Pravidla mezi lékařem a pacientem jsou nastavena, každý z nich má svá práva i povinnosti. Co ale v případě, že se tyto dvě strany nedohodnou, nebo pravidla porušují? Jednou z možností, kde najdou pacienti radu, je nová poradna na Ordinace.cz.
Po sérii článků o právech pacienta jste nám poslali mnoho dotazů, na které budeme postupně odpovídat spolu s advokátem Mgr. Patrikem Šorfem.
Pokud máte nějaký dotaz, napište nám. Odpovědi zveřejníme v rubrice Práva a povinnosti pacientů.
Jak se dozvíme, nač zemřela babička?
Naše babička zemřela náhle v LDN. Byla na svůj věk docela zdráva, jen se po operaci obou kyčlí nemohla pohybovat natolik, aby mohla být v domácí péči. Nejsme schopni zjistit příčinu úmrtí, protože nejsme opravdoví příbuzní, jen ti, u kterých léta bydlela po smrti svého syna. Měli jsme ji za babičku. Máme nějaké právo zjistit, jaká byla příčina její smrti? Na co se případně máme odvolat? Bydlela v našem domě, má u nás ještě i věci, platili jsme za ni poplatky, máme plnou moc na přebírání důchodu.
J. K., Kolín
Odpověď advokáta Mgr. Patrika Šorfa:
Právo seznámit se s příčinami úmrtí a výsledku pitvy, byla-li provedena, mají osoby blízké zemřelému pacientu, neurčil-li za svého života jinak, popřípadě další osoby určené pacientem. Jestliže babička za svého života vyslovila zákaz poskytování informací o svém zdravotním stavu, včetně nahlížení do dokumentace, pak mají osoby blízké tuto možnost jen v případě, že je to nezbytné pro ochranu zdraví dalších osob. Pro příklad: pokud by například potřebovali zjistit, zda některá z chorob nemůže být dědičná. Jinak to možné není.
Pokud tedy nejste nejbližší příbuzní (předci, potomci, sourozenci, manžel, manželka a partner) ) a babička vám za života nedala souhlas s nahlížením do své zdravotnické dokumentace, tak potom zbývá si ho vymoci z titulu, že jsou osoby blízké.
To znamená, že máte pouze jedinou možnost doložit, že mezi nimi a babičkou byl:
a) vzájemný poměr rodinný nebo obdobný – rodinný ve vašem případě není, protože nejste ani vzdálení příbuzní. Ovšem o tom, že mezi vámi existoval za jejího života obdobný poměr, nasvědčují uvedené skutečnosti - společné bydlení, péče o babičku, hrazení nákladů na společnou domácnost za babičku a podobně.
b) takový vztah, že újmu babičky by pociťovali jako svou vlastní. To by opět museli doložit, například uhrazením nákladů na pohřeb, posmrtnou pietou za zemřelou babičkou, svědectvím příbuzných babičky a podobně.
Záleží tedy na vás, jestli se do takového dokazování chcete pustit.
Máte také otázku na právníka? Napište nám ji na tento mail.
Přidat nový komentář