Chtěla bych se zeptat:mám syna ve věku 5 let, který má potíže se zubními kazy v mléčném chrupu.Po první zkušenosti s vrtáním zubu ho již nemůžu donutit k zubnímu ošetření.Vždy je z toho strach,křik a pláč v ordinaci.Přes veškeré sliby,že si zoubky nechá ošetřit,nakonec neotevře ani pusu.Je nějaká metoda nebo způsob ošetření,který byste mi mohli poradit nebo doporučit?Právě v tomto období si stěžuje,že ho zoubky bolí,hlavně v noci.Ale dobrovolně se ošetřit nenechá.Podotýkám,že u obvodní lékařky při vyšetřeních ani při očkování s ním problémy nejsou žádné.Děkuji.
Příčiny krvácení z dásní
Krvácení dásní obvykle způsobuje plak, lepivý povlak tvořený bakteriemi, který se neustále usazuje na zubech, v jejich okolí i mezi nimi. Pokud není bakteriální plak odstraněn, může dráždit dásně, což vede k jejich zarudnutí, krvácení a zánětu. K zánětu dásní jsou náchylní především diabetici, starší pacienti, uživatelky hormonální antikoncepce nebo lidé, kteří se léčí kortikoidy. Ohrožení jsou také kuřáci, u kterých zánět dásní nemusí být nutně spojen s krvácením, protože nikotin stahuje cévy.
Existuje však řada dalších možných příčin krvácení dásní. Patří k nim příliš časté nebo příliš silné čištění zubů, nesprávný způsob čištění zubů nebo mezizubních prostorů nebo i některé léky.
Časté je také krvácení dásní v těhotenství, jehož příčinou jsou hormonální změny.
Jestliže krvácení dásní neřešíte, zanedbáváte zubní hygienu i preventivní prohlídky u zubaře a zubní hygienistky, může se stát, že zánět dásní přejde v parodontitidu, tedy zánětlivé onemocnění dásní. To může mít negativní vliv na stabilitu zubů. Během tohoto onemocnění dochází k úbytku kosti kolem zubu a velice snadno tak můžete přijít o zuby i v mladém věku. Z toho důvodu je velmi důležitá prevence, která spočívá v pečlivém čištění zubů a pravidelném odstraňování zubního kamene, což je krystalizovaný zubní plak. Tím vzniku parodontitidě účinně zabráníte.
Jak zastavit krvácení dásní
Správné čištění je základ
Léčba zánětu dásní spočívá v pečlivém odstraňování zubního plaku, tedy v pravidelném a důsledném provádění ústní hygieny. Jenže správná technika čištění ústní dutiny může být problémem. Z toho důvodu je vhodné navštívit dentální hygienistku. Návštěva dentální hygienistky je spojená s instruktáží o správném čištění zubů včetně používání mezizubních kartáčků, s profesionálním očištěním zubů a s pravidelným odstraňováním zubního kamene.
K provádění pravidelné dentální hygieny se hodí používat kromě klasických měkkých kartáčků a vhodně zvolených mezizubních kartáčků také speciální zubní pasty určené k péči o dásně.
Účinným pomocníkem může být i ústní voda
Samotná zubní pasta nebo ústní voda problém nevyřeší. Přechod ke správné technice čištění a zlepšení hygieny ale mohou účinně podpořit. Zubní pasty a ústní vody na krvácení dásní mají lepší antibakteriální schopnosti, přispívají ke stahování dásní a mohou vytvářet i ochranný film, který zabraňuje usazování plaku – hlavní příčiny vzniku zubního kamene a tudíž zánětu dásní.
V některých případech (těžší průběh krvácení dásní, parodontitida či jako prevence parodontitidy) může stomatolog krátkodobě doporučit ústní vodu s chemickou složkou, jako je například peroxid vodíku či chlorhexidin.
Pravidelně navštěvujte zubaře, protože si může všimnout problémů s dásněmi, ještě než se u vás objeví symptomy. Pokud se u vás objeví krvácení dásní, ihned to oznamte svému zubaři, aby vám stav pomohl léčit, ještě než se zhorší.
Zdroj: nazuby.cz, parodontax.cz