Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Práce na noční směny může narušit váš spánek

(18. listopadu 2024, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 476x )

Lékaři, zdravotní sestry, hasiči a policisté, zaměstnanci průmyslových továren s nepřetržitým provozem, letecký či drážní personál... Velká část zaměstnání se bohužel neobejde bez střídání ranních, odpoledních a nočních směn. Jenže zaměstnání vyžadující si směnný provoz způsobuje výrazný zásah do přirozených biorytmů lidského organismu. Při střídání směn je neustále narušován váš režim a to přináší tělu velkou fyzickou i psychickou zátěž.

shutterstock.com

Rytmus a režim každého člověka je nastavený tak, aby během dne pracoval a v noci odpočíval. V případě, že chodíte na noční směny, může to poznamenat váš pracovní i soukromý život. Domácnost, ve které člověk přes den spí a v noci funguje, musí mít nastavená jiná pravidla než běžná domácnost. O hodně důležitější je aspekt zdravotní, kdy máte narušený rytmus, který může vyvolávat určité zdravotní problémy. 

I když většina pracujících na nočních směnách se snaží dohnat zameškaný spánek během dne, ne vždy se to daří. Spánek je jednou z nejdůležitějších potřeb člověka. Obnovuje se během něj síla organizmu. Jeho nedostatek nebo dlouhodobé narušení nebo bdění vede k nedostatečné regeneraci organizmu. Tím dochází k oslabení imunitního systému a organizmus je tak náchylnější na různé nemoci, jako například onemocnění srdce, vysoký krevní tlak či bolesti hlavy. Nesmíme zapomínat ani na různé spánkové poruchy, jako jsou nespavost, parasomnie, narkolepsie atd.

Rizikovější jsou práce, kde nejsou noční směny pravidelné. V případě, že pracujete neustále jen v noci a zameškaný spánek dospíte ve dne, jste na tom podstatně lépe než ti, kterým se noční směny nepravidelně střídají. Při střídání směn je režim neustále narušovaný, což přináší tělu velkou psychickou a fyzickou zátěž.¨

Co tedy dělat, abyste nepravidelný režim lépe zvládali?

Jak si nejlépe navyknout na nestandardní pracovní režim má několik základních tipů:

1/ Pokud je to možné, před odchodem z domova na noční směnu si dopřát krátký, max. půlhodinový spánek.

2/ Během noční směny je lepší volit několik lehčích pokrmů místo jednoho velkého jídla, jehož trávení v nočních hodinách může být pro organismus náročné.

3/ Velmi důležitý je pitný režim, kterým je možné zmírnit stupeň únavy během noční práce. Kdo má možnost zdřímnout si po příchodu domů, neměl by pít před koncem směny kofeinové nápoje, které mohou ztížit usínání.

4/ Spěte tolik, kolik potřebujete. Po každé noční směně si odpočiňte v dobře zatemněné místnosti. Každý člověk je jiný a má jiné potřeby. Pokud vašemu tělu stačí šest hodin spánku, je to v pořádku, protože ne každý potřebuje spát osm hodin. Proto když přijdete z práce, nehrňte se do domácích prací, ale běžte spát. Zároveň nemusíte nutně spát osm hodin v kuse. Spánek si můžete rozložit podle potřeb vašeho těla do dvou nebo více částí. Poslouchejte svoje tělo a přizpůsobte se mu. Nelehejte si do postele, když se vám právě nechce spát, a naopak pokud vás přemáhá spánek, ihned toho využijte.

5/ Pokud se po příchodu domů necítíte unavení, mohla by vám s usínáním pomoci teplá koupel se solí s nějakou příjemnou vůní, ideální je například levandule. Do ruky vezměte hrnek medunkového čaj a relaxujte. Naladíte se tak na spánek a rychleji usnete.

5 tipů, když spánek nepřichází

1. Připravte si příjemné prostředí na spaní

To, že příjemné prostředí nás pozitivně ovlivňuje, je každému určitě jasné. Není tomu jinak ani při usínání. Ložnici přizpůsobte spánku, to znamená důkladně zatemněte okna a odstraňte všechny okolní zvuky. Pokud to nejde, poslouží vám špunty do uší. Když mluvíme o tichu, máme na mysli i vypnutí veškeré elektroniky, jako je televize, počítač a mobil. 

