativa klasické sádry
Na jaké léčivé rostliny vsadit?
Jitrocel
Jitrocel kopinatý je bylinka známá pro své výrazné protizánětlivé a hojivé účinky. Její léčivé schopnosti využívá evropská i čínská medicína po celá staletí. Protizánětlivé a hojivé účinky jsou dokonce tak silné, že se rovnají účinnosti antibiotických mastí. Díky vysokému obsahu zinku a křemíku napomáhá jitrocel rychlému a bezproblémovému zhojení rány. Stačí přiložit nadrcené listy jitrocele přímo na postižené místo.
Čtěte také: První pomoc při popálení má zásadní vliv na míru bolesti
Heřmánek
Heřmánek lékařský je uklidňující bylinka pro všestranné zevní i vnitřní užití. Neotřesitelnou pozici získal v léčbě zánětů kůže, popálenin, ran, pohmoždění či vředů. Heřmánkové odvary dělají dobře i lidem s chronickým onemocněním kůže. Není tedy divu, že je přímo ideální surovinou pro výrobu produktů pečujících o pleť. Heřmánek obsahuje flavonoidy a éterické oleje, které mají silné protizánětlivé účinky. Jeho použitím zároveň zabráníte tvoření nevzhledných bolestivých jizev. Heřmánek použijte jako obklad či na koupel postižených míst.
Čtěte také: Hojení drobných ran - po generace k němu přistupujeme špatně
Kostival
Využití kostivalu je podobné jako například u přesličky rolní. Rozdíl je v tom, že u přesličky se na přípravu odvaru sbírá nať, která se poté usuší, zatímco u kostivalu se zužitkovává především kořen. Obě bylinky se nejčastěji přikládají na různé vředy včetně těch bércových, řezné poranění či na hnisající a mokvající rány. Kromě odvaru z kostivalu je k dostání i kostivalová mast, která má rovněž hojivé účinky. Její použití je časté zejména při různých zhmožděninách, podvrtnutí a jiných poranění svalstva a kostí.