Vysoká teplota, bolest hlavy, kašel a hlavně to, že se rychle šíří. Tak poznáte prasečí chřipku, která už dorazila. Nemůžeme vám nabídnout radu, jak se jí stoprocentně vyhnout, ale máme doporučení, jak ji případně zvládnout co nejlépe a nenakazit přitom své okolí.
Virus se, stejně jako u klasické chřipky, šíří kapénkami při kýchání nebo kašli. Člověk je pro své okolí nakažlivý již den před prvními projevy infekce, nakažlivost poté trvá v průměru 7 dní. Inkubační doba je 8 dní.
"Klinické příznaky se příliš neliší od klasické lidské chřipky. Patří k nim horečka, bolesti kloubů a svalů, bolest v krku, kašel, bolest hlavy. Někteří pacienti s prasečí chřipkou udávali také průjem a zvracení. Závažnou komplikací může být již v akutním stádiu zápal plic vyvolaný samotným virem chřipky, případně pozdější komplikací je bakteriální zánět. Léčba onemocnění je symptomatická, u těžších případů a rizikových osob je indikováno podání antivirotik. Virus je dosud dobře citlivý na novější antivirotika- oseltamivir (Tamiflu) a zanamivir (Relenza), amantadin a rimantadin jsou neúčinné. Doba nutná k přípravě a výrobě účinné vakcíny se odhaduje na několik měsíců," říká MUDr. Dita Smíšková z 1. infekční kliniky 2. LF UK a FN Na Bulovce.
Jak poznáte prasečí chřipku?
Příznaky prasečí chřipky jsou podobné projevům běžné sezónní chřipky. Počátek onemocnění se projevuje obvykle velmi rychlým nástupem typických příznaků:
- vysoká horečka 38 – 40 °C
- třesavka a zimnice
- únava a nevolnost
- bolesti hlavy, očí, kloubů, svalů
- světloplachost
- rýma, bolesti v hrdle, kašel
- bolest na hrudi
- zácpa, průjem, zvracení
Protože se prasečí chřipka šíří vzduchem, měli byste v případě těchto příznaků zůstat doma a neroznášet ji dál. Nejhodnější léčbou je klid na lůžku a léky, které tlumí příznaky, hodně tekutin a vitamínů. Rozhodně byste měli být doma nejméně sedm dní od začátku příznaků, tedy po dobu trvání infekčnosti.
Po tuto dobu je ideální spát v samostatné a dobře větratelné místnosti. Při kašli a kýchání je samozřejmé zakrývat si nos a ústa kaapesníkem - ideálně papírovým, který pak vyhodíte. Myjte si co nejčastěji ruce teplou vodou a mýdlem, abyste infekci nešířili po domácnosti.
Kdy jít k lékaři
K lékaři jděte v případě, že jste chronicky dlouhodobě nemocní a máte sníženou imunitu, nebo pokud během pár prvních dnů chřipky dostanete výrazně vysokou teplotu, bolí vás hlava, obtížně dýcháte a zadýcháváte se, nebo jste výrazně unaveni.
Závažným problémem může být chřipka pro diabetiky. O rizicích se dozvíte víc v článku o chřipce a diabetu.
První lidská onemocnění vyvolaná novým typem viru prasečí chřipky H1N1 byla hlášena ze Spojených států a Mexika již počátkem dubna 2009. Během května už onemocněly tisíce lidí a skoro třicet z nich zemřelo. Virus se objevil ve víc jak dvaceti zemích a lékaři spolu s hygieniky začali bít na poplach a předvídali pandemii, která zabije tisíce lidí. Původně prasečí chřipkové onemocnění je přenosné na člověka a v dalších případech byl prokázán i přenos mezi lidmi. V ČR na prasečí chřipku prokazatelně zemřelo 22 lidí.
Naučte se poznat chřipku od nachlazení podle příznaků.
Přidat nový komentář