2. Neležte jen tak v posteli

Pokud do 20 minut po ulehnutí do postele nemůžete usnout, zbytečně neležte, ale běžte něco dělat. Nedělejte však těžké a náročné práce. Klidně si přečtěte kousek z oblíbené knihy nebo časopis. Po půl hodině si zkuste znovu lehnout a usnout. Uvidíte, že potom se vám podaří usnout rychleji. Pokud jen tak ležíte v posteli a stále dokola přemýšlíte nad tím, proč nemůžete usnout, budete zbytečně nervózní a vystresovaní. Můžete přitom být sebevíc unavení, stejně neusnete.

3. Nedívejte se pořád na hodiny

Podobné je to i s hodinami. Kontrolováním hodin, jak dlouho spíte nebo jak dlouho nemůžete usnout, nic nevyřešíte. Všechno akorát zhoršíte. Hodiny otočte a nedívejte se na ně, ani když se probudíte nebo nemůžete usnout. Budete zbytečně vystresovaní a při spaní a usínání je důležitý vnitřní klid a pohoda.

4. Nepijte alkohol a kofeinové nápoje

Ano, sklenka alkoholu může pomoci usnout, ale po určitém čase se naopak stává stimulantem. Alkohol zvyšuje počet probuzení během spánku a všeobecně zhoršuje jeho kvalitu. Proto omezte příjem alkoholu, kofeinových nápojů a kávy, které působí jako stimulátory a mohou ovlivnit váš spánek nebo usínání. Raději si před spaním dopřejte šálek meduňkového, levandulového nebo heřmánkového čaje.

5. Pořiďte si kvalitní matraci a postel

Neméně důležité je pro kvalitní usínání správná postel a matrace. Není nic horšího, než když postel při každém otočení vrže a stále vás budí. Dostatečnou pozornost věnujte i výběru správné a kvalitní matrace. 

Hlavním úkolem matrace je vytvořit tělu perfektní anatomickou podporu, která mu umožní dokonalé uvolnění. Ze zdravotního hlediska je pro spánek nejoptimálnější poloha na zádech nebo na boku, přičemž by příčná osa těla měla být v absolutní rovině. Kvalitní matrace by měla udržet páteř během spánku ve přirozeném zakřivení tzv. dvojitého S, a to jak při spaní na boku, tak i na zádech. Jen pak může tělo dokonale regenerovat a nehrozí svalové, kloubní ani jiné bolesti.
To znamená, že v oblasti páteře by se matrace měla přizpůsobit jejímu přirozenému zakřivení a v oblasti kyčlí by měla tělo dostatečně podpírat, aby se nepropadalo. Špatnou matraci poznáte na první poležení podle toho, že se v této partii propadnete a máte pocit, že je vaše tělo zkroucené do tvaru písmene V.

Pokud budete hledat zdravotní matraci, nedejte se zlákat nereálnými sliby - žádná matrace vám nevydrží celý život, žádná není z materiálů, které nevyžadují údržbu a také žádná nezpůsobí, že vaše letité problémy a bolesti, na které berete léky, se okamžitě vyřeší.
Označení zdravotní matrace znamená však jistotu, že její kvalita a benefity pro zdraví, které výrobce deklaruje, prověřili odborníci a garantují je. Ve správné zdravotní matraci se kloubí doporučení anatoma, ortopeda, alergologa, kožního lékaře, chiropraktika, specialisty na proleženiny a na poruchy spánku. Při koupi vyžadujte kvalitně navržené matrace a špičkové odborné znalosti prodavačů.

Ještě rada na závěr

Při krátkodobých výkyvech v spánkovém režimu se tělo rychle zregeneruje, ale pokud nemá kvalitní spánek týdny, nebo dokonce měsíce, ovlivní to celý organizmus. Proto dělejte vše proto, abyste spánkový deficit z noční dohnali. Před noční směnou si dostatečně odpočiňte a i po ní se vyhýbejte námaze a nesnažte se na úkor spánku dohánět jiné činnosti.

Komerční sdělení
Magniflex_Ordinace_Bannery_1900x500px_Spanek-poruchy.jpg
Od založení společnosti Magniflex v roce 1962 právě uplynulo 60 let. Toto významné výročí oslavuje nejen vznik společnosti, ale také výjimečnou značku, jejímiž silnými stránkami jsou poctivé řemeslo a neustálá inovace.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

80%
20%
Zatím hlasovalo 5 lidí

Mohlo by vás zajímat

Prosté chrápání neboli ronchopatie

Chrápání neboli ronchopatie bylo považováno za jev nepříjemný, ale z medicínského hlediska bezvýznamný problém.

Nespavost

Nespavost je porucha usínání nebo trvání spánku.

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce