S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Mýtus: Vždy seďte vzpřímeně
Hrbení zad je špatné, ale pokud sedíte příliš rovně a nehnutě po dlouhou dobu, vytváříte tlak na záda, což se může projevit bolestí. Je tedy potřeba dělat během dne přestávky, kdy se uvolníte, opřete se a s nohama na podlaze necháte vaše záda volně. Během dne se snažte občas stát nebo popocházet, např. při telefonování nebo čtení.
Mýtus: Nezvedejte těžké věci
Nejde nezbytně o to, kolik zvedáte, ale spíš jak. Stoupněte si přímo před objekt, přidřepněte a uchopte jej tak, aby záda zůstala rovná a hlava vzpřímená. Ke zvednutí pak použijte sílu svých nohou a paží. Nepřetáčejte své tělo ani se neohýbejte, můžete si tím poranit záda. (Samozřejmě byste neměli zvedat nic, co je pro vás příliš těžké.)
Mýtus: Klid na lůžku je nejlepší lék
Ano, odpočívání může pomoci při čerstvém zranění nebo napětí, které způsobuje bolesti zad. Ale den nebo dva v posteli může naopak tyto bolesti ještě zhoršit.
Mýtus: Bolest je způsobena zraněním
Degenerace plotének, nemoci, infekce, a dokonce i dědičnost, mohou také zapříčinit bolesti zad.
Fakt: Více kil, více bolesti
Zůstat fit pomáhá předcházet bolesti zad. Bolest zad je nejběžnější mezi lidmi, kteří nejsou v kondici a mají nějaké to kilo navíc. Dost často se toto projeví mezi tzv.„víkendovými nadšenci“, kteří se snaží dohnat celotýdenní posedávaní.
Mýtus: Hubený, znamená bezbolestný
U každého se mohou vyskytnout bolesti zad. Lidé, kteří jsou příliš hubení, např. pacienti s poruchou příjmu potravy jako je anorexie, můžou trpět ztrátou kostní hmoty. Je u nich tedy vyšší riziko zlomení kostí či poškození obratlů.
Mýtus: Cvičení je špatné při bolesti zad
To je veliký omyl. Pravidelné cvičení je prevencí proti bolesti zad. Lékaři naopak lidem, kteří si poranili dolní části zad, cvičení doporučují. Na začátku jde pouze o jemné pohyby, které postupně nabývají na intenzitě. Jakmile odezní akutní bolest, může cvičební plán pomoci zabránit jejímu návratu.
Fakt: Fyzioterapie může pomoci
Fyzioterapie, ale i akupunktura, jóga, progresivní relaxace a kognitivně-behaviorální terapie může pomoci, když nepomáhá standardní péče.
Mýtus: Pevnější matrace jsou lepší
Ve španělské studii, lidé s probíhající obecnou bolestí zad, kteří spali na středně-tvrdé matraci, trpěli méně bolestí a byli schopni se pohybovat lépe, než ti, kteří spali na tvrdé matraci. Ale všem nevyhovuje to samé. Vyberte si proto matraci na základě vašich spánkových návyků a podle příčiny vašich obtíží se zády.
Přečtěte si také
Bolesti zad v těhotenství a jak s nimi zatočit
Nepodceňujte bolest zad, může být signálem nebezpečných kostních metastáz
Zbavte se bolesti zad: 5 rad pro výběr matrace