Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
V hlavní roli sebekázeň
I když home office patřil v minulosti k nejžádanějším benefitům, práce z domova každému nevyhovuje. Lidé se jednoduše v domácím prostředí těžko na práci soustředí.
„Doma na člověka působí mnohem víc rušivých faktorů, než kdyby byl v kanceláři. Ať už jsou to domácí práce, které je třeba udělat, děti, které vyžadují pozornost, nebo partner, který také pracuje z domova. Soustředit se pak na plnění zadaných úkolů je velmi obtížné. Práce z domova navíc svádí k prokrastinaci. Lidé si rádi přispí, dočtou rozečtenou knížku nebo dokoukají oblíbený seriál. Pracovní úkoly se pak hromadí, lidé je nestíhají plnit, jsou ve stresu, dělají chyby a jejich pracovní výsledky se rapidně zhoršují,“ popsala Olga Hyklová, majitelka personální agentury Advantage Consulting.
Musíte vědět, kdy skončit
Na druhou stranu pro příliš zodpovědné zaměstnance má práce z domova další úskalí. Hrozí jim přepracování, protože nedokáží odmítnout zadanou práci, která již přesahuje možnosti jejich běžné pracovní doby. A tak když pracují z domova, sedí u počítače po večerech a o víkendech, tedy v časech, které by pro ně v kanceláři byly nepřijatelné. Proto je nutné oddělit práci od soukromí, umět si říct, kdy už je konec a kdy máte hotovo. Je tedy třeba stanovit si buď přesně úkoly, které jsou nutné uzavřít, a poté skončit, nebo si stanovit pravidelný čas, kdy počítač vypnete.
Hrozí pocit samoty!
Podle průzkumu dvě pětiny lidí, kteří pracují z domova, postrádají pravidelný kontakt s kolegy.
„Lidé, kteří byli zvyklí chodit několik let do kanceláře, se mohou cítit frustrovaní. Chybí jim běžný kontakt s lidmi, ať už jde o komunikaci s kolegy, nebo třeba jen to, že se s lidmi potkávají cestou do práce. Pokud navíc lidé žijí sami a nyní pracují z domova, nemusejí s nikým promluvit celé dny. To má samozřejmě obrovský vliv na psychiku. Někomu také může chybět slovní hodnocení jejich práce, jejich pracovní náplň jim může začít připadat zbytečná, ztrácí motivaci a může u nich dojít k syndromu vyhoření,“ uvedla Olga Hyklová. A její slova potvrzuje i Lucie Mairychová, realizátorka rozvojového programu Samsung Tvoje šance #futureskills.
„Když jsme s kariérní poradkyní převedli projekt komplet do on-line verze, snažili jsme se zachovat především vzájemnou komunikaci a týmovost projektu. Díky on-line konferencím, webinářům a následným follow-up konzultacím se nám takto v režimu home office podařilo sdílet mnohem víc, než jsme čekali. Ovšem sledujeme, že i aktivní, motivovaní a technicky založení mladí lidé při home office ztrácí pozornost a systematičnost v plnění svých pracovních cílů,“ řekla.
Home office může mít i neblahý vliv na zdraví
Lidem totiž kvůli práci z domova odpadl přirozený pohyb – spousta z nich chodila do práce pěšky nebo jezdila na kole. Málokdo navíc doma sedí na kancelářské židli za pracovním stolem.
„Určitě se proto vyplatí věnovat trochu času úpravě pracovního koutku, pořídit balanční podložku jako podporu správného vzpřímeného sedu anebo rovnou gymball, který dobře poslouží nejenom místo židle, ale i při relaxaci a protahovacích cvicích. Zároveň doporučuji pracovat spíše u jídelního stolu, kde je páteř v sedu napřímená, a nevyužívat konferenční stolek v obýváku, kde je páteř naopak velmi nepřirozeně a dlouhodobě ohnutá. Minimálně každou hodinu je třeba vstát, projít se po bytě a věnovat se krátkému protažení – jakýkoli pohyb ve vzpřímené poloze se počítá a působí preventivně proti bolestem zad,“ doporučila Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.
Jak se vyhnout bolavým očím při home office
„Kdo denně pracuje na počítači, měl by do svého režimu zařadit pravidlo 20/20/20. Tedy po každých dvaceti minutách hledění na monitor se nejméně na dvacet vteřin zadívat na bod vzdálený minimálně dvacet stop, což odpovídá zhruba šesti metrům. Uleví se tak zaostřovacím svalům, procvičí se oči a zabrání se jejich vysychání. Podstatné je rovněž upravit osvětlení na pracovním stole a pozici monitoru,“ nabádá MUDr. Lucie Valešová, primářka pražského očního centra DuoVize.. Pokud vás trápí suché oči, je dobré občas zavřít víčka, zamrkat nebo používat umělé slzy na svlažení povrchu oka, které odstraní pocit pálení a únavy očí. Našemu zraku prospívá i vhodný jídelníček obohacený o čerstvou zeleninu a ovoce a také omezení kouření.
Od únavy pomůže oční jóga
Je vhodná pro všechny, zejména pak pro osoby pracující několik hodin denně na počítači a také pro ty, kterým se zhoršuje oční vada.
„Oční jóga oči uvolní a funguje jako přirozená masáž oka. Oku prospívají krouživé pohyby, pohledy různými směry, nahoru, dolů a do různých stran. Cvičení urychlí látkovou výměnu v oku a jeho okolí, což má pozitivní účinky na zrak. Pacientům po operaci očí doporučujeme začít s cvičením až měsíc po operaci. Cviky by se měly provádět třikrát denně. Nejlépe je cvičit oči také pravidelně večer před usnutím,” doporučuje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
5 tipů, jak zvládnout práci z domova
Pyžamo dolů
Pracovat z gauče a v pyžamu určitě lze, na efektivitě práce to ale nepřidá. Když se obléknete stejně jako byste šli do práce, nastavíte svou mysl tak, že bude lépe připravena k plnění pracovních úkolů.
Pořádejte videokonference
Osobní kontakt je možné nahradit prostřednictvím videohovorů – z hlasu jsou navíc cítit emoce, na které je možné hned reagovat a udržet tak pracovní tým déle motivovaný.
Dejte si pauzu
Někteří lidé se do práce ponoří natolik, že pracují bez přestávky i několik hodin. Po čase ale dojde k přepracování, což má v konečném důsledku vliv na pracovní výkon i zdraví. Dávejte si pravidelné pauzy na oběd i na protažení.
Udělejte si harmonogram
V domácím prostředí má spousta lidí tendenci práci odkládat, ta se potom kupí a plnění pracovních úkolů začíná být nezvladatelné. Udělejte si na každý den harmonogram věcí, které chcete stihnout.
Jděte ven
Sedět hodiny u počítače v uzavřené místnosti je vyčerpávající a pobyt na čerstvém vzduchu je příjemnou vzpruhou, navíc je zdraví prospěšný. Zajděte si, pokud je to možné, každý den alespoň na dvacetiminutovou procházku.